מזל שיש בחירות: התנאים המעולים של המחבלים הכלואים בישראל יפסקו - 0404
מזל שיש בחירות: התנאים המעולים של המחבלים הכלואים בישראל יפסקו שירות בתי הסוהר

מזל שיש בחירות: התנאים המעולים של המחבלים הכלואים בישראל יפסקו

השר ארדן הודיע כי החליט על צמצום תנאי המחבלים בבתי הכלא כך שיהיו במינימום המתחייב על פי הדין הבינלאומי, לאחר שאימץ את עיקרי המסקנות של הוועדה הציבורית לבחינת התנאים של המחבלים בבתי הכלא שהקים ביוני האחרון. השר ארדן יציג את מסקנות והמלצות הוועדה בדיון בקבינט המדיני-בטחוני שיתקיים בקרוב ולאחריו יחל יישום ההמלצות.

השר הסביר שמדינת ישראל לא הגדירה מעולם באופן סדור את ההבחנה בין אסירים ביטחוניים לאסירים פליליים ואת תכלית הכליאה הנגזרת מכך: "כאשר מדובר באסירים ביטחוניים אחת מהמטרות המרכזיות של המאסר, השיקום, אינה מתקיימת, שכן מדובר באסירים חדורי אידאולוגיה טרוריסטית שכלל אינם מתחרטים על מעשיהם". ארדן הנחה את שירות בתי הסוהר להגדיר מחדש את מטרות הכליאה של מחבלים בבתי הכלא, כך שחוץ מאחזקתם לפי הדין והרחקתם מהציבור, היא תכלול גם יצירת הרתעה אל מול ארגוני הטרור אליהם המחבלים משתייכים.

עיקרי ההחלטות:

לא תהיה אוטונומיה בבתי הכלא: הוחלט להפסיק להחזיק את המחבלים באגפים לפי שיוך ארגוני. חמאס לא יישבו באגף נפרד ופת"ח באגף נפרד. האגפים יהיו מעורבבים, כך שהתנהלות האסירים לא תהיה כקולקטיב בפני שב"ס וההתייחסות לכל אסיר תהיה באופן פרטני ככל שניתן.

מוסד 'דובר' האסירים במתכונתו הנוכחית יבוטל. הקשר בין בתי הסוהר והמחבלים לא יתנהל יותר באמצעות הדובר האגפי. השר החליט על קביעת פונקציה של נציג אסירים מתחלף, אשר יעמוד בקשר עם שלטונות בתי הסוהר אך ורק בנושאים כלליים ובשום אופן לא כאלה שנוגעים באופן פרטני לאסירים וכן שנציג אסירים זה לא יהיה מחבל עם דם על הידיים.

יתבצע קיצוץ משמעותי בכספים המופקדים על ידי בני המשפחות למחבלים בבתי הכלא ושבאמצעותם הם רוכשים מוצרים בקנטינה, בנוסף, הוחלט על הפסקת ההפקדות מטעם הרשות, על הפסקת ההפקדות הקבוצתיות ומעבר להפקדה פרטנית לכל אסיר ועל הפסקת רכש החוץ לחלוטין.

עוד החליט ארדן כי יופסק הבישול באגפי הכליאה ובתאים שהחל בשנת 2004. בנוסף, יקבלו המחבלים אספקת מזון בסיסי על ידי שב"ס בלבד.

לאור בזבוז המים החריג והקיצוני בקרב האסירים הביטחוניים החליט השר על הוצאת המקלחות אל מחוץ לאגפי האסירים, קביעת יעדים לצמצום צריכת המים והתקנות מערכות למניעת צריכה מופרזת. זמן השימוש של המחבלים במים יוגבל וכן גם הצריכה לכל אסיר.

על רקע מכלול הממצאים המפורטים בדו"ח, החליט ארדן להקים גוף מטה בשב"ס ובמשרד לבט"פ שיפקח וידווח על נוהל בתי הכלא הביטחוניים ויגיש המלצות בקשר למדיניות הנדרשת. המטה הייעודי לענייני האסירים הביטחוניים ירכז את כל הטיפול בהיבט המקצועי, לרבות פיקוח, הקפדה על נהלים, הכשרת הסגל, מדיניות אחודה ועוד.

ארדן: "משימתו המרכזית של נציב שב"ס החדש שעתיד להתמנות תהיה יישום המלצות הוועדה. מדובר בדו"ח חשוב והיסטורי ואפעל מיידית ליישום ההמלצות. הוכנה כאן תכנית שלימה וסדורה והזדמנות היסטורית לשינוי כולל בתנאי מחבלים בבתי הכלא כך תיווצר הרתעה כלפיהם. יש לנו חובה ביטחונית ומוסרית לשנות את המצב הנוכחי. ההחלטות שקיבלתי יתמכו במאבק של מדינת ישראל בטרור". (צילום: דוברות המשרד לבטחון הפנים).

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com