שפיר חושפת את שכונת התכנן ובנה הראשונה בישראל - 0404
+
שפיר חושפת את שכונת התכנן ובנה הראשונה בישראל אוויר בצוותא

שפיר חושפת את שכונת התכנן ובנה הראשונה בישראל

קבוצת שפיר הציגה היום (שלישי), את התקדמותה בבניית שכונת ה"תכנן ובנה" הראשונה בישראל. השכונה שתקרא ב"צוותא" הינה השכונה השיתופית הראשונה בישראל. השכונה, שנבנית בחריש תכלול 1,524 יח"ד ב-86 בניינים, שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.

שפיר, שזכתה במכרז של ממשלת ישראל לפני כשנה, כבר השלימה את תכנון השכונה והיא נמצאת בביצוע מתקדם של עבודות תשתית, כאשר כבר בימים אלו הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש, בראשות דוד מגן, הנפיקה היתרי בנייה ל-700 הדירות הראשונות בשכונה. האישורים נחתמו בהתאם להתחייבות הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה לאשר את הבקשות בלוחות זמנים קצרים במיוחד על פי התהליכים הנדרשים. היקף הפרויקט מוערך בכ-1.6 מיליארד שקל

שנה אחרי המכרז והבנייה כבר בעיצומה

המכרז הראשון בישראל לתכנון ובנייה יצא לדרך לפני שנה ושפיר סיקרה את מכלול הפעולות שביצעה במהלך תקופה זו. בין היתר החברה הצליחה להתקדם במהירות שיא כאשר בתקופת זמן זו הצליחה לתכנן שכונה בשטח של 500 דונם ובה 1,524 יח"ד ב-86 בניינים, שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן על פני שלושה אשכולות גנים, אשכול מעונות יום, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.

ארנון וולסקי, מנהל הפרויקט של שכונת בצוותא, ציין כי "זמן התכנון ותחילת הביצוע בפרויקט הוא בבחינת שבירת כל המוסכמות שהיינו רגילים להם בישראל. בדצמבר 2017 קיבלנו את הקרקע בחריש וכיום, כשנה לאחר מכן, אנחנו כבר בחפירה של 86 בניינים, יסודות במרבית המבנים למגורים ועבודה אינטנסיבית במקביל על התשתיות של השכונה. לא היה לזה אח ורע בהיסטוריה של ישראל. תכנון שכונות בסדר גודל כזה לוקח לפחות כ-3 שנים והביצוע הוא עוד 5-8 שנים במקרה הטוב. אנחנו עכשיו אחרי שנה כבר בחפירת כל המבנים, אחרי קבלת ההיתרים, ובהחלט ניתן לומר שנצליח לעמוד ביעד של 40 חודשים לבניית כלל השכונה".

על פי וולסקי, "כיוון ומדובר בפרויקט הכולל תשתיות, מגורים, שטחי ציבור ומסחר מדובר באתגר לוגיסטי מורכב ביותר. מועסקים בפרויקט כ-50 מתכננים שונים שפועלים ב-8 צוותים וכולם תחת יזם אחד שיודע לסנכרן בין כולם בצורה האופטימלית ביותר. הסנכרון הזה לא קיים בשכונות שבהם נאלצים לשלב בין היזמים הפרטיים לרשויות המקומיות שפועלות בלוחות זמנים שונה".

חנות, חללי עבודה וגינות שיתופיות

שפיר חשפה במסיבת העיתונאים כי השכונה החדשה "בצוותא" תכלול חללים שיתופיים שיסייעו בבניית קהילה חדשה ומלוכדת. טלי כהן, סמנכ"לית השיווק בשפיר מגורים, הסבירה כי "תצורת המכרז של 'תכנן ובנה' יצר הזדמנות שבו היזם מתכנן ובונה את השכונה מא' עד ת'. יתרון זה בא לידי ביטוי באפשרות לתכנן שכונה שלמה ולצקת לתוכה תוכן אמיתי לסביבת המגורים של התושבים ויצירת מתחמים שיתופיים".

