נחנך המתחם החדש והמרהיב של אתר קבר הרמב"ם בטבריה - 0404
+
נחנך המתחם החדש והמרהיב של אתר קבר הרמב"ם בטבריה

נחנך המתחם החדש והמרהיב של אתר קבר הרמב"ם בטבריה

לאחר כארבע שנים של תכנון וביצוע עבודות מקיפות, נחנך השבוע בצורה רשמית המיתחם החדש של קבר הרמב"ם בטבריה המושך אליו מאות אלפי מבקרים בשנה.

האתר החדש והמפואר שנפתח לאחרונה בפני קהל המבקרים הרבים עומד במלוא הדרו. היקף ההשקעות בפרויקט מגיע לסכום של 12 מיליון ש"ח, והוא כולל חיזוקים הנדסיים של הקונסטרוקציה באתר, הנגשה לנכים כולל סלילת שבילי גישה חדשים, הצללות מעל חלקות הקבר השונות של הרמב"ם ושאר התנאים הקבורים במקום, הצבת מאוורר תקרה ענק מעל חיפוי תקרה מאלומיניום שהוצבה מעל חלקת הקבר, מערך תאורה

חדיש ומיוחד שיאפשר למקברים לפקוד את המקום גם בלילה, תאי שירותים בסטנדרט גבוה, ומערך גינון חדש. כ-140 טון פלדה, 2000 מ"ר ריצוף של אבן גלילית, 1100 מ"ר חיפוי קירות באבן גרניט שחורה ו-700 מ"ר קירוי מאלומיניום הוצבו במסגרת העבודות. הקונסטרוקציה בדמות הלהבה המתנשאת לגובה של 15 מטרים, ושהיתה צבועה עד כה בצבע אדום, נצבעה מחדש בלבן, והיא כוללת בתוכה מערך תאורה מיוחד המכיל 8 פנסי ענק, המעניק לאתר בלילה מראה ייחודי ומרהיב שאתו יהיה ניתן לראות מחלקים נרחבים של העיר.

גרם המדרגות המוביל לכניסה למתחם הקבר עשוי ממדרגות צפות שלצדן ניצבים 14 עמודי גרניט המסמלים את 14 הכרכים של ספרו הידוע של הרמב"ם הי"ד החזקה. ראש העיר רון קובי התייחס בדברי ברכתו לחנוכת האתר הקדוש: "במשך עשרות שנים דיברו על הצורך בשיקום האתר המיוחד הזה שאותו פוקדים מאות אלפי אנשים בשנה, לפני כארבע שנים החלו העבודות במקום ואני בהחלט שמח שהגענו לעת הזו והתוצאה מרשימה בהחלט. אני יודע שבעיר קורדובה בספרד פוקדים מידי שנה מיליוני תיירים פסל קטן של הרמב"ם שממוקם בכיכר טיבריוס בעיר, ולכן יש כאן פוטנציאל אדיר לקלוט כאן כמויות אדירות והרבה יותר גדולות של מבקרים ותיירים, המשמעות של הגדלת מספר המבקרים לעיר כמו טבריה שהינה עיר תיירות מרכזית, קדושה לכל הדתות, מחייבת אותנו לשדרג את דרכי הגישה וההגעה, את האתרים עצמם לצד פיתוח אטרקציות מודרניות נוספות.

נאמר לי שהאתר החדש יכול לקלוט כ 6000 מבקרים בעת ובעונה אחת עת, וכבר ביום שישי הזה בתאריך כ' בטבת נציין את יום ההילולה השנתי, 814 שנה לפטירתו של הרמב"ם. אנחנו כעירייה נירתם לאחזקה נאותה של האתר ושל הדרכים המובילות אליו. גם באתרי קודש אחרים בטבריה מתבצעות עבודות שדרוג ופיתוח, ועיריית טבריה תסייע בכל הדרכים לקדם את היוזמה המבורכת הזו".