לחתוך את הבטון: שיטת העבודה שאתם צריכים להכיר - 0404
+
לחתוך את הבטון: שיטת העבודה שאתם צריכים להכיר upslash

לחתוך את הבטון: שיטת העבודה שאתם צריכים להכיר

שיפוצים ובנייה הם מנת חלקו של כמעט כל ישראלי. ככה זה כשהמודעות לסביבת המגורים נמצאת בראש סדר העדיפויות ביחס לתושבי מדינות אחרות ובוודאי לא תופתעו לשמוע שמדי שנה מושקעים בישראל מיליארדי שקלים לפיתוח, בניה ושיפוצים של מבנים מכל גודל.

אחד החידושים המעניינים של השנים האחרונות הוא ענף ניסור הבטון שזוכה לעלייה ניכרת בביקוש כתוצאה מהחמרת תקנים והוספת דרישות שלא היו קיימים בעבר ושמטרתם לחזק את כלל המבנים בישראל (בדגש על החדשים) ולספק ליושביהם סביבה מוגנת בזמני מלחמה או מתיחות ביטחונית.

על מנת לענות על שתי הדרישות הללו, השימוש בבטון הולך וגובר והאחוז היחסי שלו במבנה הרבה יותר גבוה מבעבר.

כתוצאה מכך, כמעט כל שינוי שצריך לעשות בדירה או בכל מבנה אחר, מחייב אותנו להזמין שירותים מקצועיים של קבלן לניסור בטון מאחר שבניגוד לעבר, במבנה עשוי בטון כל שבירה או קידוח של תעלה הופכים להיות מורכבים יותר והכלים הסטנדרטיים המוכרים לכולנו כמו פטיש, אזמל ואפילו פטישון כבר אינם רלוונטיים כל כך.

איך חותכים בטון?

חיתוך בטון מתבצע באמצעות מסורי דיסק חזקים בגודל משתנה אשר מסתובבים במהירות גבוהה ושהקצה המשונן שלהם מסוגל לחדור את הבטון העבה והחזק ביותר באופן מדויק ובקלות מרשימה.

שיטת החיתוך הזאת נקראת גם ניסור יהלום מפני שהדיסק המשונן שחותך את הבטון מצופה באבקת יהלום מאחר שיהלום הוא אחד החומרים הבודדים שיכול להתמודד בהצלחה עם חומר קשה כדוגמת הבטון.

ישנם מסורי בטון מסוגים שונים שמותאמים לאופי העבודה וסוג הבטון שהרי חיתוך של קיר בעובי של 40 ס"מ אינו דומה לחיתוך של רצפת בטון.

מתי משתמשים בשירותי ניסור בטון?

שירותי ניסור בטון הרבה יותר נפוצים ממה שמקובל לחשוב מאחר שכמעט בכל שיפוץ או בנייה עולה הצורך להתמודד עם בטון קשה. וכך לצד פרויקטים קבלניים גדולים שמצריכים צוות שמספק מענה שוטף בשטח, ישנם מקרים מורכבים פחות שבהם עולה הצורך לחתוך קיר בטון לצרכים שונים כגון פתיחת דלת, הרחבה של חלל מגורים או משרדים ועוד.

בנוסף, לעתים קרובות מנסרים פתח בתקרת בטון על מנת ליצור מעבר בין שתי קומות וישנם אף פרויקטים מורכבים יותר שבהם כל התקרה מוסרת כדי להגדיל נפח אחסנה של מחסנים גדולים.

באופן כללי אפשר לומר ששירותי ניסור וקידוח בטון אינם מוגבלים לעבודות כאלה או אחרות והשימוש בהם מגוון במיוחד.

איך לבחור קבלן לניסור בטון?

מעבר לכללים המוכרים לבחירת בעל מקצוע צריך לזכור שחיתוך וניסור בטון שונה ממרבית השירותים המקצועיים בבנייה ובשיפוצים מהסיבה שמדובר בשירות מורכב באופן יחסי שמצריך ידע נרחב בהפעלת מסורים מתקדמים ושמחייב זהירות מיוחדת בעבודה – הן מבחינת הפעלת המסורים והן מבחינת תכנון העבודה, מניעת נזק למבנה, טיפול בפסולת הבטון ועוד.

מכאן שהחשיבות של בחירת קבלן מתאים לניסור וקידוח בטון חשובה לאין שיעור ולכן צריך לתת את הדעת לבחירה נכונה.

בחירה נכונה של קבלן לניסור בטון תכלול התייחסות לנקודות הבאות:

מיומנות בביצוע עבודת ניסור דומה לשלכם כך שאם אתם צריכים לדוגמה לחתוך גג, רצוי שלקבלן יהיה ניסיון בעבודות מהסוג הזה.

ביטוח עבודה – זכרו שמדובר בעבודות מסוכנות ועל כן חובה שלקבלן הניסור יהיה ביטוח עבור כל זנק אם יגרם חלילה.

המלצות – כמו בענפי שירותים אחרים, אחת הדרכים לעבוד עם מישהו טוב היא לבחור בעל מקצוע שלקוחות אחרים מרוצים מהשירות שלו וממליצים עליו.

כמה עולה ניסור בטון?

המחיר של ניסור בטון משתנה בהתאם לעבודה ובסופו של דבר אין מחירון קבוע וכל ניסיון שלכם לנסות להבין מי משתלם יותר על בסיס מחירון, צפוי לכישלון מפני שאינכם יודעים מה מסתתר מאחורי התיאורים המקצועיים השונים.

לכן הדרך המומלצת היא לקבל מספר הצעות מחיר מקבלני ניסור בטון ורק אז לבחור בקבלן המתאים.

בטיחות לפני הכל!

באופן כללי אפשר לומר שעם היצע רחב כל כך, אין היום בעיה ממשית למצוא קבלת שמתמחה בניסור וקידוחי בטון ואפילו במחירים מאוד סבירים. יחד עם זאת ישנו דבר שחובה לזכור לפני שמתחילים בעבודות בטון – אנו מתכוונים כמובן לבטיחות.

נראה שעבודות חיתוך של בטון משלבות כמעט כל סיכון אפשרי – החל מכלי עבודה מסוכנים מאוד (אם הם חותכים בטון הם יכולים לפגוע בכל דבר), דרך סיכון מבנה בניסור לא מחושב ועד לפציעות שיכולות להיגרם בזמן פינוי חלקי הבטון החדים.

לכן, לפני שבוחרים קבלן חשוב לבדוק שיש לו את כל האישורים, רישיונות והסמכות הנדרשים ובנוסף חשוב לוודא שהעבודה נעשית באישור ופיקוח של מהנדס או אדריכל.