הרמטכ''ל ה-22 בצה''ל, אביב כוכבי: "אני נשבע מחדש" - 0404
+

הרמטכ"ל ה-22 בצה"ל, אביב כוכבי: "אני נשבע מחדש"

חילופי רמטכ"לים בצה״ל. אביב כוכבי הפך היום (שלישי), לרמטכ״ל ה-22 של צה״ל בבסיס הקריה בתל אביב, במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו. 

אריאל חרמוני, משרד הביטחון

איזנקוט: "בתום 40 שנות שירות וארבע שנות כהונה כרמטכ"ל, אני חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא שאליו נכנסתי כאחד החיילים אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. כחייל צעיר בן 18 הנחתי ידיי על התנ"ך ונשבעתי אמונים למדינת ישראל ולצה"ל. ברגע ההוא, אל חובותיי האישיות נוספה חובה לאומית המשותפת לכולנו – החובה לקחת חלק בהגנה על ביתנו המשותף".

כוכבי: "אני נשבע – כך קראתי עם חבריי החיילים מול הכותל. עברו 2,000 שנה וקיר המגן התרחב. מחצית משפחתו של סבי הובלה בשביל למשרפות, אך הוא כבר עבד בסלילת שביל העמק. אבי עמד על המשמר מול רצועת עזה, דודי לקח חלק בכיבוש צפת ואמי חינכה דור. הבית הלאומי שהוקם כאן הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות הימים. 

כמו כל חייל במעמד השבועה, התחייבתי בזמנו גם אני להקדיש את כל מאמציי להגנת המולדת. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיניי אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה – אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

ראש הממשלה נתניהו: "השורות האחרונות בדפי המורשת של הרמטכ"ל היוצא נכתבות היום ובמקביל נכתבות השורות הראשונות בגיליון העשייה של הרמטכ"ל הנכנס. בשליחותנו המשותפת להבטחת ביטחון ישראל אסור שיהיה חלל ומעצור, חייב להיות רצף של נשיאה בעול למען מדינת ישראל ולמען בטחון אזרחי ישראל. בעיניי זוהי חובה אדירה, חובה עליונה וזוהי גם זכות כבירה.

אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גדי, אתה מסיים יותר מ-40 שנות שירות מסור בצה"ל במימוש הזכות הזאת, ואני בטוח שאתה זוכר את יום הגיוס שלך לחטיבת גולני בנובמבר 78'. בשמי, בשם ממשלת ישראל ובשמם של אזרחי ישראל, תודה לך גדי מעומק הלב.

בארבע השנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים. הזירות משתנות בעזה, בסוריה, בלבנון ובמקומות אחרים, אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה. פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשינו.

כל פעולות בניין הכוח שלנו בשנים האחרונות מכוונות לחיזוק המוכנות של צה"ל להשגת מטרה אחת – ניצחון במלחמה. וככל שאנחנו חזקים יותר, ככה אנחנו מגדילים גם את הסיכויים לשלום. בזכות יכולותינו המודיעיניות, המבצעיות והטכנולוגיות, קשרינו עם העולם הערבי מתהדקים כפי שלא היה מעולם. מדינות מוסלמיות מובילות מתקרבות אלינו. הן מבינות שאנחנו משמשים לא אויב להן, אלא משענת חיונית עבורן. בהעצמת הצבא שלנו, בהעצמת הכלכלה שלנו, בהעצמת הדיפלומטיה שלנו הפכנו את ישראל לכוח עולמי עולה.

גדי, אתה היית חלק מזה וגם ראית את זה בפגישות שלך עם רמטכ"לים ממדינות ערב, ראית את החיבוק. אפילו צולם החיבוק. יש לך הרבה מאוד הישגים, אבל כעת אתה פושט את המדים בדרך להגשמת משאלות ישנות, אולי טיול תרמילאים. אני מאוד ממליץ על דרום אמריקה, ואולי גם תמצא אתנחתות אחרות לתחנות חייך. אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך דרכך.

רב אלוף אביב כוכבי, בנם של ריבה ושאול, שאול שנמצא איתנו כאן. אתה עם כומתה אדומה על הכתף, מה שמסמל את הרוח המיוחדת של הצנחנים. הקריאה 'אחריי', הדבקות במשימה והחתירה המתמדת למצוינות. כמצביא מנוסה אתה תישא מעכשיו באחריות כבדה להבטיח שצבא ההגנה לישראל יעמוד במשימותיו. ישבנו יחד, דיברנו, שוחחנו שיח קולח על העבר ועל ההווה, אבל בעיקר על העתיד, על העשור הקרוב. המטרה ברורה: להבטיח את העליונות שלנו על אויבינו ולהגדיל את הפער האיכותי בינינו לבינם. קודם כל נפעל לחזק עוד יותר את כושר התקיפה שלנו. נבטיח אגרוף תקיפה מוחץ נגד אויבים קרובים ורחוקים כאחד". 

בשעה 12:00 יבקר כוכבי לראשונה בתור הרמטכ״ל בכותל המערבי ולאחר מכן יגיע לטקס קצר בבית הנשיא, ראובן ריבלין.