"העולם צועד לקראת חורף דמוגרפי" - 0404
צילום: ויקיפדיה

"העולם צועד לקראת חורף דמוגרפי"

כ-350 איש השתתפו ב"כנס הגדול לחשיבה פיננסית עתידית" שנערך במרכז שלווה בירושלים. המשתתפים, זוגות צעירים והורים למשפחות מהציונות הדתית, הגיעו לכנס על מנת ללמוד כיצד לתכנן את עתידה הכלכלי של המשפחה. בכנס הרצה דוד פסיג – פרופ' לחקר עתידים, וכן ברק הס ונדב רט, מחברת 'ברק ייעוץ והשקעות' שיזמה את הכנס.

פרופ' דוד פסיג הינו האדם היחיד בארץ המחזיק בתואר פרופסור בתחום חקר עתידים. בהרצאה המרתקת שהעביר דיבר פסיג על עתיד הדמוגרפיה העולמית והשלכותיה על מצב הכלכלה בעולם בשנת 2050 ולקראת סוף המאה ה-21, וכן על מצבה של מדינת ישראל מהיבטים אלו לקראת השנים הללו. לדברי פסיג, העולם עומד לקראת מצב של "חורף דמוגרפי" שבו קצב הגידול באוכלוסיית העולם יירד באופן דרמטי, והדבר ישפיע ישירות על מצבן הכלכלי של מדינות רבות ברחבי העולם.

עוד דיבר פסיג על היחס האי-שוויוני בין אחוזי הגברים לאחוזי הנשים בכל מדינה, כאשר במדינות רבות מספר הגברים גבוה באופן משמעותי ממספר השנים, ובייחוד במדינות כמו ערב הסעודית וסין, בהן גברים רבים יישארו "ללא אופק ביולוגי" והדבר עשוי להשפיע על מצב האלימות והפשע באותן מדינות.

בהמשך ניתח פסיג את מצבה העתידי של ישראל מבחינה דמוגרפית ואמר כי בניגוד לשאר מדינות העולם – הילודה בישראל תהיה גבוהה יותר משיעורה בשאר העולם לקראת סוף המאה ה-21, שאז תמנה אוכלוסיית היהודים בארץ קרוב ל- 24 מיליון נפש, לפי השערות האו"ם.

דבריו של פסיג הבטיחו אופק נרחב לשוק הנדל"ן הישראלי, שלדבריו לא רק שלא נמצא בבועה, אלא שהבועה אי הפוכה – חוסר משמעותי בדירות שיספיקו להמונים שבדרך.

בהמשך הערב הרצו ברק הס ונדב רט מחברת 'ברק ייעוץ והשקעות', שהציגו למשתתפים נתונים על סכומי הכסף שמתגלגלים תחת ידיה של כל משפחה, ועל החשיבות בתכנון נכון של ההוצאות והחסכונות הגדולים, כגון משכנתא, פנסיה, חסכונות והשקעות. בהמשך קיבלו המשתתפים טיפים להתנהלות כלכלית יעילה לצורכי חיסכון והסתכלות עתידית רחבה על מנת להגיע מוכנים לנקודות החשובות בחיים.

בסיום הכנס סיפר ברק הס: "החשיבות של הכנס הזה מבחינתנו הוא העובדה שמשפחות יושבות ומקדישות ערב שלם כדי לתכנן את העתיד: להסתכל על העתיד שלהן, לראות את היעדים הכלכליים שלהן ולהבין שאם נתכנן היום את העתיד שלנו נגיע אליו הרבה יותר מוכנים, וזה יהיה הרבה יותר פשוט.

לכל משפחה יש יעדים – רוצים לחתן את הילדים, לעזור לילדים לקנות דירה, לחיות בכבוד אחרי גיל הפנסיה.. את כל הדברים האלה אנחנו צריכים לתכנן מראש כדי להגיע לזה בצורה טובה. כשלא מתכוננים ומגיעים לזה ברגע האחרון – ההיערכות הרבה יותר קשה, זה עולה לנו הרבה יותר כסף ולפעמים זה אפילו בלתי אפשרי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com