החללית הישראלית "בראשית" שוגרה בהצלחה לירח. נתניהו: "אנחנו מדינה קטנה, אבל ענקית בהישגים" - 0404
החללית הישראלית קובי גדעון - לע"מ

החללית הישראלית "בראשית" שוגרה בהצלחה לירח. נתניהו: "אנחנו מדינה קטנה, אבל ענקית בהישגים"

הישג ענק ומכובד למדינת ישראל בתחום החלל. מנהלי עמותת SpaceIL הכריזו הבוקר (שישי) כי שיגור החללית הישראלית "בראשית" לירח עבר בהצלחה.

כ-40 דקות לאחר השיגור מבסיס החלל בקייפ קנוורל בפלורידה, נפרשו רגלי החללית כמתוכנן והתקבל אות שסימן כי השיגור עבר בהצלחה וכל המערכות עובדות. החללית אמורה לנחות על אדמת הירח ב-11 באפריל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "כל אחד מכם יזכור כמוני את הרגע הזה, כי להיות ראשון זה פעם בחיים. הדלק האמיתי של החללית זה החוצפה הישראלית והגאוניות הישראלית. יש פה הרבה אנשים חצופים וגאונים, וכל הכבוד לכם. אנחנו פשוט נרגשים, ועכשיו אני יודע מה אני צריך לעשות בשישים הימים הבאים.

זה רגע של גאווה עצומה. זה נכון שיחד עם סין, רוסיה וארה"ב אנחנו מהווים בערך שליש מאוכלוסיית העולם, אבל התרומה שלנו היא עצומה בלי קשר לקוטן שלנו. אנחנו ענקים. מה שאני רואה פה בתעשייה האווירית, יחד עם SpaceIL, יחד עם היזמים והמובילים של הפרויקט, זה רוח והתלהבות בלתי רגילות.

אני ביקשתי להעלות תנ"ך, דגל ישראל, והכתובת "עם ישראל חי" על הירח. אמרו לי: 'זה בסדר, זה כבר טופל'. זה דבר שאפשר היה רק לחלום עליו. אנחנו מדינה קטנה אבל ענקית. ענקית ביוזמה, ענקית בכושר העשייה שלה, ענקית בהישגים.

מה שיש פה זה הרבה מעבר לכסף, אני חושב שאפילו הרבה יותר מטכנולוגיה. יש פה השראה גדולה, ויש פה תעוזה גדולה, ועד לרגע זה יש פה הצלחה גדולה. אז אנחנו מסתכלים על השעון, עוד שישים יום בערך. ב-11 באפריל אנחנו ניפגש, ואני מקווה שנוכל לחגוג את הנחיתה בשלום של "בראשית". עם ישראל חי".

"מזל טוב, מדינת ישראל, יש לך חללית", אמר נשיא המדינה, רובי ריבלין. "אם בראשית תיסע במסלול המפרך ותנחת בירח ישראל תהיה הרביעית שתנחית חללית בירח. פעם היה דמיוני, אבל זו מציאות. צעד אדיר למדינה. פרויקט מדעי, טכנולוגי, חינוכי מהמעלה הראשונה".

שר המדע אופיר אקוניס, באתר השיגור בפלורידה: "היינו עדים עכשיו לאחד מציוני הדרך ההיסטוריים של מדינת ישראל. אירוע של גאווה לתעשייה, לחשיבה וליוזמה הישראלית פורצות הדרך. אנחנו מעצמה טכנולוגית וחממה של מוחות שחושבים מחוץ לקופסא. הוכח היום שחלומות גדולים מקדמים מציאות גדולה עוד יותר".

קובי גדעון – לע"מ

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]