מחבלי התנועה האסלאמית תכננו פיגוע ירי בחיילינו - 0404
+
מחבלי התנועה האסלאמית תכננו פיגוע ירי בחיילינו תקשורת שב''כ

מחבלי התנועה האסלאמית תכננו פיגוע ירי בחיילינו

הותר לפרסום כי חקירת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל (ימ"ר דרום, ימ"ר צפון), אשר התנהלה בשבועות האחרונים, חשפה את מעורבותם בטרור של גורמים בתנועה האיסלאמית – הפלג הצפוני , לאחר שהתנועה הוצאה מחוץ לחוק.

החקירה בשב״כ התמקדה, בין היתר, בחוליית טרור, שחבריה הם אזרחים ישראלים, אשר תכננה לבצע פיגוע כנגד חיילי צה"ל בשטחי הנגב על רקע הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק.

שניים מחברי החוליה, מוחמד מצרי (יליד 1979, מבאר שבע) ועבדאללה אבו עיאש (יליד 1990, מכסייפה), נעצרו לחקירה כבר במהלך דצמבר 2016 והועמדו לדין. בחקירת השניים התבררה מעורבותו של אזרח ישראלי נוסף – מחמוד לויסי (יליד 1987, מקלנסווה), ששהה באותה העת בטורקיה, ונעצר לחקירה מייד עם הגעתו לישראל במרץ 2017.

מעצרו של לויסי הוביל לחידוש החקירה בנוגע לפיגוע, ובמסגרת החקירה המחודשת נעצר גם פראס אל עומרי (יליד 1972, תושב צנדלה), פעיל בכיר בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית.

בחקירה התברר כי פראס אל עומרי הוא הגורם שאליו פנו חברי החוליה כדי לקבל אישור למימוש תוכנית הפיגוע.

הפעילים שנחקרו: פראס מחמד אברהים אל עומרי – יליד 1972, תושב צנדלה, בכיר בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, מוכר לכוחות הביטחון מפעילותו בעבר. במסגרת פעילותו בתנועה האסלאמית ניהל אל עומרי עמותה נוספת שהוצאה מחוץ לחוק – "יוסף הצדיק", שטיפלה בענייני אסירים שהורשעו בעבירות ביטחוניות ובשימור הקשר עימם. כמו כן שימש אל עומרי כאיש מערך האבטחה של ראאד צאלח, ראש התנועה האסלאמית.

מחמד עקל יוסף מצרי – יליד 1979, תושב רהט המוכר לכוחות הביטחון מפעילותו בעבר, שחקירתו חודשה בעקבות מעצרו של לויסי.

מחמוד עאדל חסין לויסי – יליד 1987, תושב קלנסוה, מוכר לכוחות הביטחון מפעילותו בעבר, הקים ועמד בראש עמותת "אלנהדיה אל שבאביה" – תנועת הצעירים של התנועה האיסלאמית.

השתלשלות תכנון הפיגועים: במחצית השניה של חודש נובמבר 2015 הגיעו מצרי ולויסי לאוהל המחאה באום אל פחם, שהוקם בעקבות הוצאתה של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק. אל עומרי שוחח עם השניים ביחידות וביקש לגייס אותם לפעילות מחאה כנגד ההחלטה באמצעות ריסוס כתובות. בהמשך סיכמו השלושה כי אין די בריסוס הכתובות והחליטו לבצע פיגוע טרור בישראל, על רקע הוצאת התנועה מחוץ לחוק וכתמיכה בתנועה.
לשם מימוש תוכניתם גייס מצרי את עבדאללה אבו עיאש (שהוזכר לעיל). אבו עיאש התבקש לסייע באיתור מקום מתאים לפיגוע בחיילי צה"ל, וכן לאתר רכב שהורד מהכביש אשר ישמש לביצוע הפיגוע. חברי החוליה אף ביצעו סיורי שטח כדי לאתר מיקום מתאים לביצוע הפיגוע.

במסגרת ההתארגנות, במהלך שנת 2016, העביר פראס אל עומרי לידי לויסי תת-מקלע מאולתר מסוג קארל גוסטב -"קרלו", כדי שלויסי יעבירו למצרי בבאר שבע. עוד עלה כי בתחילת שנת 2016 מסר לויסי לאל עומרי שלטים אלקטרוניים, שעשויים לשמש כמערכות הפעלה מרחוק למטעני חבלה מאולתרים.

עוד נחשף בחקירה, כי בשלהי אוקטובר 2016 יצא אל עומרי לטורקיה ושם פגש במאג'ד אבו קטיש, פעיל חמא"ס בכיר וממשוחררי "עסקת שליט". בפגישתם ביקש אל עומרי מאבו קטיש סיוע כספי והדרכה בביצוע פעילות הטרור שתכנן.
במסגרת החקירה נעצרו 2 ישראלים נוספים, תושבי הגליל, בחשד לביצוע עבירות בקשר לסחר באמל"ח.

תקשורת שב''כ

תקשורת שב"כ

הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית קיים לאורך השנים זיקה הדוקה עם ארגון החמא"ס. החקירה המחישה כי הבסיס האידיאולוגי המשותף והקשר העמוק המתקיים בין פעילים בשני הארגונים טומן בחובו סיכון ביטחוני רב, בדגש על מעבר פעילים בתנועה האסלאמית מפעילות הומניטארית לכאורה לביצוע פעולות טרור.

הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית המשיך לפעול לאחר הוצאתו מחוץ לחוק, למרות סגירתם של מוסדות וגופים רבים של התנועה, ובהם מוסד "יוסף אלצדיק" בראשות פראס אל עומרי, אשר טיפל באסירים שהורשעו בעבירות ביטחון.
חקירה זו חושפת את חלקם של אסירים לשעבר בשירות התנא"ס, אשר ב"יום פקודה" קשרו קשר לבצע פעילות טרור חמורה כהזדהות עם התנועה.

שירות הביטחון הכללי מדגיש כי גורמי אכיפת החוק ימשיכו לנקוט בכל הצעדים הנדרשים לשם אכיפת ההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כארגון טרור, בדגש על מניעת פעילות כלשהי מטעם הפלג לנוכח הסיכון הנשקף ממנו לביטחון המדינה.