תביעה נגד רמב"ם: ניתוח מיותר גרם לעיוורון - 0404
תביעה נגד רמב אילוסטרציה

תביעה נגד רמב"ם: ניתוח מיותר גרם לעיוורון

האם קיימת בישראל תופעה של ניתוחי יתר הגורמים לנזקים? כך לפחות נטען בתביעה נזיקית אותה הגישה תושבת קריית ים באמצעות עוה"ד אנה אונגר ממשרד עורכי הדין אונגר שויגמן – נגד בית החולים רמב"ם ונגד משרד הבריאות המפעיל אותו. 
 
על פי התביעה, סבלה האשה לאורך שנים מבעיות ראיה בשל מחלת הסוכרת ממנה היא סובלת. היא טופלה באמצעות לייזר בהצלחה, וראייתה בשתי העיניים נשמרה לאורך שנים על חדות של 6/9. מומחה ברפואת עיניים שטיפל בה במסגרת קופת החולים קבע כי אין צורך לנתח את עיניה, כל עוד לא חלה ירידה משמעותית בחדות ראייתה.
 
אלא שעל פי התביעה, במהלך בדיקת עיניים שגרתית בבית החולים רמב"ם ועל אף חדות ראייתה הטובה, קבע הצוות הרפואי כי היא סובלת מהיפרדות רשתית בעין ימין והומלץ לה לבצע ניתוח רשתית בעין זו. הניתוח לא צלח, מצבה הסתבך, והיא נותרה לאשפוז בבית החולים לאורך 7 ימים – ממנו יצאה למעשה עיוורת בעין ימין. 
 

אל התביעה צורפה חוות דעתו של פרופ' יצחק בן סירה, לשעבר מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי בילינסון, מהמומחים המובילים במדינה בניתוחי רשתית. פרופ' בן סירה קבע כי האישה לא סבלה מהיפרדות  רשתית, כי אם ממשיכה של קרום הרשתית, תופעה השכיחה אצל חולי סוכרת, ואשר הפתרון לה  הוא ניתוח אשר לא מומלץ לבצעו – כל עוד לא חלה ירידה חדה בראיה. 

לדבריו, האשה נהנתה מראיה טובה יחסית, ערב הניתוח בדיקת עיניים הדגימה חדות ראיה 6/10 – וכראיה – מדינת ישראל מתירה להחזיקברשיון נהיגה גם לנהג שחדות ראייתו 6/12. בנוסף, קובע פרופ' בן-סירה כי בניתוח הוזרק לעיניה גז נקי – דבר אשר לא מקובל פרקטיקה הרפואית בניתוחי עיניים  – והוא אשר גרם למעשה לעיוורונה בשל העלייה בלחץ התוך עייני.  
 
לדברי עוה"ד אונגר, בשל עיוורונה בעין ימין, נמנע מהתובעת להמשיך לעסוק במקצועה כתופרת, והיא נאלצה לסגור את החנות אותה ניהלה ולמעשה אין היא עובדת כיום. מעבר לעלויות הכספיות הכבדות בהן היא נושאת בשל טיפולים רפואיים, היא הפכה למועדת לנפילות ותלויה בעזרת הזולת בכל יציאה מהבית. לדברי עוה"ד אונגר, התובעת כבר נפלה מספר פעמים, ובאחת מהם אף נחבלה קשות ולא פעם אף  נשברו משקפיה היקרים, שעלותם נאמדת באלפי שקלים. 
 
בימים אלה הגישה עוה"ד אונגר תביעה נזיקית נגד ביה"ח רמב"ם ונגד משרד הבריאות המנהל אותו – במסגרתה היא דורשת לפצות את האישה בסכום המקסימלי הקבוע בחוק בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית (2.5 מיליון שקלים). 
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]