30 שנות מאסר למחבל שרצח את אליאב גלמן הי"ד. המשפחה החרימה הדיון: "עונש קל מידי" - 0404
+
30 שנות מאסר למחבל שרצח את אליאב גלמן הי"ד. המשפחה החרימה הדיון: "עונש קל מידי" יונתן סינדל, פלאש 90

30 שנות מאסר למחבל שרצח את אליאב גלמן הי"ד. המשפחה החרימה הדיון: "עונש קל מידי"

30 שנות מאסר בפועל ותשלום פיצויים בסך 258,000 שקלים לאלמנתו של רס"ן (במיל') אליאב גלמן הי"ד נגזרו היום (רביעי) על המחבל ממדוח עמרו שביצע פיגוע דקירה בצומת גוש עציון לפני שלוש שנים בדיוק, פיגוע בו נרצח גלמן.

הפיגוע התרחש לפני שלוש שנים בדיוק, בעת שאליאב עמד בטרמפיאדה בגוש עציון. באותה העת הגיע המחבל ממדוח עמרו, בן 26 תושב דורה שבאזור הר חברון, בהליכה לטרמפיאדה בצומת גוש עציון ולאחר שעורר את חשדם של הלוחמים ששהו בצומת, החל לרוץ לעבר הטרמפיאדה תוך שהוא מניף סכין.

גלמן, שהיה יחד עם אזרחים נוספים בטרמפיאדה, שלף את אקדחו האישי והסתער לעבר המחבל. בשל ירי טועה לעבר המחבל, נפגע גלמן פגיעה אשר גרמה למותו הטראגי. בדיון שהתקיים בעבר, קבע בימ"ש כי המחבל נושא באחריות למותו של גלמן, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו.

מדובר צה"ל נמסר כי, "התביעה הצבאית תערער על הכרעת הדין וגזר הדין לבית המשפט הצבאי לערעורים, ותבקש להרשיע את המחבל בעבירה של גרימת מוות בכוונה (המקבילה לעבירת רצח), ובהתאם לגזור עליו מאסר עולם. צה"ל משתתף בצערה של המשפחה וימשיך ללוותה".

לדברי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את המשפחה, מדובר בענישה חמורה, אך לא מספיקה: "בית המשפט קבע 30 שנות מאסר, שוודאי שזו ענישה חריגה במקרה של הריגה, אבל הענישה הזו משקפת את מהות המקרה.

מדובר פה במקרה של רצח וודאי, אנחנו מקווים שבביהמ"ש לערעורים תתוקן הכרעת הדין והמחבל בסופו של דבר יואשם ברצח, ואז גם יקבל מאסר עולם ולעולם לא יצא מהכלא, כפי שמגיע לו וכפי שמקובל. אנו חושבים שזו קריאת כיוון לאיפה צריך להיות באמת אותו המחבל".

משפחת גלמן עצמה החרימה את הדיון שהתקיים, והעבירה בעזרת עו"ד בלייכר מכתב לבית המשפט הצבאי במחנה עופר, בו נכתב כי אין בכוונתם לנכוח בהקראת עונשו של המחבל שפעל למותו של אליאב הי"ד. לטענת המשפחה העונש המקל שעומד בית המשפט לתת למחבל עלול רק לעודד את הטרור ולא לעצור אותו.

בראשית המכתב כתבה המשפחה כי בט"ו אדר א', התאריך בו מתקיים הדיון, הם מציינים שלוש שנים לנפילתו של אליאב הי"ד. "מזעזע לחשוב שאויב בן עוולה המשמש דוגמא לכל כך הרבה מחבלים מקבל ביום הזיכרון השלישי לנפילת אליאב, עונש קל במקום שיועמד לעונש מוות שלושה ימים לאחר מעשה טרור זה. לפני כחמישה חודשים החליט בית משפט זה, שעל אף שהמחבל הביא בכוונה למותו של אליאב, כוונתו עדיין "מוטלת בספק" לאור חוסר הבנה של השטח וגורמי הטרור", נכתב במכתב של המשפחה.

בהמשך המכתב הוסיפה המשפחה ביקורת על פסק הדין המקל שניתן למחבל: "עקב כך, החלטתם שיואשם רק בהריגה, ובנוסף לזה הזמנתם אותנו להקראת העונש המקל אותו אתם נותנים למחבל אויב, שמשמש דוגמא למחבלים נוספים. אנחנו מסרבים להשתתף ורואים בעונש קל זה ניצחון ועידוד לטרור".

כמו כן, טענה המשפחה שההתעסקות המשפטית בנושא רק מגבה את הטרור: "אנו רואים שכל התעסקות בטרור בהסתכלות משפטית פלילית נותנת גב לטרור, וכובלת את היכולת למגר את הטרור. החל בהתייחסות המשפטית, דרך ההתייחסות ההרתעתית וכלה בהתייחסות בבתי הכלא".

המשפחה סיימה מכתבה בחיזוק לצה"ל: "לאור כל זאת לא נשתתף בהקראה, ומקווים שצה"ל שפועל לערעור על גזר הדין יצליח, ובכך יסייע במיגור הטרור. אנו אוהבים ומעריכים את צה"ל שפועל ללא לאות ובכל דרך למגר את הטרור".