הבית היהודי? הרכש החדש כתבה נגד שיטת הגיור ובעד פונדקאות. ארליך על הכותל לרפורמים: ״רוצה ללמוד את הסוגיה״ - 0404
הבית היהודי? הרכש החדש כתבה נגד שיטת הגיור ובעד פונדקאות. ארליך על הכותל לרפורמים: ״רוצה ללמוד את הסוגיה״

הבית היהודי? הרכש החדש כתבה נגד שיטת הגיור ובעד פונדקאות. ארליך על הכותל לרפורמים: ״רוצה ללמוד את הסוגיה״

לא בטוח שבמפלגת ״הבית היהודי״ עשו שיעורי בית מעמיקים עד להכרזה על שיריון המקום השלישי לגב׳ יפעת ארליך. בדיקה קלילה ברשת האינטרנט מציגה את דעותיה ופעילותה, שזכתה למחמאות גם בתנועה הרפורמית.

תחת הכותרת ״גיור בר השגה״, בכתבה שארליך פרסמה רק בחודש האחרון, היא ציינה את הסיפור של סיגל וארז ש״נדרשו לחזור בתשובה כדי לגייר את בנם שנולד מאם פונדקאית״. ארליך כתבה בנוסף כי, ״מסלולי הגיור האלטרנטיביים לקטינים פורחים ונותנים מענה לילדי הפונדקאות ולמאות זוגות חד מיניים״. בכתבות השונות מציגה ארליך תפיסה ליברלית שונה מאוד מזו שמתחייבת אליה הבית היהודי.

בתנועה הרפורמית אוהבים את ארליך ואף פרסמו את אחת מהכתבות שלה. תהלה פרידמן, עמיתה בכירה ומנהלת תכניות במכון שחרית וחוקרת במכון הרטמן, התלהבה מהמינוי שלה למקום השלישי ברשימת הבית היהודי וכתבה: ״יפעת ארליך שנבחרה למקום השלישי בבית היהודי היא בחירה נהדרת. אני לא מכירה אותה אישית, אבל קוראת אותה. אשה חכמה, מוכשרת, כנה, אמיצה וחרוצה״.

לשאלת חדשות 0404 כיצד דעותיה (תמיכה ברפורמים, התנגדות למערך הגיור הקיים ובעד פונדקאות) משתלבות עם הבית היהודי, שמצהיר על דברים אחרים לחלוטין, היא ענתה בגוף שלישי: ״יפעת ארליך עסקה בשלל נושאים במסגרת עבודתה העיתונאית. במסגרת כתבות מגזין היא ראיינה אנשים שונים ומגוונים בצורה מכבדת ומאוזנת. את דעותיה הביעה באופן ברור בכתיבתה הפובלציסטית. יפעת תומכת בגיור הלכתי ורואה בפתרון בעיית הגיור משימה לאומית״.

בהתייחס לפניית חדשות 0404 בנושא רחבה לרפורמים בכותל, הגיבה ארליך: ״לגבי הכותל – אני רוצה ללמוד לעומק את הסוגיה״.

גורם מרכזי במפלגת ״הבית היהודי״, הגיב בתדהמה: ״בעניין יהדות והלכה אין מקום ״ללמוד את הסוגיה״. צר לי שהיא לא ענתה מפורשות שהיא מתנגדת למתן חלק לרפורמים. זה נוגד את כל תפיסתנו ומספיק סבלנו בנושא בתקופת בנט. אני לא מבין איך הרב רפי לא בודק דברים לעומק או מבקש קודם לקבל תשובות. גם נושא הגיור מטריד – כי אין צורך למצוא פתרונות. יש קו מדויק למפלגה וחבריה צריכים להיות חלק ממנו״.

הרב רפי פרץ העדיף למלא פיו מים ובחר שלא להגיב. רק השבוע אמר בצורה ברורה בערוץ 20 כי הוא מתנגד למתן הרחבה הדרומית לרפורמים. פרץ, הבהיר בנוסף כי משפחה זה אבא ואמא – כפי שהקב״ה בראם.

הרב אלי בן דהן, סגן שר הביטחון: ״עמדות הבית היהודי ברורות – אנחנו בעד חיזוק מעמד הרבנות הראשית ומתנגדים התנגדות נחרצת לתת מעמד לרבנים הרפורמים. אני בטוח שגם יפעת תפעל בהתאם לעקרונות אלו״.

ח״כ מוטי יוגב לא העביר תגובה בעניין.

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳, המנהל מו״מ לריצה משותפת של מפלגתו ״האיחוד הלאומי״ ו״הבית היהודי״, אמר כי הוא צריך לבדוק את הנושא וכי ישוחח עם ארליך בעניין״.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]