ארדן לנתניהו: "יש להכיר באופן רשמי ביישוב עשהאל ולעשות צדק עם תושביו" - 0404
+
ארדן לנתניהו: "יש להכיר באופן רשמי ביישוב עשהאל ולעשות צדק עם תושביו" המשרד לבט"פ

ארדן לנתניהו: "יש להכיר באופן רשמי ביישוב עשהאל ולעשות צדק עם תושביו"

השר גלעד ארדן פנה במכתב לראש הממשלה וביקש ממנו כי יביא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה את ההצעה הדחופה להכיר באופן רשמי ביישוב עשהאל שבדרום הר חברון.

היישוב עשהאל ממוקם במועצה האזורית הר חברון, ומתגוררות בו כיום כ-60 משפחות עם כ-200 ילדים. מדובר ביישוב צעיר, היושב במרכז המועצה האזורית. בנוסף, מדובר ביישוב הממוקם במיקום אסטרטגי, בין עזה לחברון ובין היישובים הערביים ביהודה ושומרון לבין הפזורה הבדואית הבלתי-חוקית בנגב.

היישוב עשהאל כולו יושב על אדמות מדינה מוכרזות. ליישוב קו כחול מוכרז ותב"ע בהליכי תכנון מתקדמים, שלא ניתן לקדם בשל היותו של היישוב יישוב בלתי מוכר. למעשה, אין כיום שום מניעה משפטית כלשהי להכרה ביישוב.

להיעדר הכרה רשמית ביישוב, השפעה בעיקר על שגרת חיי היום יום של המתיישבים. השפעה זאת מתבטאת באספקת החשמל והמים הבלתי סדירה ליישוב, בתשתיות הביוב והכבישים הבלתי תקינים, ובעיקר בהיבט של בניית מבני קבע ביישוב – שאינה אפשרית כיום, ומאלצת את התושבים להתגורר בקרוואנים. בנוסף, למצב הקיים גם השלכות ביטחוניות, לאור העובדה שהיישוב אינו זכאי לתקן של רכז ביטחון צבאי שוטף ולמרכיבי ביטחון שונים להם זוכים יישובים מוכרים.

ארדן: "אדוני ראש הממשלה, לאור העובדה שאין למעשה מחלוקת כי ההתיישבות בהר חברון אינה התיישבות זמנית, אני פונה אליך ומבקש כי הממשלה תדון בישיבתה הקרובה, בהצעה דחופה להכיר באופן רשמי ביישוב עשהאל וכך סוף סוף ייעשה הצדק עם תושביו".

ראש מועצה הר חברון יוחאי דמרי הגיב על מכתבו של ארדן: "אני מברך את פנייתו של השר ארדן להסדרת היישוב עשהאל, מדובר במאות תושבים שחיים כבר למעלה מעשרים שנה במקום ללא יכולת לקבל שירותים מונצפלים ולזכות כמו כל אדם במדינת ישראל לחשמל ומים זורמים, יש לציין שליישוב יש קרקעות מוסדרות ובאדמות מדינה מוכרזות. אני קורא להחלטה מדינית שתאשר ותאפשר את החיים במקום".