ציוד עבודה לגובה יכול להציל לך את החיים: מה חשוב לדעת? - 0404
+
ציוד עבודה לגובה יכול להציל לך את החיים: מה חשוב לדעת? Pixabay

ציוד עבודה לגובה יכול להציל לך את החיים: מה חשוב לדעת?

בטיחות בעבודה היא דבר חשוב מאוד לכל עובד. בעוד שישנם מקומות עבודה וסוגי עבודות אשר אינם מזמנים כמעט סכנות לעובד בהן, הרי שישנן מקומות עבודה וסוגי עבודות אשר מזמנים לאדם העובד בהן סכנות משמעותיות מאוד.

בעבודות מעין אלה, יש לנקוט בכל אמצעי הבטיחות הנדרשים, לנהוג בהתאם לכללי הזהירות ולהדרכות השונות בטרם מתחילים לעבוד בתחום וכמובן, לעבוד עם הציוד הרלוונטי והבטוח ביותר לשימוש. אחת מתאונות העבודה הנפוצות והמסוכנות ביותר כיום היא תאונות עבודה בגובה.

אדם אשר עובד בתחום עבודה כלשהו אשר דורש ממנו בין היתר לבצע עבודות שונות בגובה, חייב להבין כי הוא עומד בפני סכנות שונות בעת ביצוע עבודתו ועליו לנהוג בכל כללי הבטיחות הנדרשים, על מנת שלא לסכן את עצמו במסגרת עבודתו.

מהן עבודות בגובה?

על פי תקנת הבטיחות בעבודה לשנת 2007 עבודות בגובה היא כל עבודה אשר בגינה עובד יכול ליפול לעומק אשר עולה על 2 מטרים. כמו כן, כל עבודה המתבצעת מעל משטח אשר אין בו גדר או מעקה ומצריכה את העובד להטות את גופו ביותר מ-45 מעלות מעל לגדר או למעקה של משטח העבודה וכן, כל עבודה אשר מתבצעת בסל להרמת אדם, פיגום או בבימה מתרוממת ניידת מהוות עבודות בגובה. כלומר, ניתן לומר שלא רק עבודות בנייה מהוות עבודות בגובה, כי אם כל עבודה אשר דורשת מהעובד ביצוע פעולה כלשהי אשר מסכנת אותו בנפילה.

לכן, כל אדם אשר עובד בעבודה המוגדרת כעבודה בגובה על פי תקנות הבטיחות של עבודה בגובה, חייב לעבור ראשית כל הדרכה אשר מסמיכה אותו לעסוק בעבודה בגובה בצורה הבטוחה והתקינה ביותר. שנית, על האדם לעבוד את סוג העבודה הזו רק בעזרת ציוד איכותי אשר בטוח לשימוש בעבודות מעין אלה.

כללי בטיחות לעבודה בגובה

כל עובד אשר עוסק בתחום עבודה כלשהו העונה על תחום עבודות בגובה, חייב לעבור הדרה מפורטת ומדוקדקת הנוגעת לכל כללי הבטיחות שעליו לנקוט בעבודתו.

מדובר בהדרכה שחייבת להיות מועברת בידי איש מקצוע המכיר את תחום העבודות בגובה ויודע כיצד להעביר את כל מה שעל העובד לדעת על התחום בצורה הברורה ביותר שיכולה להיות. בהתאם לכל ההנחיות וההוראות אשר העובד מקבל בהדרכה זו, עליו לנהוג כאשר הוא מבצע את העבודות המוגדרות כעבודות בגובה.

חשוב מאוד לזכור, ההדרכה בגובה איננה המלצות גרידא, כי אם חוקים וכללים שחייב לנהוג בהם על מנת לא להסתכן ולא לסכן את הסביבה במסגרת תחום העבודה ומקום העבודה של העובד.

מלבד כללי הבטיחות לעבודה בגובה שיש ללמוד וליישם בצורה הטובה ביותר, הרי שחשוב מאוד לשים דגש על כל מה שקשור לציוד הנדרש לעבודה בגובה, שמהווה ללא ספק חלק חשוב ומהותי מאוד בשמירה על בטיחותו של העובד ושל הסביבה שבה עובדים בגובה.