בשכונת בצוותא ייבנה על ידי שפיר מרכז מצוינות והעשרה לרווחת התושבים. המרכז יספק לילדי השכונה מקום לקיום שיעורי העשרה, חוגים, פעילויות, סדנאות ושטחי לימוד משותפים. כמו כן יוקם חלל אירועים שיתופי לעריכת ימי הולדת, בר מצווה ועוד לתושבי השכונה. תוקם גינה שיתופית בה יעמדו לרשות תושבי השכונה ערוגות משפחתיות, כלי גינון, אמצעי השקיה, ומחסן שיתופי שיופעל בכל ימות השנה על ידי התושבים עצמם.

בנוסף תעמיד שפיר לרשות דייריה חללי עבודה עם מגוון שירותים: עמדות עבודה, אינטרנט אלחוטי, מטבחון ועוד. חללי העבודה יאפשרו לתושבי השכונה לחסוך זמן יקר בפקקים, להשלים שעות עבודה שלא תמיד מספיקים במהלך היום, לשתף ידע ותחומי עניין עם השכנים ולהפוך את מרחב העבודה למשרד לכל דבר.

בחברת שפיר מחזקים את השירותים השיתופיים בהעמדה לטובת תושבי השכונה, חנות שיתופית ראשונה במרכז המסחרי שתבנה ב"בצוותא". מדובר בחנות בה יוכלו תושבי השכונה להחליף מוצרים ולהעמיד לרשות השכנים כלי עבודה, גינון, כלים לעבודה עצמית DIY, ציוד קמפינג ועוד.

לבסוף, המרכז המסחרי של בצוותא יכלול גם חנות S#ARE MARKET – סופר קהילתי לרווחת תושבי השכונה. החנות תאפשר לתושבים ליהנות ממחירים זולים מבלי לבזבז שעות בדרכים. הסופר יהווה אלטרנטיבה לתושבי השכונה בדמות עסק בר קיימא אשר יתנהל על פי ערכי הסולידריות, ההוגנות, השקיפות והקיימות. הסופר יוקם באמצעות קואופרטיב או בהתקשרות עם גורם חיצוני אשר ינהל את המיזם כמיזם שיתופי ויציע לתושבי השכונה מוצרים במחירים מופחתים.

טלי כהן, סמנכ"לית השיווק של חברת שפיר מגורים, ציינה כי "השכונה השיתופית "בצוותא" נולדה בהשראת שתי תופעות בתחומי המגורים והעבודה: ה-Co Living וה-Co Working. זו לא עוד שכונה אלא תפיסת מגורים שמאפשרת לתושביה לבנות יחד קהילה איכותית. שכונה חברתית שמעצימה את תחושת השייכות ומספקת חווית מגורים עשירה ומלאת עניין".

לדבריה, "זאת הפעם הראשונה ששכונה שלמה נבנית במקביל על ידי יזם אחד. השיטה הזו מספקת מענה לאחד מהקשיים הגדולים ביותר שיש לרוב לדייר הראשון שמתאכלס בשכונה חדשה. כיוון והבנייה נעשית במקביל לכל מבני השכונה: מגורים, ציבורי ומסחרי, כל הדיירים החל מהדייר הראשון ייהנו מכלל השירותים של השכונה מיומה הראשון ולא ייאלצו לגור באתר בנייה למשך זמן רב. זה יתרון עצום שמקל מאוד על כלל התושבים בשכונה".

חברת שפיר הודיעה במסיבת העיתונאים כי שיווק הדירות החל ומחירי הדירות הם: דירת 3 חדרים בשטח של 75 מ"ר תימכר החל מ- 888 אלף ש"ח, דירת 4 חדרים בשטח של 94 מ"ר במחיר של החל מ- 970 אלף ש"ח ודירת 5 חדרים בשטח של 115 מ"ר במחיר של החל מ-1.13 מיליון ש"ח. תמהיל הדירות בשכונה מגוון וכולל גם דירות גן ופנטהאוזים ומתפרסים על פני 86 בניינים שונים.

יצחק קשת ראש עיריית חריש ברך ואמר: "אנחנו עדים היום להיסטוריה של ממש עם השקת הפרויקט הראשון בשיטת תכנן ובנה. אין לי ספק שפרויקט זה, בהובלתה של חברת שפיר, תשנה את פניה של ענף הבנייה. שכונת "בצוותא" והתפיסה השיתופית- קהילתית הרווחת בשכונה החדשה מתאימה לערכיה של חריש והקהילה.

אני ותושבי חריש מברכים על הוצאתו אל הפועל של הפרויקט החדשני ומאחלים לחברת שפיר הצלחה רבה!".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com