עשרות ערבים ניסו למנוע החלטת בג"ץ לבניית גדר ביטחון ביישוב שקד (צפו) - 0404
+
צילום: רועי חדי

עשרות ערבים ניסו למנוע החלטת בג"ץ לבניית גדר ביטחון ביישוב שקד (צפו)

תושבי הכפר הערבי הבלתי חוקי דאהר אל מאלכ הסמוך ליישוב שקד פלשו לאדמות היישוב, ואף החלו לבנות בשטח עם תב"ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת.

לאחר שהיישוב שקד החל בעבודות במקום, בין השאר בהשלמת גדר ביטחון ליישוב, הגישו תושבי הכפר בסיוע הרשות עתירה לבג"ץ כנגד הבנייה החוקית ביישוב שקד.

לאחר מאבק משפטי אותו ניהלו במשך כשנה מועצה אזורית שומרון יחד עם תנועת רגבים הכריע בג"ץ אתמול (שלישי) כי בשטחים שלא עובדו ניתן יהיה לבנות את גדר הביטחון, באופן מיידי, ואילו "את השטחים המעובדים המדינה תפנה בהתאם לפרוצדורה הקבועה בצו בדבר רכוש ממשלתי".

בכך הצליחו למנוע המועצה האזורית שומרון ותנועת רגבים השתלטות של הרשות על אדמות מדינה. וכמו כן, הצליחו לאפשר ליישוב שקד לממש את התב"ע שלו.

שעות ספורות לאחר מתן פסק הדין, נכנסו ערבים עם טרקטור לתחומי היישוב, בניסיון לחרוש שטחים נוספים. במקום התפתחו עימותים, והערבים ניסו לעצור את עבודות בניית הגדר.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, הגיע הבוקר בעצמו לפקח על עבודות הבנייה ולוודא שיבוצעו. דגן הבהיר לנוכחים כי לא תתקבל שום עצירה של העבודות: "הגיע הזמן לעצור את ההפקרות של השתלטות ונגיסה של הרשות באדמות מדינה ביהודה ושומרון. המהלך הזה שנעשה היום הוא חלק מהתכנית הרחבה של הרשות להשתלט על שטחי C ולקבוע עובדות בשטח.

אני שמח שבג"ץ פסק את שפסק. עם זאת יש למצוא מנגנון שיוודא כי דברים כאלו לא יישנו. לא ייתכן שמועצה אזורית שומרון מנהלת בעצמה את המלחמות אותן צריכה לנהל המדינה. לא אנחנו צריכים להיות השומרים בשער אלא המדינה עצמה שאפשרה כאן במשך שנים בנייה לא חוקית ולא עצרה אותה בזמן גם כשהיא פלשה לתוך ישוב קיים".

ישי חמו, מנהל הפעילות של תנועת רגבים שייצגה את היישוב בבג"ץ טוען כי ניתן היה להמנע מהסאגה הממושכת, באם המנהל האזרחי היה אוכף את החוק בשלביה הראשונים של הפלישה.

חמו: "תושבי דאהר אל מאלק גם פלשו ובנו באופן בלתי חוקי בתוך תחומי היישוב, וגם ניצלו את ההליך השיפוטי בבג"ץ לרעה, תוך שהם מצפצפים על פסק הדין בטרם יבש ממנו הדיו. המאבק המשפטי שהובלנו נשא פירות וכעת יש לוודא שפסק הדין יבוצע והפולשים יסולקו לאלתר". (צילום: רועי חדי).