מדוע מאות ישראלים נוהרים למצרים? - 0404
+
מדוע מאות ישראלים נוהרים למצרים? איילה גאוגרפית

מדוע מאות ישראלים נוהרים למצרים?

לאחרונה פורסם כי לא רחוק מכאן, ממש בפלא תבל – הפירמידות בגיזה שבמצרים, ינחתו באמצע חודש מרץ ה"רד הוט צ'ילי פפרס", למה שמכונה לא פחות מאשר הופעה היסטורית במלוא מובן המילה. בעקבות פרסום ההופעה, התעוררו בקרב הישראלים לא מעט שאלות ותהיות ברשתות החברתיות – איך מגיעים לגיזה? האם צריך ויזה? והאם זה בכלל בטיחותי? – אלי מלי, מומחה למצרים מ"איילה גאוגרפית" משיב בכדי לעשות סדר בכל הבאלגן.

 

בסוף השבוע האחרון נפתחה מכירת הכרטיסים להופעה של להקת "רד הוט צ'ילי פפרס" בפירמידות שבגיזה ונראה כי המעריצים הישראלים נכנסו להיסטריה ברחבי הרשתות החברתיות. בעוד כחודשיים, ב-15 למרץ, תנחת להקת הפאנק רוק האמריקאית במצרים להופעה אחת ויחידה שתסגור את סיבוב ההופעות שלה באוסטרליה וניו זילנד. עצם העובדה שההופעה מתקיימת במצרים לא הפריעה לישראלים לרכוש כרטיסים ולהתחיל לסגור מלונות במדינתנו השכנה וזאת בכדי להיות חלק מהחוויה הייחודית. בכדי לעשות מעט סדר בבאלגן, ריכזנו בעזרת אלי מלי מומחה למצרים מ"איילה גיאוגרפית" את כל התשובות לשאלות שלכם.

איילה גאוגרפית

 

איפה זה גיזה ומה מיוחד שם?

"גיזה שוכנת על הגדה המערבית של נהר הנילוס ונמצאת פרברית לקהיר, עיר הבירה של מצרים. מה שמיוחד במיקום הזה הוא הימצאותה של הפירמידה העתיקה שבשבעת פלאי תבל. הפירמידה נבנתה באמצע האלף השלישי לפני הספירה ונהוג לחשוב שהיא נועדה לשמש כקבר לפרעה ח'ופו בן סנפרו, בן מהשושלת הרביעית". כן, הבנתם נכון, מדובר על הופעת פאנק רוק, באמצע אתר היסטורי עתיק וכאשר מסביב לה פירמידות מרהיבות.

האם צריך ויזה (אשרת כניסה) בכדי להיכנס למצרים?

"הסכם השלום בין ישראל למצרים פוטר את המגיעים לסיני מהשגת ויזה אך יחד עם זאת, בכדי להיכנס ולשהות בשאר חלקי המדינה נדרש להוציא ויזה דרך שגרירות מצרים שבתל אביב כאשר שם תתבקשו להגיש טפסים, תמונות פספורט וצילום דרכון בארבע עותקים ולשלם על כך עלות של 150 ש״ח דרך השגרירות או 250 ש״ח לערך דרך הסוכנויות. בהקשר הזה, מומלץ מאוד להתחיל לטפל בהגשת הבקשה כבר מעכשיו כיוון ומדובר בהליך בירוקרטי שאינו מיידי".

ומה בנוגע למי שיש לו דרכון זר?

"ישראלים בעלי דרכון ממדינות אירופה או אמריקה ידרשו לשלם בשדה התעופה המצרי או במעבר הגבול הקרקעי סכום סמלי עבור קבלת אשרת כניסה ולאחר מכן יוכלו להמשיך בדרכם אל היעד".

איילה גאוגרפית

 

מה הדרך האידיאלית להגיע לקהיר?

"מבחינת אפשרויות ההגעה למצרים ישנן טיסות ישירות מתל אביב לקהיר פעם ביום עם חברת "אייר סיני". בנוסף, ישנן טיסות יותר ארוכות אך גם יותר זולות הכוללות קונקשן בעמאן, טורקיה ויוון עם חברות כמו "אייר ג'ורדיניאן" ועלותן בסביבות ה-450 דולר. כמו כן, ישנן דרכים קרקעיות להגיע לגיזה שבקהיר והיא כרוכות במעבר גבול "טאבה" ולקיחת מונית פרטית או תחבורה ציבורית. אפשרות נוספת היא לנסוע לעמאן שבירדן או לשארם א שייח שבמצרים ולקחת טיסה. היתרון בטיסה למצרים הוא שזה הליך יותר בטיחותי מאשר לנסוע שעות רבות בדרכים ברחבי מדינה זו".

באיזה מטבע משתמשים במצרים? כמה עשויה לעלות חופשה בקהיר?

"במצרים משתמשים בלירה מצרית כאשר 4.86 לירות שוות לשקל אחד. מבחינת עלויות הלינה המחירים יכולים לנוע בין 158 ₪ בבית הארחה או מלון 2 כוכבים ועד 1,000 ₪ במלון חמישה כוכבים עבור זוג, ל-2 לילות, כולל ארוחת בוקר. מצרים נחשבת למדינה לא יקרה במיוחד ועלויות התחבורה, המזון והבילויים במרכזי קניות הם יחסית זולים".

איילה גאוגרפית

 

מה באמת בנוגע למצב הביטחוני, האם מצרים מסוכנת לישראלים?

"האווירה ברחובות היא נוחה ואין ממה לחשוש אך יש להיות ערניים לכל הקורה מסביב. חלק מהמצרים מתלהבים מהישראלים ומתעניינים בהם, אך ישנם גם מצרים שלא יראו אותם בעין טובה ופשוט ימשיכו בדרכם. באופן כללי, לא כדאי ללכת עם דגל ישראל ברחובות וכן לשמור על נועם הליכות".