הון שלטון? משרד הכלכלה ימנע תחרות מול סינרג'י - 0404
+
הון שלטון? משרד הכלכלה ימנע תחרות מול סינרג'י שלמה מור, 0404

הון שלטון? משרד הכלכלה ימנע תחרות מול סינרג'י

משרד הכלכלה יקבל את המלצת הוועדה המייעצת להיטלי היצף והוא עתיד להגביל את היבוא של כבלי נחושת זולים מטורקיה. עפ"י ההמלצה יוטל היטל בגובה שבין 9.3% ל-14.5% על יבוא של כבלי נחושת במתח נמוך מטורקיה, זאת בניסיון להגן על יצרנית הכבלים הישראלית סינרג'י. עדיין לא ברור לכמה זמן יושת ההיטל המדובר, אך המלצת הוועדה המייעצת היא שיש להטילו לתקופה של 5 שנים.

לפני כשנה, קבע הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, כי כבלים שמיוצרים בחו"ל נמכרים בארץ במחירי היצף, כלומר במחירים נמוכים ממחירם בשוק המוצא. וזאת, באופן שפוגע בפעילות של סינרג'י, שנמצאת בשליטת קרן הפרייבט אקוויטי פורטיסימו, שבראשות יובל כהן.

ואכן, במהלך הרבעון הראשון של 2017 נפח היצור של סינרג'י צנח לשפל של 38%-48% בשל היבוא הנרחב. חברת סינרג'י בשדרות איימה כי המשך היבוא מטורקיה – שנעשה בידי ארבעה יבואנים מרכזיים – ובהם חברת החשמל, פוגע בה כלכלית והיא תסגור את החברה.

שר הכלכלה אלי כהן עתיד לקבל את המלצת הוועדה ולהטיל מס על יבוא הכבלים על מנת למנוע את סגירת החברה, מה שמעלה שאלה אתית קשה: האם התערבות בשוק לטובת חברה מסויימת הוא לגיטימי ואינו בגדר קשר הון-שלטון?

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com