מבצע 'מגן צפוני': הושלם נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות שנחפרו ממרחב כילא (צפו) - 0404
+
צילום: דובר צה״ל

מבצע 'מגן צפוני': הושלם נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות שנחפרו ממרחב כילא (צפו)

צה״ל, בהובלת פיקוד הצפון ועוצבת הגליל, השלים את נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות חוצות-הגבול אשר נחפרו ממרחב הכפר השיעי כילא ונחשפו בידי צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני".
 
המנהרות ההתקפיות נבנו כרכיב מסווג בתוכנית ההתקפה שארגון חיזבאללה ניסה לפתח בשנים האחרונות ונועדו לאפשר כניסה חשאית של פעילות יחידת רצ׳ואן (היחידה המיוחדת של הארגון) וזאת לצד ניסיון לחדירה עילית תחת מעטפת אש רחבה.


 
מדובר צה"ל נמסר כי חשיפת והשמדת המנהרות הביאה לפגיעה מהותית ביכולת מימוש התוכניות של חיזבאללה וזאת לצד שורה של פעולות שמבוצעות בשנים האחרונות לשיפור מרכיבי ההגנה העילית (״אבן משתלבת״ והפרויקטים למיצוק ולחישוף). 

פעילות צה״ל סיכלה ומנעה את ניסיון חיזבאללה לפגוע בעיר מטולה ותושביה והוציאה את המנהרות מכלל שימוש, נטרול המנהרות ארך מספר ימים ובוצע בשיטה הנדסית שכללה שימוש במגוון אמצעים. 
 
במהלך הפעולות, זוהו זרימות של חומרים שצה״ל השתמש בהם ממבנה אזרחי בכפר כילא בו נמצא פיר אחת המנהרות וכן ממפעל הבלוקים עליו הצביע צה"ל כמוקד חפירת מנהרה אחרת. עובדה זו מצביעה על השימוש שמבצע חיזבאללה במבנים אזרחיים בלב השטח הבנוי בדרום לבנון, תוך הפרה חמורה של החלטה 1701 וסיכון אזרחיה כמגן אנושי. 
 
בצה"ל מדגישים כי האחריות על חפירת המנהרות והשלכותיה מוטלת על ממשלת לבנון. "צה"ל ימשיך לפעול בתיאום עם ראשי הרשויות הרלוונטיים ותושביהן ולעדכנם ככל שיידרש. פעולות צה"ל לחשיפה ולנטרול המנהרות במסגרת מבצע "מגן צפוני" נמשכות על פי תוכנית".