השב"כ על כתב האישום נגד הקטין היהודי: "טרור לכל דבר" - 0404
+
השב"כ על כתב האישום נגד הקטין היהודי: "טרור לכל דבר" פלאש 90

השב"כ על כתב האישום נגד הקטין היהודי: "טרור לכל דבר"

שירות הביטחון הכללי יצא בהודעה לאחר הגשת כתב אישום הבוקר נגד החשוד בביצוע זריקת אבנים ממנו נהרגה עאישה ראבי.

מהשב"כ נמסר כי, "בשבועות האחרונים נחקר על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל פיגוע טרור שגרם למותה של עאישה ראבי, תושבת בדיא ואם לתשעה ילדים, סמוך לישוב רחלים שבשומרון, בתאריך 12.10.18.

יודגש כי עם היוודע דבר הפיגוע, החלה חקירת המקרה בשירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, כאשר נבחנו כל כיווני החקירה. עם התקדמות החקירה וקבלת מידע מודיעיני רלוונטי ועדכני, החלו פעולות חקירה סביב החשד שמדובר בפיגוע שמבצעיו יצאו מתוך ישיבת "פרי הארץ" אשר ברחלים. בתוך כך, פעל שירות הביטחון הכללי, להגיע לחקר האמת טרם נקיטת אמצעי מעצר וחקירה, תוך קיום שיח עם ראשי הישיבה וגורמים נוספים. מול פעולות אלה התקיים מאמץ יזום ומתמשך של גורמים רבים בעלי אינטרס שנועד לשבש את מהלכי החקירה.

במסגרת מאמץ זה, בוקר למחרת ביצוע הפיגוע, ביום שבת, יצאה קבוצת פעילים קיצונים ברכב מיצהר, לישיבה ברחלים לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות שב"כ.

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל ביצעו פעולות רבות לאיסוף מודיעין וראיות ובעקבותיהן נעצרו לחקירה מספר קטינים, תלמידי ישיבת "פרי הארץ", בחשד שהיו מעורבים בפיגוע.

יש לציין כי גם במהלך החקירה בוצעו על ידי גורמים בעלי אינטרס פעולות נוספות שמטרתן שיבוש החקירה, והפצת שקרים והכפשות כנגד גופי הביטחון המעורבים בחקירה.

יודגש כי כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, וכי במהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם הדתית.

כלל הראיות והממצאים שנאספו עד כה בחקירה הועברו לפרקליטות מחוז מרכז, אשר ליוותה את החקירה מראשיתה. בסיום ניתוח הראיות וממצאי החקירה הוחלט על הגשת כתב אישום כנגד אחד הקטינים. כתב האישום נסמך, בין היתר, על ממצא פורנזי ראייתי משמעותי ביותר.

במקביל לפעולות החקירה, התקיים מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את השב"כ ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו. התנהלותם של גורמים אלה, המשדלים גם את מי שאינו מעורב בפעילות עבריינית, להימנע מכל שיתוף פעולה עם רשויות החקירה, הינה חמורה ביותר ונוטעת בקרב נערים צעירים את התפיסה המוטעית כי לא יישאו באחריות למעשים חמורים המבוצעים על ידם.

נוכח הטענות המניפולטיביות המתפרסמות בימים אלה על ידי אותם גורמים בעלי אינטרס, ובהתאם לעולה מכתב האישום, יש לומר כי מדובר בפיגוע טרור לכל דבר, ומעשים דומים שנעשו בידי מפגעים ערבים, ובכלל זה קטינים, טופלו על ידי מערכת הביטחון וגורמי האכיפה באופן זהה, והמעורבים בהם הורשעו בדין ונדונו לעונשים חמורים.

נכון יהיה לציין כי החשודים באירוע טרור זה, נמצאים בקשר עם פעילי גבעות אלימים. באשר לפעילי גבעות אלה, אשר כאמור עמדו בקשר עם החשודים, ראוי לציין הדברים הבאים:

1. מרביתם קטינים (15-17), נפלטי מסגרות חינוך, עבריינים, אלימים, חסרי מרות, חסרי סמכות רבנית והורית, אשר מסתובבים בגבעות ללא השגחה ומבצעים פעילות אלימה, חלקה חשאית בתוך כפרים ערבים סמוכים, המסכנת את ביטחון האזור כולו.

2. פעילים אלה מחזיקים באידאולוגיה של "משיחיות אקטיבית" הרואה במדינה ומוסדותיה ("הציונים") אויב שיש להחליפו, תוך הפלת השלטון הדמוקרטי ובמקומו לכונן 'מדינת הלכה'.

3. הם בוחרים שלא לשרת בצה"ל, אינם מכירים בממסד השלטוני בישראל ואינם בוחלים בפגיעה בכוחות הביטחון.

4. במהלך 2018 נרשמה עלייה משמעותית של אירועים אלימים מצד פעילים אלה, בין היתר, כנגד כוחות ביטחון, שבאחד מהם אף נפצעה לוחמת מג"ב מפגיעת אבן בראשה שהושלכה במכוון ישירות לכיוונה.

עוד נכון לציין כי בהסלמה בהיקף פעילות הטרור היהודי בשנת 2018 יש פוטנציאל לפגיעה בנפש, כפי שאירע בפיגוע זה, ובמקביל היא אף מביאה להסלמה של טרור ערבי כנגד יהודים.

שירות הביטחון הכללי, ומשטרת ישראל, ימשיכו לפעול בנחישות כנגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא". (בתמונה: אחד הנחקרים בפרשה).