תופעה: חברות הביטוח מנסות להטיל "אשם תורם" על בעלים של כלי רכב שנפגעו בתאונה - 0404
+
תופעה: חברות הביטוח מנסות להטיל "אשם תורם" על בעלים של כלי רכב שנפגעו בתאונה pixbay

תופעה: חברות הביטוח מנסות להטיל "אשם תורם" על בעלים של כלי רכב שנפגעו בתאונה

"בחודשים האחרונים, אנו מטפלים בעשרות מקרים של תאונות נזק בלבד, שחברות הביטוח מנסות להפחית את התשלומים לרכבים שנפגעו בטענה ל"אשם תורם" של הנהג", כך אומר עו"ד סאמי אבו ורדה מחיפה, מומחה לתביעות נזיקין ורכוש. לדבריו, מדובר "במקרים ברורים של פגיעה מצד שלישי שלנהגים לא היתה כל אפשרות להימנע מהתאונה שלא באשמתם ובכל זאת לא קיבלו את מלוא הנזק ועליהם לתבוע בבית משפט את יתרת הנזק".

המקרה האחרון שהוגשה תביעה לבית משפט השלום בקריות היה של רכב שנפגע בתאונה לפני כשנה, כאשר הרכב היה בנסיעה ולפתע הגיח רכב במהירות, לא עצר בתמרור עצור ופגע ברכב הנוסע בצד ימין,  כשזה כבר חלף על פניו בצומת.

התאונה גרמה לרכב שנפגע נזקים כבדים ושמאי קבע כי הנזק הוא בגובה של כ-43,000 ש"ח וכן תוספת ירידת ערך של 6,400 ש"ח. בנוסף שילמה בעלת הרכב לשמאי, עבור חוות הדעת, סכום של 2,250 ש"ח. בעלת הרכב פנתה לחברת מנורה מבטחים בע"מ שביטחה את הרכב הפוגע ותבעה לשלם לה את מלוא הנזק.

להפתעתה, למרות שחברת הביטוח הכירה באחריותה לתאונה היא שילמה לה רק סכום של 36.027 ש"ח שמכסה חלקית את הנזק בטענה ל"רשלנות תורמת" של נהג הרכב הנפגע, מבלי שתסביר את ההחלטה.

בתביעה שהגיש עו"ד סאמי אבו ורדה, אליה צורפה חוות הדעת של השמאי ופירוט התרחשות התאונה נטען כי חברת הביטוח שילמה "על סמך קביעה שרירותית בגין אשם תורם בשיעור של 20% , דבר שאינו מתיישב כלל וכלל עם נסיבות התאונה ומוקדי הנזק. כמו כן החברה שילמה רק תשלום חלקי על ירידת ערך המכונית שנפגעה.

סך כל התביעה עומד על 15.753 ש"ח, הכוללים את הפרש הנזק הישיר, ירידת הערך ושכרו של השמאי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com