הביצים בישראל מהיקרות בעולם. האם אנחנו בדרך לשינוי? - 0404
הביצים בישראל מהיקרות בעולם. האם אנחנו בדרך לשינוי? 0404

הביצים בישראל מהיקרות בעולם. האם אנחנו בדרך לשינוי?

משרד החקלאות מבקש למשוך את תקנות מכסות הביצים שאושרו בסוף השבוע שעבר בוועדת הכלכלה. במידה שהמשרד אכן ימשוך את ההצעות, הרי שביום שני תוקפן של מכסות הביצים יפוג, ולראשונה משק הביצים בישראל יישאר ללא תכנון. ההשלכות למעשה – כל אזרח בישראל יוכל לגדל ולשווק ביצים כרצונו ללא מכסה, ובתנאי שיש לו אישורים ווטרינריים מתאימים.

בנוסף, ח"כ אסנת מארק מהליכוד הגישה רביזיה לתקנות, דבר המחייב את הוועדה לדון בהן מחדש. מובן שעניין זה מוסיף קושי רב למהלך, בהתחשב בפיזור המתקרב של הכנסת.

מתוקף סמכויותיה של מועצת הלול, בכל סוף שנה היא מחלקת – לאחר חתימה של שר החקלאות – מכסות ביצים לבעלי לולים ומתירה למספר מצומצם של מגדלים לייצר ולשווק ביצים על פי קביעתה. המכסות מתייחסות לשנה העוקבת ובמהלכה המגדלים משווקים את הביצים לפי המחיר שנקבע גם הוא בידי המדינה, וכך שוק הביצים מנוהל ע"י המדינה לאורך הדרך. מחיר הביצים בישראל הוא בין הגבוהים בעולם, ומגיע אף לפי שניים ויותר מהמחיר לצרכן במדינות מסויימות.

גם השנה בדומה לשנה שעברה, הגישה המועצה את המלצותיה בדקה ה-90, ממש בפתחה של השנה החדשה, ועל כך יצא קצפו של יו"ר הוועדה איתן כבל: "כרגיל, משרד החקלאות ברוב חוצפתו מביא את התקנות אחרי הדקה ה-90 ואני מוצא את עצמי במצב שעלול לייצר מקרים לא נעימים, בין היתר כדוגמת מה שקרה בשנה שעברה. כבר היה מישהו שניסה וקיבל על הראש מבית המשפט", אמר היו"ר כבל בהתייחס למקרה שבו רפי דיין, חקלאי ויזם, ניצל זמן קצר שהתקנות לא היו בתוקף בתחילת 2018, כדי להכניס מטילות ללול ללא אישור.

"כל יום אני נאלץ להשמיד ביצים בשווי 60 שקלים" אמר אז דיין, "הסיבה לכך היא שאין לי מספר מגדל. אני תלוי במועצת הלול והסיכוי שאני אקבל רישיון קטן מאפס. הענף הזה מתוכנן עבור קליקה של מגדלים".

דיין עתר לבג"ץ על כך שהמדינה שוללת ממנו את חופש העיסוק בכך שאינה מתירה לו לייצר ביצים, ובתום הליך משפטי שארך כמעט שנה, בג"צ דחה את עתירתו, לא לפני שמתח ביקורת על התנהלותה של מועצת הלול דווקא, שדרשה מדיין להרוג את כל התרנגולים שבלול, מכיוון שלא קיבל מכסה ע"פ דרישתם.

"תמיהה היא" נכתב בפסק הדין, "על מה ולמה מצאו המשיבים (המדינה) לנהל מאבק עקרוני מול העותרים (רפי דיין) על גבן של 500 מטילות ועל חשבון משאבי הזמן השיפוטי של בית משפט זה. מדובר ב-500 מטילות בלבד… מספר הביצים בהן מדובר, מהווה שבריר של כמיליונית האחוז מהמכסה השנתית של ביצי מאכל במדינת ישראל".

לאורך המשפט כולו, עלתה כמה פעמים השאלה מדוע בכלל המדינה שולטת בענף לכל אורכו, והאם בכלל יש צורך ב"פיקוח" על הענף וסגירתו לתחרות.
למרות זאת, ניהול שוק הביצים נשאר בידי המדינה, וח"כ איתן כבל הצהיר כי הוא "ייאבק בכל הכוח על מנת לסייע לחקלאים לשרוד". בענף הלול, כמו גם בענפי הירקות, הבשר, הדגים, הדבש ועוד, המדינה רואה צורך בהגנה על הייצרנים הקיימים מפני תחרות וחוסמת את השוק לשחקנים נוספים. כאמור, אם התקנות יתבטלו, לא יהיה תכנון בתחום וכל אחד יוכל להקים לול, לגדל תרנגולות ולשווק ביצים.

ח"כ מארק מסרה כי, "התכנון הריכוזי של משק הלול בישראל חייב להיפסק. מגיע לכל ילד ולכל משפחה לאכול ביצים במחירים שפויים, בלי התערבות ממשלתית. הגיע הזמן שכל מגדל ביצים יוכל לגדל כמה שהוא רוצה ולמכור למי שירצה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com