הנשיאה חיות: רק בעקבות עתירת רגבים המדינה החלה לפעול כנגד 'ציר ההברחות' שנפרץ בשטח אש - 0404
הנשיאה חיות: רק בעקבות עתירת רגבים המדינה החלה לפעול כנגד 'ציר ההברחות' שנפרץ בשטח אש תנועת רגבים

הנשיאה חיות: רק בעקבות עתירת רגבים המדינה החלה לפעול כנגד 'ציר ההברחות' שנפרץ בשטח אש

לאחר דיון בפרשת ציר ההברחות שפרצה הרשות בתוך שטח אש של צה"ל ובלב מדבר יהודה, פסק בג"ץ בסוף השבוע שעבר כי המדינה החלה בביצוע פעולות אכיפה כנגד הדרך הבלתי חוקית, אך אלו החלו רק לאחר פניית עמותת רגבים לבית המשפט, ולא מלכתחילה. בג"ץ הטיל על המדינה לשלם לרגבים הוצאות משפט בסך 3,500 שקלים. 

כזכור, ציר ההברחות שחשף פקח המועצה, המחבר בין הר חברון לבקעת ערד, מאפשר תנועה חופשית והברחה של נשק, סמים ונשים בין חברון ויאטה לבקעת ערד ומשם לשאר חלקי הארץ. וכן הוא חלק מתשתית המאחזים הלא חוקים שהולכים וגדלים במרחב. בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים, הוציא בג"ץ בקיץ שעבר צו ביניים האוסר על עבודות בלתי חוקיות בשטח האש.

המדינה חסמה בתלוליות עפר את ציר ההברחות מספר פעמים, אך זמן קצר לאחר כל חסימה הציר נפרץ מחדש והתנועה בו חודשה באין מפריע. 

תנועת רגבים

המדינה ציינה בדיון, כי לדעתה אין אמצעי אפקטיבי אחד להריסה של דרך בלתי חוקית, וכי בכוונתה להוסיף ולנקוט פעולות אכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית של הדרך בשטח האש באמצעים שונים. בעקבות הסכמתו של עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים, המדינה פירטה בעדכון חסוי שניתן לשופטים במעמד צד אחד, חלק מן הצעדים שיש בכוונתה לנקוט בעניין. 

בפסק הדין כתבה הנשיאה חיות, כי ניסיונות האכיפה החלו רק לאחר שעמותת רגבים פנתה אל בית המשפט, ולא כפי שאמור להיות כצעד אכיפה סטנדרטי ושמירה על החוק. "שוכנענו שהמדינה נקטה ונוקטת בהליכי אכיפה בכל הנוגע לדרך נושא העתירה", נכתב בפסק הדין. "עם זאת, משפעולות אלו החלו רק בעקבות הגשת העתירה אנו מורים כי המדינה תישא בהוצאות העותרת". 

"במקום למנוע את פריצת הציר מלכתחילה, המנהל האזרחי מנסה לאכוף בקושי רב ובצורה לא אפקטיבית לאחר שציר ההברחות הפך לפעיל", אומר ישי חמו, רכז יו"ש בתנועת רגבים. "הנשיאה חיות אישרה את טענתנו כי היה ראוי שהמדינה והרשויות היו שומרות על החוק עוד לפני פריצת הדרך המסוכנת. לאור הרשלנות שהוכיח המנהל האזרחי, נמשיך לעקוב בקפדנות אחרי המתרחש בשטח".

יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון: "אני מברך את פעילות האכיפה שביצעה המנהל האזרחי כנגד 'אוטוסטרדת ההברחות' וכנגד מוביל מים משמעותי שהונח כחלק ממפעל גניבת הקרקעות שמנהלים אבו מאזן והאיחוד האירופי. זוהי טיפה בים, בכל חודש מתווספים עוד ועוד תשתיות ומבנים. על ממשלת ישראל להקים יחידת אכיפה מקבילה ליחידת 'יואב' הפועלת מדרום כדי לעצור את האירוע האסטרטגי בטרם יהיה מאוחר. אנו נמשיך לפעול בכל דרך וננצח במאבק".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]