משבר החמאה: הפתרון של המדינה לבעיית הפיקוח - עוד פיקוח - 0404
+
משבר החמאה: הפתרון של המדינה לבעיית הפיקוח – עוד פיקוח

משבר החמאה: הפתרון של המדינה לבעיית הפיקוח – עוד פיקוח

לאחר שבשבוע האחרון חמאה מתוצרת טרה כמעט נעלמה מהמדפים ונוצר חוסר בשוק, במשרד החקלאות מנסים למצוא פתרון.

כזכור, החמאה בייצור מקומי ישראלי נמצאת כיום תחת פיקוח מחירים מטעם המדינה. מחירים מפוקחים בישראל נקבעים לפי עלויות הייצור של היצרניות, ובשל עלייה במחירים של החלב הגולמי, גם מחיר החלב והחמאה לצרכן אמור היה לעלות. המשבר החל כשמשה כחלון לא היה מוכן לצאת האיש הרע, ולא הסכים לעדכן את מחיר המינימום המפוקח.

בהמשך, טרה הגישה בג"צ בנושא, אך ללא הועיל. גם ייצור החלב הגולמי בישראל מנוהל תחת מחיר מפוקח ומכסות ייצור, ולכן כל ליטר חלב שמשתמשים בו כדי לייצר מוצר לא רווחי (או לא רווחי מספיק) משמעותו – פחות ליטר חלב לייצור מוצרים רווחיים יותר. לכן טרה החליטה לצמצם ב-85% את ייצור החמאה שלה, והגבירה במקביל את ייצור גבינת השמנת שהמחיר שלה לא מפוקח.

ההשלכה המידית בטווח הקצר נראתה מיד. חוסר בחמאה נוצר במקומות רבים, ולטווח הארוך, קיים חשש שתנובה תיהפך ליצרן חמאה יחיד בשוק.

מנגנון הפיקוח על המחירים ספג כבר ביקורת רבה אף מהממונה לשעבר על המערכת אך נראה שהתאוריה הכלכלית בשיתוף עם 70 שנות פיקוח כושל לא מצליחים לשכנע את המדינה לפתוח את השוק על מנת ליצור גיוון והוזלת מחירים. היום אנו מתבשרים כי כפתרון למשבר שנוצר מהפיקוח, המדינה רוצה להגביר את הפיקוח ולאכוף מחירים גם על מוצרים מיובאים.

לא ברור כיצד צעד זה אמור להוריד את המחירים ולהעלות את ההיצע כיוון שפיקוח על מחירי היבוא עתיד כמובן לצמצם יבוא ולהפחית עוד יותר את ההיצע. על כל פנים מדובר בצעד דרמטי שכמעט ולא ננקט בישראל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com