בדרך להוציא רישיון נהיגה? הנה כל מה שצריך לדעת - 0404
+
בדרך להוציא רישיון נהיגה? הנה כל מה שצריך לדעת Pexels

בדרך להוציא רישיון נהיגה? הנה כל מה שצריך לדעת

היכרות עם התהליך הנדרש להוצאת רישיון נהיגה יכולה לסייע לגברים ונשים שעושים זאת בפעם הראשונה בחייהם. החל מהוצאת הטפסים ועד המבחן המעשי – הנה הדרך המלאה לרישיון.

רכב פרטי הוא נכון להיום אמצעי התחבורה הנפוץ בישראל. מדי שנה נרשמות עליות בנתונים על מכירות רכב חדש וגם בעתיד הנראה לעין לא סביר שנוותר על הנוחות לטובת תחבורה ציבורית. עם זאת, ההחלטה להשתמש ברכב פרטי בלבד כרוכה מטבע הדברים בהשלמת התהליך הנדרש להוצאת רישיון נהיגה.

השלב הראשון בהוצאת רישיון נהיגה הוא הפקת טופס רש"ל 18 – או מה שמכונה "טופס ירוק". זה הטופס שילווה אתכם לכל אורך התהליך והוא ייחודי לכל דרגת רישיון שאתם צריכים. בין היתר, בטופס מופיעים פרטים אישיים, תמונה, כשירות רפואית לנהיגה ולבסוף את תוצאות המבחנים העיוניים והמעשיים. את הטופס מפיקים רק באחת מתחנות הצילום שמופעלות על ידי רשות הרישוי ובשבילו צריך להגיע עם תעודה מזהה.

מה כוללות הבדיקות הרפואיות?

מי שמגיע לגיל המינימאלי כנדרש בחוק והפיק טופס ירוק יכול להתחיל בשיעורים המעשיים. במקביל, יש לבצע בדיקות רפואיות שמטרתן לוודא את הכשירות לנהיגה או לחילופין לציין התאמות מיוחדות במידה ויש בכך צורך. ההתאמות השכיחות הן למשל הרכבת עדשות או משקפיים ובאתר משרד התחבורה תמצאו פירוט מלא של סעיפי הכשירות הרפואית.

את הבדיקות הרפואיות מבצעים אצל אופטומטריסט מורשה צורך קביעת חדות ראיה וזוויות ראיה. עם סיום בדיקת הראיה, עליכם למלא על גבי הטופס הירוק הצהרה רפואית עצמית שמשקפת את מצבכם הבריאותי.

חשוב מאוד לשמור על אמינות במילוי ההצהרה, כי בכל מקרה אחר אתם עלולים לעמוד בפני עונש. בשלב האחרון עליכם לגשת לרופא משפחה ולבקש ממנו למלא גם כן את ההצהרה הרפואית הרלוונטית על גבי טופס 18. לסיום, ניתן להתייצב באחד מסניפי הרישוי של משרד התחבורה כדי לקבל את חותמת הכשירות המיוחלת ולבצע את הבחינה העיונית.

כך הופכים תאוריה למעשה

שני השלבים שמהם חוששים רוב האנשים שניגשים להוציא רישיון נהיגה הם מבחן עיוני ומבחן מעשי. המבחן העיוני, שמכונה "תאוריה", בודק את השליטה שלכם בחוקי התנועה ובתפעול כלי רכב. זהו מבחן שנמשך 40 דקות וכיום הוא מבוצע על המחשב, עם 30 שאלות בסגנון בחירה מרובה. אם עניתם נכונה על 26 שאלות, תעברו אותה בהצלחה.

כמובן שלכל אורך התהליך אתם עדיין צריכים ללמוד נהיגה מעשית בבית ספר לנהיגה. בחרו בית ספר מוסמך, קרוב ונוח וקבלו המלצות על מורי נהיגה. מכסת לימודי הנהיגה לרכב פרטי עומדת על 28 שיעורים, אך המורה הוא זה שמחליט על קצב ההתקדמות. אם אתם והוא יחד מרגישים מוכנים, תוכלו להירשם למבחן המעשי – טסט. עלות המבחן 229 ש"ח וכמה ימים לאחר מכן תדעו אם יש לכם רישיון.