מח"ש כשלו בניסיון לשלוח לוחם מג"ב לכלא - בית המשפט זיכה מכל אשמה - 0404
+
מח"ש כשלו בניסיון לשלוח לוחם מג"ב לכלא – בית המשפט זיכה מכל אשמה שלמה מור

מח"ש כשלו בניסיון לשלוח לוחם מג"ב לכלא – בית המשפט זיכה מכל אשמה

סיפור הזוי הסתיים בסוף טוב. מח"ש – המחלקה לחקירות שוטרים "הועפה מכל המדרגות" לאחר שבית המשפט קבע כי לוחם מג"ב שהואשם בניפוץ חלון של רכב לאחר שהותקף ע"י ערבים בעיסאוויה ונפצע, זכאי.

ההחלטה הגיעה עם קביעה נדירה של בית המשפט כי אין כלל צורך לשמוע את העדים ובמילים משפטיות: "אין להשיב לאשמה".

הכל החל לאחר שנ', לוחם מג"ב, הותקף בעיסאוויה. הוא וחבריו ספגו אבנים ובקבוקי תבערה וזאת מתוך ניסיון ברור של הערבים לרצוח אותם. אבן פגעה בפניו של הלוחם ודם רב ניגר ממנו. חברו, נפגע מבקבוק תבערה ובגדיו החלו לבעור. על הלוחמים נאסר להגיב ונ' נתקף הלם קרב ותוך כדי שקבוצת ערבים ממשיכה לתקוף אותו באבנים ובקבוקי תבערה, הוא פגע, ככל הנראה בטעות, בחלון רכב ושבר אותו.

עד לרגע זה, מאז התרחש האירוע ב-29.1.16, לא הגיש אף אחד תלונה על ניפוץ חלון הרכב, לא ברור אם לרכב יש בעלים וכל הסימנים מראים כי מדובר ככל הנראה ברכב נטוש, אך הדבר לא הפריע למפקדו של נ' בשטח להגיש נגדו תלונה – מה שהביא לפתיחה בחקירה במח"ש ולכתב אישום, כאשר המחלקה לחקירת שוטרים דרשה מאסר בפועל ולא פחות מחמש שנות מאסר!

נ', התחרט, ביקש סליחה והמשיך לטעון כי לא היה מודע למעשיו וכי ניפוץ החלון נעשה בעת שהותקף, לראשונה בחייו, ע"י ערבים שניסו לרצוח אותו ואת חבריו.

בעדותו, מסר המפקד בשטח שהוא כלל לא מכיר את נ'. עוד הוא העיד, כי ראה שנ' פגע בחלון רכב ואז מיד רץ וכינס את שוטרי מג"ב הסרים למרותו. הוא הסביר להם, ש"אסור לשוטרי מג"ב להרביץ לפלסטינים. אסור להם לתקוף אותם ואסור להם לנקום בהם". לדבריו, מדובר בסך הכל בתושבים שמבקשים להפגין. הם לא מחבלים (הגם שניסו לרצוח שוטרי מג"ב באמצעות אבנים ובקבוקי תבערה).

 מח"ש הודו גם בבית המשפט וגם מחוצה לו, כי זהו עניין שמתאים לדין משמעתי. הם הסכימו להמיר את כתב האישום הפלילי בקובלנה משמעתית בתנאי שנ' ישנה דבריו, לגישתו, ויאמר ש"התכוון להזיק לרכוש פלסטיני".
 
נ' לא קיבל מבוקשו לעמוד לדין משמעתי ולאפשר לו להגן על עצמו. הוא, מסתבר, חייב להודות בביצוע מעשה נקם, שמעולם לא היה, או לעבור מסכת ייסורים של הליך פלילי ואימה מפני מאסר. עוד טרם הגשת כתב האישום, נ' הודח ממג"ב ושובץ בתפקיד של משגיח כשרות בבסיס מרוחק מביתו. לדברי מקורביו, "תחושת הבגידה והאכזבה מהתנהלות הגורמים הביטחוניים בעניינו, דרדרה את מצבו הנפשי".
 
עורכת הדין יעל תותחני פעלה בחינם וזאת רק כדי להגן על הלוחם. היא נלחמה, הציגה את טענותיה בבית המשפט, תוך שהיא תוקפת את התנהלות המפקד בשטח ואת כל ההליך עצמו. עו"ד יעל תותחני טענה כי "אין להשיב לאשמה" ונלחמה כדי להשיג זיכוי. בפסק הדין קבע השופט אילן סלע כי הוא מזכה את הלוחם מכל אשמה.
 
 עו"ד יעל תותחני, לחדשות 0404: "מח"ש לא הרפו ואנחנו טענו שמח"ש בכלל לא הצליחה להוכיח עבירה. לכן טענתי בבית המשפט ש"אין להשיב לאשמה". משמעות הדבר היא, שאין לי צורך אפילו להציג עדי הגנה, מספיק להקשיב לעדי התביעה שהעידו בפני בית המשפט ולהכריע, שנ' זכאי. חף מפשע. בית המשפט זיכה את נ' מכל אשמה! כבוד השופט אילן סלע קבע, שמח"ש לא הצליחו להוכיח שבכלל הייתה כאן עבירה. שנ' לא צריך להעיד, שלא צריך פרשת הגנה. שזהו. זה נגמר".