איך נדע האם הילד גדול מספיק כדי להרכיב עדשות מגע? - 0404
+
איך נדע האם הילד גדול מספיק כדי להרכיב עדשות מגע? שאטרסטוק

איך נדע האם הילד גדול מספיק כדי להרכיב עדשות מגע?

שנן לא מעט סיבות לשקול להחליף את המשקפיים בעדשות מגע, גם כאשר מדובר בילדים. לא אחת הבקשה אף תגיע לראשונה מהילד, שרוצה להיפטר מהמשקפיים, בין אם מסיבות קוסמטיות או מסיבות פרקטיות, כמו עיסוק בספורט או כל פעילות חוץ. אבל איך יודעים האם הילד באמת מוכן לכך וכיצד מוודאים שההחלטה לא תגרום נזק? באופן מפתיע, מחקרים מראים כי עדשות מגע רכות בטוחות לילדים בדיוק כמו למבוגרים – ואף יותר.

שורה של מחקרים קליניים בחנו במשך שנים את הסיכון לסיבוכים בעיניים אצל מטופלים מתחת לגיל 18 בעת הרכבת עדשות מגע, ונמצא כי הסיכון לדלקת ולזיהום אצל ילדים אינו גבוה יותר מאשר אצל מבוגרים, ובטווח הגילאים הצעיר ביותר בין 8 ל-11 שנים הוא אף עשוי להיות נמוך יותר.

אז איך יודעים האם הילד אכן בוגר מספיק כדי להרכיב עדשות מגע?

עניין ומניע – אלא אם הילד שלכם לא צריך להרכיב עדשות מגע בעקבות מצב רפואי מסוים, לדוגמה, כדי להאט את ההתקדמות של קוצר הראייה, הרעיון לעבור לעדשות צריך להגיע ישירות מהילד ולא מכם. רוב הסיכויים שהבקשה היא ממש מעבר לפינה, בייחוד כשמדובר במתבגרים אשר מתחילים לייחס חשיבות גבוהה יותר לנראות שלהם. מחקרים הצביעו על השפעה חיובית של הרכבת עדשות מגע על ההערכה העצמית אצל צעירים, שבאה לידי ביטוי בין היתר בהעלאת הסטטוס החברתי, ובשיפור הביצועים הן באימונים האתלטיים והן בלימודים.

אחריות – עדשות מגע אינן צעצועים, ולכן חשוב מאוד לוודא שהילד מפגין אחריות ובגרות. מומלץ לבחון זאת דרך התנהגות הילד בהיבטים שונים – האם הוא לוקח אחריות על הכנת שיעורי הבית? האם הוא שומר על המשקפיים שלו וחפצים אישיים אחרים? יש לציין כי בגרות לא ניתן למדוד לפי שנים – ישנם לא מעט בני 8 שאחראים יותר מגדולים מהם במספר שנים.

ניקיון – אתם עלולים להיות מופתעים לראות כמה ילדים רציניים יותר בשמירה על היגיינה כאשר הם נחושים להרכיב עדשות מגע, או ליתר דיוק – כשהם נחושים להיפתר מהמשקפיים.  אם אינכם בטוחים שילדכם ינקה ויאחסן את עדשות המגע כראוי, בררו עם רופא העיניים לגבי עדשות יומיות, שכן אלו נזרקות מדי לילה, ובכל בוקר הילדים יכולים להרכיב זוג נקי וחדש.

באדיבות אורטל סבג, אופטומטריסטית ומנהלת חטיבת מחקרים קופרויז'ן.