מכה לרפורמים, נתניהו ובנט: אישור הבנייה בכותל צפוי לחזור לעיריית ירושלים - 0404
מכה לרפורמים, נתניהו ובנט: אישור הבנייה בכותל צפוי לחזור לעיריית ירושלים

מכה לרפורמים, נתניהו ובנט: אישור הבנייה בכותל צפוי לחזור לעיריית ירושלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים החליטה לדחות את בקשת הבנייה ברחבת הכותל הדרומי וביקשה מעיריית ירושלים להעביר לה את עמדתה האם בכוונתה לדון בבקשה המחודשת לשיפוץ הרחבה או שבכוונתה להחזיר את הדיון לוועדה המחוזית, כך עולה מההחלטה המלאה של הוועדה שמתפרסמת.

הוועדה נימקה את החלטתה בנתונים שהוצגו בפניה בדיון, אשר על פיהם לא ניתן כעת לחדש את היתר הבנייה ברחבת הכותל. את עמדתה התבקשה העירייה לרבות עמדתו הסופית של ראש העיר משה ליאון להעבירן בתוך 7 ימים.

ההחלטה מגיעה כאמור, בין השאר לאחר שבדיון שהתקיים בתחילת השבוע בוועדה המחוזית הוצגה חוות הדעת המפורטת והמנומקת של עיריית ירושלים, אשר על פיה לא ניתן לחדש את ההיתר לשיפוץ הרחבה הדרומית, וזאת לאור פקיעתו של היתר הבנייה, וכן לאור חריגות בנייה ברחבה הקיימת.

חוות הדעת שהוצגה, הביאה את עמדת ראש העיר משה ליאון, כפי שהציג בדיון עו"ד זאב גבאי, המשנה ליועמ"ש עיריית ירושלים "אנחנו כאן בשם ראש העיר והמנכ"ל בגלל הוועדה לא מתפרקת מסמכותה אלא יש לה עמדה ברורה", הבהרת הדברים הגיעה לאחר טענות שעלו מצד רונן פרץ סגן מזכיר הממשלה שטען שחוות הדעת אינה מייצגת את עמדת ראש העיר.

בוועדה הופיעו גם עו"ד ענר חפץ ועו"ד אמנון לורך המייצגים קבוצת ארכיאולוגים, אשר טענו בדיון כי אין לוועדה המחוזית סמכות לדון בחידוש ההיתר. הארכיאולוג דן בהט עצמו טען בהתרגשות רבה כי "מה שקרה עם וועדת העתקות שראש הממשלה פיטר את השרים שהתנגדו לעמדתו זה ממש בושה וחרפה. בושה שכל הרמפה הזאת והלכלוך שלא יאומן, מקום קדוש, הורסים במו ידינו את האתר שמבחינה לאומית אין עוד מקום כמותו שניתן לראות בו את החורבן".

בנוסף, עו"ד צפנת נורדמן המייצגת את ארגון 'נשים למען הכותל' תהתה "מדוע אצה הדרך לוועדה לקבל החלטות שסותרות את החלטת הממשלה לבטל את מתווה הכותל, שלושה שבועות לפני הדיון בבג"ץ?".

לאור העמדה הברורה של עיריית ירושלים, וכן טענות כבדות המשקל של עורכי הדין והמתנגדים, התנהל דיון קשה בין חברי הוועדה לאנשי משרד ראש הממשלה, אשר בשלב מסוים כאשר הבינו שלא יוכלו לחדש את האישור, ביקשו מהוועדה לקיים דיון על היתר חדש. בתגובה לבקשה פנה חבר הוועדה אברהם שקד לרונן פרץ בנזיפה "איך אתה מצפה ממני לעשות משהו לא חוקי?".

בסופו של דיון כאמור, החליטה הוועדה לדחות את הבקשה לחידוש ההיתר, ושלחה את אנשי משרד ראש הממשלה להגיש בקשה מחודשת להיתר בנייה ברחבה.

נציין כי השבוע נכנסו לכהן כחברים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה חברי מועצת ירושלים החדשים, כאשר בראש הוועדה עומד אליעזר ראוכברגר, יו"ר סיעת דגל התורה בעיר.

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, מסר בתגובה להחלטת הוועדה המחוזית: "אנו שמחים שהוועדה המחוזית קיבלה בסופו של יום את ההחלטה המתבקשת – לדחות את הבקשה לחידוש ההיתר לשיפוץ ברחבה הדרומית, לא יתכן שינסו בכל מיני תרגילים וקומבינות לקבוע עובדות בשריד בית מקדשנו, ולקרוע את הכותל לטובת תנועות הזרות ליהדות, בניגוד לכל נוהל, בניגוד לכל חוק ובניגוד לרצון הרוב הבריא של העם.

אנחנו מברכים את ראש העיר, מר משה ליאון, ואת חברי המועצה שפעלו, שלמרות הלחצים הכבדים גילו נאמנות לקודשי ישראל, ועמדו ימין הכותל ולימין היהדות הנאמנה.

החלטת הוועדה המחוזית צריכה להיות המסמר האחרון שקובר סופית את הניסיון להחיות כל פעם מחדש את מתווה הכותל שבוטל בהחלטת ממשלה, אנחנו בטוחים שעיריית ירושלים תודיע שהיא רוצה לדון בבקשת ההיתר ושלא תאפשר בניית רחבה שיבזו בה את קדושת המקום. עם ישראל רוצה לשמור על קדושת הכותל לכל אורכו ועל אחדות העם, כותל אחד לעם אחד!".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]