מדד הסוציאליזם בכנסת: שמולי בראש, אשר בתחתית. ואיפה אורלי לוי? - 0404
+
מדד הסוציאליזם בכנסת: שמולי בראש, אשר בתחתית. ואיפה אורלי לוי? פלאש 90

מדד הסוציאליזם בכנסת: שמולי בראש, אשר בתחתית. ואיפה אורלי לוי?

כמידי שנה ולקראת הבחירות המתקרבות, מפרסם ארגון "המשמר החברתי" את המדד החברתי לסיכום הפעילות של חברי הכנסת. מהנתונים עולה כי בקרב האופוזיציה חבר הכנסת הסוציאליסט ביותר הוא איציק שמולי, זו השנה החמישית ברציפות. אחריו ברשימה ח"כ חיליק בר ובמקום השלישי נמצא דב חנין. במקום הרביעי דורג ח"כ נחמן שי, אחריו אילן גילאון, מירב מיכאלי ויו"ר מרצ, תמר זנדברג.

בתחתית המדד החברתי בקרב האופוזיציה נמצאים בין היתר ציפי לבני, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ולמרבה ההפתעה – ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (גשר) שמצטיירת בציבור כפעילה למען עניינים "חברתיים" גם היא נמצאת דווקא בתחתית הרשימה. "הח"כים הללו הפגינו נוכחות דלה במיוחד בהצבעות על חוקים חברתיים. ציפי לבני, למשל, לא טרחה להשתתף בהצבעה על הצעות החוק לפיקוח על מחירי מזון לתינוקות ותגבור הפיקוח על בטיחות אתרי הבנייה. לוי-אבקסיס נעדרה מההצבעה על הצעות החוק בעניין פיקוח על מעונות היום, תחבורה ציבורית בשבת ו'ברית זוגיות' לבני אותו המין", נכתב בהודעת הארגון.

ומה בקואליציה? בראש המדד החברתי של הקואליציה עומדות ח"כ מירב בן ארי, טלי פלוסקוב המכונות ע"י המדד "מורדות הקואליציה", לאחריהן אכרם חסון ורועי פולקמן – כולם ממפלגת כולנו. אחריהם נמצאים יואב בן צור וענת ברקו.

בתחתית הרשימה בקרב חברי הקואליציה נמצאים בין היתר מייקל אורן, בצלאל סמוטריץ', נאווה בוקר ויעקב אשר. "הח"כים הקפידו להגיע דווקא להצבעות שבהן הקואליציה גייסה רוב כדי לבלום הצעות חוק חברתיות. נאווה בוקר הצביעה נגד הצעות חברתיות בסיסיות כמו פטור מתשלום בתחבורה ציבורית לאזרחים ותיקים והצמדת קצבת הזקנה לשכר המינימום. סמוטריץ' הצביע נגד ההצעות להענקת דמי אבטלה וקצבת זקנה לעצמאים". נזכיר כי הצעות החוק הנ"ל היו ללא מקור תקציבי, והיו גורמות לפשיטת רגל של המדינה לו היו מתקבלות.

בחלוקה לפי מפלגות באופוזיציה, מרצ הגיעה למקום הראשון במדד החברתי, ואחריה מפלגת העבודה. ובקרב הקואליציה, המפלגה הסוציטליסטית ביותר היא כולנו, והמפלגה הקפיטליסטית היא הבית היהודי.

המדד מבוסס על אלגוריתם שמדרג את הח"כים לפי ההצבעות שלהם במליאה על הצעות חוק כלכליות-חברתיות. רכזת המחקר, דנה גנאל, אמרה כי "אנחנו מפרסמים את המדד החברתי כדי שהציבור ידע מי מהח"כים הצביע על הצעות חוק שנוגעות לרווחה שלו, ולמי מהח"כים אכפת מהציבור והצביע על הצעות להישרדות מעמד הביניים והשכבות החלשות". גנאל הוסיפה כי "חשוב שהח"כים ידעו שהציבור מודע. המציאות מוכיחה שפרסום המדד והמידע על פעילות הח"כים דוחף ומדרבן אותם ליזום הצעות חוק חברתיות ולהיות נוכחים בהצבעות על חוקים חברתיים".

בהמשך החודש עתיד להתפרסם מדד החירות המדרג את חברי הכנסת לפי דאגתם לחופש הפרט, הורדת רגולציות, הפחתת מיסים והוצאות ממשלתיות והוא למעשה המדד ההופכי למדד של "המשמר החברתי".