הממשלה אישרה: 50 מיליון ש"ח כסכום כולל לשנת 2019 למאבק באלימות במשפחה - 0404
+
הממשלה אישרה: 50 מיליון ש"ח כסכום כולל לשנת 2019 למאבק באלימות במשפחה שלמה מור

הממשלה אישרה: 50 מיליון ש"ח כסכום כולל לשנת 2019 למאבק באלימות במשפחה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון), בפתח הישיבה כי יפגש הערב עם היועץ לבטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון עמו ידון במאמצים לבלום את התוקפנות האיראנית באזורנו וכי תאושר תוכנית למיגור הפשעה בחברה הערבית.

נתניהו: "הערב אני אפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ידיד ותיק, ג'ון בולטון. אני אדון עמו במאמצים לבלום את התוקפנות האיראנית באזורנו, במצב בסוריה- בהמשך להחלטת הנשיא טראמפ וגם בהמשך לשיחה שקיימתי עם הנשיא פוטין ביום שישי, וכן בהעמקת שיתוף הפעולה המודיעיני-מבצעי בין ישראל לארה"ב שמתהדק כל הזמן.

העמדה שלנו ברורה – אנחנו ממשיכים לפעול נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, כולל בימים אלה, ואנחנו פועלים נגד כל גורם שיערער או ינסה לערער את ביטחון ישראל.

בשבוע שעבר חזרתי מביקור היסטורי בברזיל. יש לנו בעלת ברית חדשה והנשיא בולסונארו שמנהיג עכשיו מדינה שהיא מעצמת ענק, מתכוון להפוך אותה למעצמה חזקה עוד יותר על ידי רפורמות כלכליות ואחרות.

הרפורמה המרכזית שלו ביחסי החוץ נוגעת קודם כל לנו. הנה דברים שהוא אמר רק עכשיו, אחרי הביקור, לגבי יחסיו לישראל. הוא אמר- ׳מי שמחליט מהי בירת ישראל זו ממשלת ישראל והעם בישראל נקודה. תארו לכם שלא היו לנו יחסים מסחריים ודיפלומטיים עם ישראל היום, איפה הייתי שם את השגרירות שלנו, בתל אביב או בירושלים? הייתי שם אותה בירושלים. כמו שאמר ראש ממשלת ישראל- ההחלטה הזאת כבר התקבלה. עכשיו מה שמדברים עליו הוא רק העיתוי.׳ אחר כך הוא מוסיף- ׳אני רוצה להיות יותר מחבר של ראש הממשלה נתניהו, אני רוצה להיות אח שלו. אני מאמין שמדינות אחרות יכבדו את ברזיל יותר כשהיא מכירה בירושלים כבירת ישראל.׳

יש לנו בת ברית חדשה, ומי שצריך הוכחה נוספת למעמדה העולה של ישראל בעולם – פשוט צריך להסתכל על מה שקורה בברזיל- הם אוהבים אותנו ומעריצים את ישראל. אני מתכוון לא רק לנשיא, שהוא אישיות מרשימה מאוד, ושונה גם הדימוי הציבורי והתקשורתי שיוצרים לו, צריך להבין שהעם בברזיל, ההמונים בברזיל, מעריצים את ישראל ורוצים בקרבתנו. לכן פתחנו כאן שוק גדול מאוד ויש עוד עבודה לעשות על זה, אנחנו נדבר איתם במשלחות משותפות, ונפתח את השוק הענק הזה בפני חברות ישראליות, דבר שיגדיל את ההכנסות הלאומיות שלנו.

