אלוף העולם בשחמט מהיר: יהודי בן 22 - 0404
אלוף העולם בשחמט מהיר: יהודי בן 22 באדיבות chessdom/com

אלוף העולם בשחמט מהיר: יהודי בן 22

דניאיל דימיטרייביץ' דובוב, שחמטאי ממוצא יהודי המייצג את רוסיה, זכה באליפות העולם בשחמט מהיר שנערכה ביום שישי בסנט פטרסבורג שברוסיה.

דובוב בן ה-22 גבר על שחמטאים בכירים, ובכלל זה אלוף העולם הנורבגי, וזכה בתואר הנכסף. את הזכייה הקדיש לסבו  – אדוארד דובוב – שחמטאי ידוע בפני עצמו, שנפטר בשבוע שעבר.

דניאיל דימיטרייביץ' דובוב הוא שחמטאי בדרגת רב-אמן משנת 2011 ואלוף מוסקבה בשחמט מהיר. ב-2014 לקח דובוב היהודי חלק בציון יום ירושלים במוסקבה, כאשר שיחק מול 20 יריבים בו-זמנית.

דובוב מצטרף להיכל התהילה של שחמטאים יהודים מובילים ממוצא רוסי וביניהם סרגיי בלאבנץ, יצחק בולסלבסקי, לב ארונין, לאוניד שמקוביץ', מארק טיימנוב, לב פולוגייבסקי, אנטולי ליין, נאום רשקובסקי, לב פסחיס, אנאטולי וייסר, פטר סווידלר, אלכסנדר חליפמן וגארי קספרוב – אלוף העולם בשחמט משנת 1985 עד שנת 2000 ואחד מגדולי השחמטאים בכל הזמנים.

הקשר היהודי למשחק השחמט מקורו בימי קדם. לפי אגדה יהודית, המלך שלמה שיחק שחמט עם יועצו, בניהו בן יהוידע. אגדה יהודית אחרת, אף מייחסת לשלמה המלך את המצאת המשחק. הצטיינות היהודים בתחום הביאה לכך שהמשחק כונה, כבר ב-1905 בשם "המשחק היהודי הלאומי".

שחמט מהיר, שידוע גם כ'בליץ' או 'שחמט קליע', הוא משחק שחמט שבו הזמן המוקצה לכל מתחרה הוא קצר באופן ניכר, מאשר במשחק שחמט תחרותי רגיל שנמשך על פי רוב בין שעה לשעתיים וחצי ואף יותר.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]