ראשי ישיבת פרי הארץ ברחלים לנתניהו: "השאירו את השב''כ מחוץ למעגל העוסק בחקירת נערים״ - 0404
+
ראשי ישיבת פרי הארץ ברחלים לנתניהו: "השאירו את השב"כ מחוץ למעגל העוסק בחקירת נערים״ פלאש 90

ראשי ישיבת פרי הארץ ברחלים לנתניהו: "השאירו את השב"כ מחוץ למעגל העוסק בחקירת נערים״

ראשי ישיבת פרי הארץ ברחלים, הרב יהודה ליבמן והרב דוד בן נתן שתלמידהם נעצרו לחקירות בשב"כ תוך תנאי כליאה וחקירות קשים, פונים היום (ראשון) במכתב גלוי לראש הממשלה, לשרים, לרבנים, מחנכים ולאישי הציבור בישראל. המכתב, שנכתב לאחר שארבעה מתוך חמשת הקטינים שנעצרו, כבר שוחררו לביתם, פונים רבני הישיבה בדרישה לתיקון העוול הנורא שעלה מחקירות התלמידים.

במכתב קוראים הרבנים להוציא את השב"כ מחקירות פליליות של נערים ולהפנות את הכוח ואת המשאבים כנגד אויבי ישראל. בנוסף מבקשים להפנות את המשאבים הרבים להשקעה בחינוך.

בתחילת המכתב מבקש הצוות החינוכי של הישיבה, להסביר את מטרת הקמת הישיבה. "לפני כארבע שנים חברנו יחד להקמת מסגרת חינוכית לנערי ישראל, ברוח חסידית ארץ ישראלית" נכתב במכתב. "מסגרת של ישיבה קטנה, באווירה משפחתית של יראת שמים, קדושה, טהרה ושמחה בעבודת ה', תוך עיסוק בבניין האישיות של הנערים בשנים המשמעותיות בחייהם. בחזוננו אנו רואים את בוגרי הישיבה מוצאים את מקומם בישיבות הגבוהות, בישיבות ההסדר, בשירות הצבאי, בלימודי השכלה גבוהה, במקצועות חופשיים, בהתיישבות, בגרעיני משימה חברתיים ובכל מקום שיוכלו לתרום לחברה ולעם את תרומתם האישית".

עוד הוסיפו צוות הישיבה במכתבם, שדרכם החינוכית סותרת את מה שמנסים לייחס לתלמידיהם. "כולנו יחד, ההורים והמחנכים עוסקים לילות כימים בחינוך מלא רגישות חום ואהבה, בדרכנו החינוכית. אנו מחנכים לאהבת ישראל ולשותפות במשימות לאומיות מתוך אחריות ומתוך אמירה ברורה, שלא לעשות חלילה מעשים של פגיעה או נזק לאחרים. אנו מכוונים ככל יכולתנו, שיהיו שותפים ופעילים במעשים מועילים וטובים.

בחודשיים האחרונים, אנו חווים התנהלות חסרת אחריות ודורסנית, של המחלקה היהודית בשירות הביטחון הכללי. זה התחיל באווירה עניינית של רצון להגיע לחקר האמת, ומהר מאוד, הפך לחקירה ברוטאלית המאשימה את כלל התלמידים, את הוריהם, ואת המסגרת החינוכית כולה באשמה שאין לה כל ראיה". עוד הוסיף הצוות החינוכי "איננו מצליחים להבין, איך חקירת אירוע של זריקת אבנים על רכבים עם תוצאות טראגיות, הפך למסע תקשורתי ויחצני על חשיפת ארגון טרור חדש. כל ההתנהלות מנותקת מהמציאות, ומנוגדת לכל היגיון. חייבים לזכור, כי מדובר בתלמידים צעירים ורכים בשנים, וכל אופן ההתנהלות מזיקה לנפשם, ועלולה להשאיר חלל של כאב ונתק, מכל מערכות החיים הסובבות אותם"

לטענת הצוות החינוכי, הדרך בה טופלה הפרשה תוך החלשה של הצוות החינוכי ופגיעה באמון הציבורי של עשרות הורים ומשפחות רק פגעה מסגרת החינוכית של הישיבה. "תהליך באופן שכזה, פוגע בעיקר באמון הנצרך בעולם המבוגרים הסובב אותם, ובמערכות החינוך והשלטון. מדוע כל זה לא נעשה במקרי חקירה שכאלו?" שואלים הצוות החינוכי ומוספים: "יש תחושה שמרוב לחץ של גורמי החקירה להביא תוצאות, איבדו שם את שיקול הדעת הציבורי ואת טובת הכלל. אנו דורשים בכל לשון, הרפו מאתנו, תנו לנו לתקן את הנזק שכבר נעשה".

בישיבה קוראים לראש הממשלה: "אנו קוראים לראש ממשלת ישראל, לשרים, לכל אנשי הציבור בישראל, ולמנהיגים הרוחניים והחינוכיים, להצטרף אלינו לקריאה הטבעית והברורה מאליה – השאירו את שירות הביטחון הכללי, מחוץ למעגל העוסק בחקירת נערים החשודים בפלילים, הפנו את מיטב הכוחות, לביטחון ישראל כנגד אויבי ישראל. העצימו במשאבים ובכלים חינוכיים, את המסגרות העוסקות בנערים, הזקוקים לתמיכה אוהבת ומחבקת, מתוך רצון של אמת, לגדלם להיות אנשים טובים, שיוסיפו את תרומתם האישית, למען העם והחברה בישראל".

"הננו מקווים ומצפים שפנייתנו זאת, תיפול על אוזניים קשובות ורגישות, בתפילה שהגל העכור הזה יחלוף מעל ראשנו במהרה, שכל התלמידים ישוחררו ללא אשמה, והחיים בישיבה יחזרו למסלולם הבריא, ואז נתפנה באמת לתפקידנו ושליחותינו". נכתב בסוף המכתב.