העקרונות שצריכים להיות בבחירת מנהיגות - על פרשת השבוע יתרו - 0404
העקרונות שצריכים להיות בבחירת מנהיגות – על פרשת השבוע יתרו

העקרונות שצריכים להיות בבחירת מנהיגות – על פרשת השבוע יתרו

פעמים רבות מלינים אנו על ההנהגה שאינה ראויה, וכמה פחת הדור, בהשואה ל"נפילי העבר". דומה שבכל דור נזכרים בערגה גוברת לדור הקודם, ומבכים את הנהגתו שהיתה הנהגה ראויה בהשואה להנהגה הרדודה שאנו רואים בימינו.

פרשת יתרו אותה נקרא השבת בעז"ה מתחילה בסיפורו של יתרו כהן מדין המנחה את משה לגבי העקרונות שצריכים להיות בבחירת מנהיגות: אנשי חיל, יראי א-להים, אנשי אמת, שונאי בצע.

לאחר מכן, ממשיכה הפרשה לסיפור מעמד הר סיני, ומציינת כיצד הצליחו ישראל להגיע לדרגה בה זכו כולם לשמוע את דבר ה': ויסעו מרפידים ויבואו מדבר סיני.. ויתיצבו בתחתית ההר- אומר רבנו "אביר יעקב" אבו חצירא בספרו "פיתוחי חותם": דרשו רבותינו מילת רפידים על שרפו ידיהם של ישראל מן התורה, לכך נתגרה בהם עמלק. ועכשיו שנתקרבו לסיני ורצו לקבל התורה סר מהם רפיון הידיים, ונתקדשו וניטהרו ונעשו אהובים זה לזה, איש אחד בלב אחד.

זכות ישראל היא שסייעה למשה לעלות אל ה' והשלימה מעלתו. וכמו שמצינו בתלמוד, שיצאה בת קול ואמרה יש כאן אחד שראוי לקבל תורה כמשה, אלא שאין דורו ראוי לכך. מכאן ראיה שזכות הדור היא שמסייעת לשלמות גדול הדור.

כשאנו מתלוננים על רמת המנהיגות שלנו, חשוב שנבחן קודם כל את עצמנו. מנהיגות חלולה ומושחתת יכולה לצמוח רק בחברה חלולה ומושחתת שמאפשרת לה לצמוח.

ככל שנדע כולנו לדרוש מהמנהיגות שלנו נקיון כפיים ועשיה אמיתית, וננהג כולנו באהבה ואחוה איש כלפי רעהו, נזכה כולנו לראות בשוב ה' ציון.

שבת שלום.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]