השופטת חיות נגד שקד: "יש לאפשר למערכת בית המשפט לעשות מלאכתה במקצועיות" - 0404
+
השופטת חיות נגד שקד: "יש לאפשר למערכת בית המשפט לעשות מלאכתה במקצועיות" לע״מ

השופטת חיות נגד שקד: "יש לאפשר למערכת בית המשפט לעשות מלאכתה במקצועיות"

בכנס מיוחד לציון 30 שנה לעמותה למשפט ציבורי שהתקיים הערב (חמישי), תקפה נשיאת העליון השופטת אסתר חיות את שרת המשפטים איילת שקד ורמזה לכך שהשרה ממנה שופטים "מטעם" ופוגעת בעקרונות הדמקורטיה.

חיות: "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי וכמוהם הניסיונות של גורמים שונים "לנכס" לעצמם שופטים כאלה ואחרים, חותרים תחת עקרונות יסוד אלה של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת, אך הם אינם חדשים במקומותינו. למעשה, שנותיהם כשנות המדינה ואני מאמינה כי כשם שלא צלחו אז הם נדונו לכישלון גם היום. למעשה, מאז קום המדינה היו מי שביקשו להתייחס אל השופטים שהתמנו כאל שופטים "מטעם" וכמי שחבים את נאמנותם לאלה אשר תמכו במועמדותם".

חיות ציטטה את נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית, השופט ג'ון רוברטס בתגובה לדבריו של הנשיא טראמפ מלפני חודש, שכינה את אחד השופטים 'השופט של אובמה': "במערכת המשפט בישראל אין שופטים "ימניים" או שופטים "שמאלניים"; אין שופטים "שמרניים" בכל עניין ועניין ואין שופטים "אקטיביסטיים" בכל עניין ועניין – אנו השופטות והשופטים פועלים במסירות ובמקצועיות ומשתדלים כמיטב יכולתנו לפסוק בכל סוגיה המונחת לפתחנו על פי הדין ולגופו של כל עניין מתוך דבקות בעקרונות היסוד של שיטת המשפט שלנו ובראשם שלטון החוק והגנה על זכויות אדם".

"בהקשר זה" הוסיפה חיות, "ברצוני לומר כי ממש כשם שחזקה על השופטים המתמנים כי ידעו לנתק את "חבל הטבור" בינם ובין מי שתמכו במועמדותם, כך יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם ויאפשרו למערכת בתי המשפט ולשופטי ישראל לעשות את מלאכתם במקצועיות ובאופן ענייני על פי הדין ללא מורא וללא משוא פנים, כדרכם של השופטים מאז ומעולם".