"תסייע להציל חיים רבים": היחידה המשטרתית לחקירת תאונות עבודה "פלס" יוצאת לדרך - 0404
+
"תסייע להציל חיים רבים": היחידה המשטרתית לחקירת תאונות עבודה "פלס" יוצאת לדרך דוברות המשטרה

"תסייע להציל חיים רבים": היחידה המשטרתית לחקירת תאונות עבודה "פלס" יוצאת לדרך

בטקס שהתקיים היום (שני) במטה הארצי בירושלים, במעמד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, נחנכה היחידה לחקירת תאונות עבודה "פלס" – פועלים ללא סיכון שתפעל כמפלג חקירות תאונות עבודה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433.

הטקס התקיים בהשתתפות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן, מרדכי אלישע ממונה על זרוע עבודה, מ"מ מפכ"ל המשטרה, ראש אח"מ, ראש להב, פרקליטות המדינה, רשם הקבלנים, ורשות המיסים.

היחידה תעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום.

השר ארדן הודה לשר העבודה והרווחה חיים כץ על הירתמותו לנושא חשוב זה ועל פעילותו להגברת האכיפה, לקידום תיקוני חקיקה ולהשגת עשרות תקנים נוספים לפקחים שפועלים יחד עם משטרת ישראל להגברת האכיפה ולהצלת חיי אדם.

בשנים האחרונות חלה עלייה בתאונות העבודה החמורות שהסתיימו במוות או בחבלות חמורות, שהטיפול החקירתי בהן מצוי באחריותה של משטרת ישראל. בעקבות העלייה באירועים התקבלה לפני כשנה החלטה משותפת על ידי השרים ארדן וכץ להקים יחידה משטרתית משותפת לחקירת תאונות עבודה שתאכוף את החוק ודיני העבודה על קבלנים.

המערך שהחל לפעול יתמקד הן בהובלת אכיפה משולבת עם מפקחי משרד העבודה והרווחה והן באכיפת תאונות עבודה חמורות וטיפול בתיקי תאונות עבודה מורכבים שהטיפול החקירתי בהן מצוי בידי המשטרה. כלל פעילות האכיפה תתמקד בשילוב של סמכויות מנהליות עם חקירות פליליות בתחום.

במשטרת ישראל ובמשרד העבודה והרווחה שבים ומדגישים, כי האחריות לצמצום תאונות עבודה, מונחת לפתחם של הקבלנים ומנהלי העבודה באתרי הבנייה. היחידה החדשה המשותפת תפעל על מנת לצמצם את תאונות העבודה המתרחשות באתרי הבנייה השונים ברחבי הארץ.

ארדן: "תאונות עבודה גובות חיים רבים בישראל מדי שנה והאחריות המרכזית על הבטיחות באתרי העבודה היא של המעסיקים והקבלנים. הקמת היחידה תסייע להציל חיים רבים כשסוף סוף תיווצר הרתעה אצל המעסיקים והקבלנים שתגרום להם להבטיח שכללי הבטיחות באתרי העבודה נשמרים בקפידה".

כץ: "אני מברך על הצטרפותם של שותפים נוספים למאמצינו לבלום את הקטל באתרי הבנייה. היחידה החדשה תייעל את הליך חקירת תאונות העבודה ותעמיק את ההרתעה בקרב הקבלנים. כולי תקווה שלא נצטרך לבצע חקירות רבות ושהיזמים ינקטו בפעולות מניעה משמעותיות יותר בכדי למנוע את התאונה הבאה".

הממונה על זרוע העבודה, מרדכי אלישע: "הקמת יחידה חשובה זו ושיתוף הפעולה בין משרד העבודה והרווחה למשטרת ישראל, היא כלי נוסף ומשמעותי במאמץ הכולל של משרדנו במלחמה בעבירות הבטיחות שגובות מחיר חיי אדם".

מ״מ מפכ״ל המשטרה, ניצב מוטי כהן: "הקמת מפלג ייעודי כחלק מהיחידה הכלכלית של להב 433 בשיתוף נציגים ממשרד העבודה והרווחה שייעודו הגברת האכיפה והמניעה בתחום תאונות העבודה – יובילו להגשת כתבי אישום איכותיים כנגד גורמים המזוהים עם הפרת החוק בתחום הבטיחות, יגבירו את ההרתעה, ייקבעו נורמות עבודה בטוחות ויגבירו את הציות לחוק.

עצם קיומה של היחידה, יסייע למניעת עבירות מסכנות חיים באתרי הבנייה. המפלג יפעל נגד אתרים בהם קיימים ליקויי בטיחות חמורים, לצד גורמי אכיפה נוספים בליווי הפרקליטות ויפעל מול גורמים נוספים הנותנים שירותים לאתרי הבנייה ומשפיעים על תחום הבטיחות. הצלחת המפלג כשכל גוף מביא את היתרון היחסי שלו – משמעותה הגנה על חיי אדם ומניעה של טרגדיות אנושיות מיותרות".

דוברות המשטרה

ניצב גדי סיסו, ראש אח"מ: "אנו משיקים את הקמתה של היחידה לתאונות עבודה במשטרת ישראל המיועדת לסייע בעיצוב מציאות משולבת וחדשנית בתחום האכיפה וההסברה וכגורם מקצועי מכווין ליחידות השטח על סמך הניסיון, הידע והמומחיות שירכשו ויוטמעו במערכיה".

 

 

מבזקיםלכל המבזקים