"החלטה שתאפשר לחלל ולבזות את הכותל" - 0404

"החלטה שתאפשר לחלל ולבזות את הכותל"

היום (ראשון), צפוייה להתכנס הוועדה המחוזית לבנייה של עיריית ירושלים ולדון בבנייה בכותל המערבי, את הדיון דוחפים גורמים בממשלה וזאת במטרה להכשיר במקום רחבה לרפורמים. לקראת הדיון קוראים במטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל למנוע בכיה לדורות: "בוועדת התיכנון והבניה המחוזית של ירושלים הולכת להתקבל החלטה שהיא למעשה בכיה לדורות.

ההחלטה תאפשר לחלל ולבזות את הכותל המערבי, לחלק אותו, ולתת חלק ממנו לרפורמים שנוהגים שלא כמסורת ישראל, ולמעשה להפקיע חלק מהכותל המערבי שקדוש לכל אורכו, ולהוציא אותו מידי אחריות הרבנות הראשית, שאחראית על קדושת המקום ולמסור אותו בידי ידיים שלא נוהגות כמסורת ישראל וכתורת ישראל." אומרים במטה.

במטה קוראים לכל מי שבידו לפעול בסוגייא להתעורר "אנחנו קוראים לכולם להתעורר ולנסות לעצור את הביזיון שרוב הציבור מתנגד לו. למעשה מנסים לעשות פה מחטף ולהכשיר את השרץ. כנגד דעת הממשלה והכנסת וכנגד דעת רוב הציבור הולכים לאפשר לרפורמים לעשות את זממם.

בגלל לחצים פולטים כאלה ואחרים ראש הממשלה תומך ודוחף את המהלך אנחנו קוראים לכל מי שיכול לעצור אותו – חברי מועצת העיר ירושלים חברי הוועדה המחוזית, שרי הממשלה שיש להם נציגים בוועדה זה הזמן להתעורר ולעצור את הביזיון, לפני שיהיה מאוחר מידי", הוסיפו.

במהלך הדיון הראשון בוועדה שהתקיים לפני כשבועיים, נחשף כי ראש הממשלה, הוא העומד מאחורי המהלך החריג, והוא אשר החליט לנסות ולקדמו. הדברים נחשפו בידי עוזר מזכיר הממשלה עו"ד רונן פרץ, אשר ממונה מטעם רה"מ על הטיפול בסוגיית הכותל.

בדבריו בוועדה, דיבר פרץ על המניע שעומד מאחורי הרצון לשנות את אישורי הבניה. זאת לאחר שנעשה ניסיון להציג את העניין כבניית הנגשה לנכים ולא כחלק ממהלך כללי. פרץ אמר במפורש שהרצון פה הוא "להציע פתרון לבעייה של נשות הכותל" וכן ש"ההפרדה הזו תתבצע באמצעות הרחבה הזאת" שהוא מתכוון לחלוקת הכותל לאזור לתפילה על פי המסורת ולאזור אחר של תפילה מעורבת ושונה.

פרץ חזר והדגיש שוב כי ראש הממשלה עצמו החליט לבנות את הרחבה לרפורמים ושהוא הדוחף לכך "ההתחייבות של ראש הממשלה וההנחייה שלו מאוד ברורה, להאיץ את בניית רחבת התפילה שם. אנו נמצאים באיזשהו הליך שמבחינתנו הוא דחוף", בהמשך, עוה"ד פרץ אף שיגר מעין איום כשאמר שאם לא תאושר בקשת הבנייה "אם אנחנו לא נבנה את הרחבה הזאת, אנחנו חשופים לפסק דין של בית משפט עליון".

בוועדה המחוזית לתכנון ובניה יושבים אנשי מקצוע שתפקידם לבחון את בקשות הבניה בהיבטים חוקיים, מנהלתיים ובהשלכות השונות שלהם. מדובר בצעד חריג ביותר בו ישנה התערבות פוליטית כל כך אגרסיבית במטרה להכתיב מראש את תוצאות הדיון.

בנוסף, לקראת הדיון בוועדה טענו עוה"ד אמנון לורך ועו"ד ענר אשר מייצגים ארכיאולוגים המתנגדים לבנייה, לאור ההרס הצפוי את לשרידי העתיקות במקום, כי לועדה המחוזית אין כל סמכות לדון בבקשה. עורכי הדין דרשו לבטל את הדיון. בנוסף, נטען כי הבנייה שכבר נעשתה עד כה במקום אינה חוקית והיא חורגת מהיתר הבניה שניתן לעבודות במקום, ולכן נדרשת הגשת בקשה מחודשת הבנייה ולא רק היתר בנייה בדיעבד.

בעמדת עורכי הדין תמכו במהלך הדיון בוועדה מספר חברי וועדה שאף יצאו בדיון כנגד ניסיון המחטף הבהול. גם היועצת המשפטית של הועדה התקשתה לאשר את המהלך החריג.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]