ציוד לעבודות בגובה

עבודות בגובה מתחלקות לשני סוגים: סכנות אשר אורבות לעובד כגון: נפילה מגובה רבה, תליה ממושכת ועוד. סוג שני הוא הסכנות אשר אורבות לכל מי שמצוי בסביבתו של העובד. כך למשל: חשש מחפצים שונים שיכולים ליפול בסביבה ולפגוע במי שמצוי שם ועוד. ציוד לעבודה לגובה, מתחלק בהתאם לשני סוגי הסכנות הללו.

הציוד אשר ניתן כיום לעבודות בגובה שמטרתו הוא להגן על העובדים מפני הסכנות הטמונות בעבודה זו הינו: קסדות איכותיות, רתמת גוף שמטרתה היא לתמוך בגופו של העובד במקרה של נפילה למנוע ממנו ליפול אל הקרקע וכן, מערכות שונות לבלימת נפילות.

כאשר מדובר בציוד בטיחות הרלוונטי להגנת הסביבה, מדובר בציוד כגון: כבלי עיגון לכלים אשר מטרתם היא לקבע את הציוד ולמנוע ממנו ליפול בטעות למטה ועוד סוגים נוספים של ציוד אשר מטרתו היא להגן עד כמה שניתן על כל אדם המצוי בסביבת עבודה בגובה. יש לבחור את כל הציוד הרלוונטי והנדרש לעבודות בגובה בצורה הטובה והאיכותית ביותר.

מדוע חשוב לבחור ציוד איכותי לעבודה בגובה?

כאמור, עבור עבודה בגובה יש לבחור ציוד איכותי, אשר יעניק את מקסימום הבטיחות הן לעובד עצמו והן לכל מי שמצוי בסביבה של עבודה זו. את כל הציוד הנדרש לעבודה מעין זו, חשוב לרכוש רק מחברה מוכרת, בעלת מוניטין בכל מה שקשור לתחום הציוד לעבודה בגובה.

רכישת ציוד המתאים לעבודה בגובה, מחברה אשר איננה מספיק מוכרת או שאין עליה המלצות חיוביות, יכולה לגבול בסיכון של העובד המשתמש בציוד זה ובסיכון של כל אדם המצוי בסביבת עבודה. על מנת לשמור על בטיחותו של עובד בעבודה בגובה, לא די לצייד אותו בכל הציוד הנדרש לו לצורך עבודה מעין זו, אלא חשוב מאוד שהציוד הנבחר עבורו יהיה הציוד הטוב ביותר בתחום. רק כאשר בוחרים בציוד איכותי, ניתן לבצע עבודות בגובה מתוך ידיעה כי העובדים מוגנים ברה המקסימלית שניתן.

כיצד תבחרו את הציוד לעבודה בגובה הטוב ביותר?

מאחר שהבנתם שאין להתפשר על ציוד לעבודה בגובה, זה הזמן לבחון איזה חברות מציעות ציוד מעין זה והאם הציוד שלהן נחשב מספיק בטוח, איכותי וטוב עבור עבודות בגובה.

כדאי מאוד לקרוא ברשת על החברות השונות המציעות ציוד לעבודה בגובה ועל כל סוג ציוד אשר נדרש לכם. בהתאם לכל הידע שתצברו בתחום, תדעו איזה ציוד בדיוק עליכם לרכוש ובהתאם להמלצות החיוביות ממכרים, חברים ולקוחות ברשת, תדעו כיצד לבחור את החברה הטובה ביותר בתחום ציוד מעין זה.

ציוד עבור עבודה בגובה מבטיח כי העובד וסביבתו יהיו מוגנים מפני תאונות שונות שעתידות להתרחש במסגרת עבודה זו בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות ולכן, מן הראוי לרכוש את הציוד הטוב ביותר לעבודות הללו.