הייצוא הישראלי שבר שיא בשנת 2018, והוא צפוי להגיע -110 מיליארד דולר. זה גידול של כשמונה אחוז לעומת שנת 2017- גידול עצום. זוהי תוצאה של אותה אסטרטגיה שדיברתי עליה פעמים רבות. אסטרטגיה של פתיחת שווקים חדשים, ופתחנו. ייצוא הסחורות לסין עלה בחמישים ושישה אחוז; יצוא הסחורות ליפן עלה בחמישים אחוז, סחורות ושירותים; להודו ולאמריקה הלטינית הייצוא עלה בעשרים ושבעה אחוז. אלה כל השווקים החדשים שאנחנו פותחים, זה מגדיל את הייצוא, מגדיל את התל"ג, מכניס כסף לקופת המדינה, יוצר מקומות עבודה ומעלה את השכר של אזרחי ישראל. אלו בשורות חשובות מאוד ושינוי גדול מאוד- ישראל הופכת לכוח עולמי עולה.

יש לנו בשורה טובה נוספת הבוקר: אנחנו מתכנסים היום בפעם הרביעית כדי לטפל בתופעת האלימות נגד נשים. אמרתי לפני חודש שאנחנו נטפל בנושא הזה במלוא הרצינות וגם במהירות, וכך אנחנו עושים.

אנחנו נאשר היום בממשלה החלטה שתתמקד בטיפול בתוקפים. עד היום לא היה טיפול בתוקפים, ואנחנו מתחילים להתמקד בהם ולא רק בקורבנות, כפי שאנחנו עושים בטיפול בטרור- אנחנו מטפלים בטרוריסטים קודם כל. אנחנו מטפלים גם בקורבנות אבל קודם כל מוכרחים לטפל בצד התוקף גם כן.

אנחנו נאשר תוכנית למיגור התופעה במגזר הערבי שבו אחוז האלימות גבוה במיוחד. נקצה להחלטות הללו סך כולל של 50 מיליון שקל, כבר הקצנו חלק ואנחנו נוסיף לזה. הכסף יבוא מתקציב משרד הרווחה ומשרדים אחרים. אלו שינויים חשובים מאד בדרכי הטיפול בתופעה וזוהי רק ההתחלה.

יש לנו עוד בשורה משמחת הבוקר: ידידי, סגן שר הבריאות, סגני הנמרץ, יעקב ליצמן, פעל להגדיל את סל התרופות בעוד חמש מאות מיליון שקל, וזה כולל גם תוספת של שנתיים לטיפולי השיניים. הוא מגדיל את טיפולי השיניים לילדי ישראל, נערי ונערות ישראל, עד גיל 18 – זה שינוי מבורך וחשוב מאוד- הטיפול בהמשך חוסך למדינת ישראל כספים רבים מאוד״.

כחלון: "האלימות כלפי נשים היא מכה חברתית שצריך להילחם בה בכל האמצעים האפשריים. נמשיך לתמוך במהלכים שיוצעו במשרדי הממשלה כדי למגר את האלימות הזו, ויתנו את הבטחון שמגיע לכל בית בישראל".

בהמשך להנחיית ראש הממשלה בוועדת השרים למאבק באלימות במשפחה, אישרה הממשלה את תכנית הפעולה לשנת 2019. לצורך כך אישרה הממשלה תוספת תקציב של 20 מיליון שקלים בנוסף לכ-30 מיליון שהוקצו בבסיס התקציב לנושא בתקציב משרד העבודה והרווחה.

החלטה זו היא המשך להמלצת הוועדה הבין משרדית למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה. התוכנית שאושרה בממשלה תכלול הרחבת מענים במרכזי יום לטיפול בגברים אלימים, הקמת 2 מרכזי חירום והגנה רב תחומיים לנפגעי אלימות במשפחה, פיתוח כלים והכשרות לאנשי מקצוע, הקמת מרכז מחקר ועוד.

בהתאם להנחיות ראש הממשלה, התכנית המתוגברת תתמקד בטיפול בגורם לבעיה, הגברים התוקפים, ולא רק במתן מענה לקורבנות האלימות, וכן הוחלט על מיקוד מאמץ במגזר הערבי שבו תופעת האלימות במשפחה נפוצה במיוחד. הממשלה אישרה פה אחד את הקיצוץ הרוחבי לצורך מימון התוספת לתגבור התכנית. התקציב יועבר למשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים באופן מיידי.