רוזאן בר בשומרון: "המקום הזה הוא השורשים שלנו, הוא המולדת והלב. מכאן באנו ולכאן אנו שבים" - 0404
+
רוזאן בר בשומרון: "המקום הזה הוא השורשים שלנו, הוא המולדת והלב. מכאן באנו ולכאן אנו שבים" רועי חדי

רוזאן בר בשומרון: "המקום הזה הוא השורשים שלנו, הוא המולדת והלב. מכאן באנו ולכאן אנו שבים"

השחקנית והקומיקאית האמריקאית, רוזאן בר, שסיירה בסוף השבוע בשומרון יחד עם יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, נתנה ראיון מלא ראשון על יחסה ליו"ש. את הדברים אמרה מיד לאחר סיור עם ראש המועצה במרפסת של המדינה בסוף השבוע האחרון, ולאחר שנפגשה עם ילדי המקום.

דגן הראה לרוזאן את המרחק הקצר מהשומרון לתל אביב (9 מייל בלבד) ואמר: "יהודי לא יכול להיות כובש ביהודה, היהודים מימי התנ"ך בונים את הארץ".

דגן הוסיף לאחר הסיור: "פעילות ההסברה שנעשית בשומרון מוכיחה את עצמה פעם אחר פעם, אין טוב ממראה עיניים, שמחנו לארח את רוזאן הכוכבת המיתולוגית שהתרשמה מהמציאות כפי שהיא ונדהמה לגלות את המרחק בין הדיווחים בתקשורת הבינלאומית למציאות ביו"ש".

רוזאן: "אם לומר את הדברים בשפה יומיומית פשוטה – הערבים הם מערב, והיהודים מיהודה, ומקום הזה הוא השורשים שלנו, הוא המולדת, הוא הלב שלנו, מכאן באנו ולכאן אנו שבים. כאן אנו בונים ויוצרים וכאן יש חזון של עולם טוב, עבור כל האנשים.

לא רק עבור היהודים, אלא עבור העולם כולו, זה המקום שבו אנחנו חולמים את החלומות שלנו, מעל הקברים של האבות אבותינו, אתרי הקבורה הקדושים שלנו זו הארץ של השבט שלנו, אנחנו העם היליד של הארץ הזו לא משנה לאן לקחו אותנו כעבדים, ע"י האימפריה הרומית ואימפריות אחרות.

זה המקום שממנו אנחנו באים, ולכן זהו נס מודרני שאנחנו, מכל העמים על כדור הארץ, הורשנו ע"י הקב"ה לחזור אל המקום של ההתחלה שלנו, אל ה"בראשית" שלנו. שלנו, זה ה"ג'נסיס" שלנו, ואנחנו כאן, ואנחנו לא מתכוונים לעזוב ולא מתכוונים ללכת לשום מקום ולא משנה מה אנשים יגידו, השקרים שלהם, האנטישמיות שלהם, חצאי האמת שלהם, אנחנו עומדים כאן, כי כאן הקב"ה שם אותנו.

השומרון הוא מקום יפהפה, וזה מדהים לדעת כמה המקום הזה קרוב לתל אביב, עיר מאוד מודרנית וכמה המקום הזה הוא ה-ground zero, אם לא היינו כאן, אם אתם (המתיישבים ביו"ש) לא הייתם כאן, זה היה הופך למבצר בכדי לתקוף ממנו את שאר האנשים שלנו.

האנשים שנמצאים פה הם גיבורים, חלוצים. אני מעדיפה את המונח "חלוץ" על "מתנחל", החלוצים האלו הגיעו לכאן כדי להגן על היהדות כולה, וכשאני אומרת יהדות אני מתכוונת לדת שלנו, לאנשים שלנו, לעם שלנו ולקב"ה. יש לנו את הזכות הזו. אני רוצה להגיד לילדים המתגוררים כאן בשומרון: אל תפחדו לחלום, אל תפחדו לדמיין עולם טוב יותר אל תפחדו לקוות לגאולה ואל תפחדו לאהוב את העולם כולו ותעשו זאת מכאן".

בהתייחס לקבר יוסף אמרה רוזאן: "יש לקוות שבעתיד הקרוב היהודים יוכלו להתפלל את תפילותיהם הקדושות בכל המקומות הקדושים. אני מתפללת לזה".