החלה פריסת מצלמות הגוף במשטרת ישראל - 0404
+
החלה פריסת מצלמות הגוף במשטרת ישראל דוברות המשטרה

החלה פריסת מצלמות הגוף במשטרת ישראל

בתום עבודת מטה מורכבת, יסודית ומקצועית שנערכה בשנים האחרונות, פרוייקט מצלמות הגוף של משטרת ישראל יוצא לדרך. טרם השקת הפרוייקט בוצעו הכנות רבות ומקצועיות ע״י המשרד לבט״פ וכלל אגפי משטרת ישראל. הכנות אלו, שהחלו כבר בשנת בשנת 2016, כללו: מחקרים, למידה מהנעשה בעולם, מיפוי הצרכים הארגוניים והתאמתם מבחינה טכנולוגית, מבצעית ומשפטית, פיילוט מיוחד שבוצע בחמש יחידות משטרה ממנו הופקו לקחים בכל ההיבטים, הליך מכרזי שיצא לדרך בשנת 2017 ובסיומו נבחרה חברת ״בינת תקשורת״ לספק את מצלמות הגוף שנבחרו לשימוש משטרת ישראל, לרבות הציוד הנילווה ועוד.

כבר בתקופת הפיילוט שהסתיים בתחילת שנת 2017, הפרוייקט זכה להצלחה גדולה. במחקר מלווה שבוצע בשעתו ושבדק את השפעת המצלמות על שוטרים ואזרחים, נמצא כי בתחנות שבהן הופעל הפיילוט, נרשמה ירידה של כ-35% בתלונות ציבור. עוד נמצא, כי מצלמות הגוף הן כלי משמעותי בשקיפות של פעילות המשטרה וכמעט כל השוטרים שהשתתפו בפיילוט העידו כי מצלמות הגוף היוו כלי משמעותי בריסון כלל המעורבים במפגשי שוטרים ואזרחים.

בטקס השקה מיוחד של פרוייקט מצלמות הגוף במשטרה שהתקיים היום במחוז ת״א – המחוז הראשון ששוטריו מצטיידים במצלמות הגוף המשטרה, נחנך הפרוייקט רשמית. ההצטיידות וכניסת המצלמות לשימוש מבצעי של המשטרה במדורג בימים אלו, תתפרס ע״פ השנה הקרובה. בסיומה, תושלם הצטיידותם של כלל שוטרי הסיור, שוטרי התנועה, השיטור עירוני והשיטור רגלי במצלמות גוף אישיות – כמגיבים ראשוניים לקריאות האזרח ולמקרי פשיעה בכל רחבי הארץ. בשלב השני, מתוכננת גם הצטיידותם של מגזרים נוספים במשטרה, שפועלים פעמים רבות בצוותים גדולים יותר ומתעדים לעיתים קרובות יותר את פעילותם גם כיום.

טקס ההשקה של פריסת מצלמות הגוף במשטרה וכניסתם לשימוש, התקיים הבוקר (יום א׳, 20.01.2019) במטה מחוז ת״א של המשטרה, במעמד השר לבטחון הפנים, גלעד ארדן, מ״מ מפכ״ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז ת״א, ניצב דוד ביתן,ר' אגף השיטור ניצב אלון לבבי , עשרות השוטרים הראשונים שהצטיידו במצלמות החדשות בתום הליך הטמעה והדרכה, קצינים ושוטרים שפעלו לקדם את הפרוייקט בציר המקצועי לאורך הדרך ואורחים נוספים.

השר לבטחון הפנים, גלעד ארדן אמר: ״"אני מוציא היום לדרך פרוייקט היסטורי ופורץ דרך בקנה מידה עולמי שהופך את משטרת ישראל לאחת המובילות בעולם. אני גאה בכך, שהחלטתי כבר בראשית כהונתי כשר לבטחון הפנים על ביצוע הפרוייקט המורכב הזה ושהצלחתי להוביל את משטרת ישראל להיות בין היחידות בעולם שבה כל שוטרי השטח יצויידו במצלמות גוף שמתעדות את פעילותם.
שילוב היכולת המבצעית של המשטרה יחד עם תיעוד מדויק ושקוף של פעילות השוטר והממשק שלו עם האזרח, יביא להפחתה משמעותית בהתנהגות אלימה במפגשים שבין שוטרים לאזרחים, ימתן את התנהגות הצדדים ויאפשר לבדוק בצורה מהירה את תלונות הציבור כנגד המשטרה. שיפור יחסי המשטרה עם קהילת יוצאי אתיופיה היה מאיץ מרכזי ביישום הפרוייקט ואני בטוח שהפרוייקט יחולל שינוי גדול לטובה באמון הציבור במשטרת ישראל״.

מ״מ מפכ״ל המשטרה, ניצב מוטי כהן אמר: ״הבוקר אנו משיקים את הפרוייקט החשוב של מצלמות גוף לכל שוטרי הסיור והתנועה במחוז ת״א, פרוייקט משנה מציאות שמרסן ומפחית אלימות ועתיד להגביר את תחושת הביטחון, הן של האזרח והן של השוטר. לתהליך הכנסת מצלמות הגוף למשטרה משמעותיות רבות וקדמו לו הכנות רבות שנעשו. אני רואה בפרויקט זה כלי משמעותי בשיפור השירות לציבור. ניתן להעריך שלפרוייקט יהיו גם משמעויות כלכליות למשל קיצור הליכי חקירה, מלאכת התביעה וזמני המשפט. אנו בטוחים כי המשאבים הארגוניים שהושקעו בלמידה, ניסוי, שיתוף הציבור, פיתוח וחשיבה – הם אלו שיבטיחו שפרויקט מצלמות הגוף במשטרה ירסן מפגשי שוטרים ואזרחים, ישקף וימקצע את עבודת השיטור בתחום אכיפת החוק, ימנע פשיעה ויגביר את אמון הציבור במשטרה״.

מבזקיםלכל המבזקים