סוגיית הכותל מגיעה לבג"צ - 0404
סוגיית הכותל מגיעה לבג

סוגיית הכותל מגיעה לבג"צ

מחר (חמישי), יתקיים בבית המשפט העליון בירושלים דיון בנוגע לסוגיית הרחבה הדרומית של הכותל המערבי. הדיון יתקיים במספר עתירות שונות שהואחדו יחד בעניין הכותל, חלקם הוגשו ע"י ארגוני המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, במטרה לעצור את מתווה הכותל ואת הפגיעה בקדושת הכותל המערבי, שריד בית המקדש.

אחת העתירות בהם ידון מחר בג"צ, הוגשה על ידי ארגון 'נשים למען הכותל', החבר בארגון המשותף, כנגד הממשלה על ההחלטה של ועדת השרים לענייני עתיקות אשר אישרה את הרחבת הבמה ברחבה הדרומית. על פי החוק, במקרה שמדובר גם באתר עתיקות וגם באתר דתי, כמו במקרה הזה, נצרך גם אישור של וועדת השרים לענייני עתיקות. כמו כן, ידון בג"צ גם בעתירה שהוגשה מטעם ההגנה על העתיקות על ידי הארכיאולוג דן בהט, נגד הבניה של אותה הבמה.

עתירה נוספת בה ידון, היא של עמותת "בצדק" החברה גם היא במטה המשותף, העותרת כנגד המדינה בדרישה לפרק את הבמה הקיימת, שלטענת העמותה נבנתה ללא היתרי בניה ועל כן היא אינה חוקית.

באחת העתירות נטען כי אישור הבניה סותר את החלטת הממשלה לבטל למעשה את מתווה הכותל וכן כי ועדת השרים לא רשאית להחליט כנגד החלטת הממשלה. בנוסף נטען כי היה על ועדת השרים לשמוע את הרבנים הראשיים, שביקשו להופיע בפניה בטרם תיתן החלטתה וכן שהיה עליה לשמוע את עמדתו של שר הדתות. דבר שלא נעשה בפועל.

בצלאל זיני, יו"ר המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, מסר: "הדיון מחר בעתירות נגד אי החוקיות בבינוי הרחבה הדרומית של הכותל חושף את מה שאנחנו רואים כל הזמן – במטרה לתת לרפורמים הכרה, מנסים לרמוס כל חוק וכל מנהל תקין. מה שהתחיל בבינוי רחבה ללא אישור, ממשיך בניסיון לאשר בה שיפוץ בניגוד להחלטת ממשלה ובניסיון לקדם בה היתר בניגוד לכל נוהל.

את האנרכיה שקוראת ברחבה הדרומית חייבים להפסיק, חייבים לעצור את הניסיון לתת הכרה לרפורמים, בניגוד לכל חוק ולכל נוהל, ובניגוד לרצון של הרוב הבריא בעם. אנו מקווים שבג"ץ ישים לכך סוף מחר.

פעם אחת ולתמיד, יש לתקן את התקנות בכותל כך שיגדירו באופן ברור שהכותל לכל אורכו נתון בסמכות הרבנות הראשית ויש לנהוג בו לפי מסורת ישראל, לשמור על קדושת הכותל ועל אחדות העם" הוסיף זיני.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]