ענב תבנה 2,800 דירות פרויקטי פינוי בינוי בבקעת אונו - 0404
ענב תבנה 2,800 דירות פרויקטי פינוי בינוי בבקעת אונו ויופוינט

ענב תבנה 2,800 דירות פרויקטי פינוי בינוי בבקעת אונו

בשני העשורים הקרובים צפויים להתווסף כ-100 אלף תושבים לבקעת אונו. ניר סדלר, סמנכ"ל פיתוח עסקי של ענב: "חלק ניכר מתנופת הבנייה תתבסס על פרויקטים של פינוי בינוי שהגיעו לשלב הביצוע"

מעט מאוד חברות נדל"ן יכולות להתגאות בנתונים כמו חברת ענב. החברה יוזמת פרויקטים של פינוי בינוי בכל רחבי הארץ בהיקף עצום של למעלה מכ-6,000 דירות מתוכננות לביצוע רק בשנתיים הקרובות (2019-2020).

בבקעת אונו מקדמת החברה חמישה פרויקטים ענקיים: מוהליבר ביהוד, התאנה בקריית אונו ושלושה פרויקטים יחד עם חברת אשדר – נווה מונסון (שבחלקו כבר מאוכלס וחלק בביצוע מתקדם), והשקד והצבר בקריית אונו. סה"כ אמורה ענב לפנות כ-800 משפחות מדירותיהן הישנות ולבנות במקום כ-2,800 דירות חדשות.

אחד הפרויקטים המרכזיים הוא מוהליבר ביהוד. מדובר בפרויקט שחברת ענב מקדמת כבר שנים בשיתוף הדיירים במתחם. הפרויקט יכלול בנייה של 1,332 דירות חדשות במקום 366 דירות ישנות, וזאת לאחר שהוכרז כמתחם מועדף למגורים על ידי קבינט הדיור והועבר לוותמ"ל.

לדברי ניר סדלר, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת ענב ומי שעובד בצמוד לדיירים בכל הפרויקטים, "חלק ניכר מתנופת הבנייה בבקעת אונו בשנים הקרובות תתבסס על פרויקטים של פינוי בינוי שהגיעו לשלב הביצוע. רשויות התכנון השכילו להבין כי רק תכניות משמעותיות של פינוי בינוי יכולות להוביל להתחדשות עירונית משמעותית שמשנה מרקם חיים".

סדלר הוסיף כי "המתכון לקידום ולהצלחה של פרויקטים בהיקפים כאלו הוא הלכידות שנוצרת בין היזמים והדיירים. שקיפות, אמינות ועבודה משותפת, כולל בהליכי התכנון, שמתעלים את הפרויקט קדימה. המטרה של היזמים ושל הדיירים צריכה להיות זהה והיא להוביל את הפרויקט לכדי ביצוע ואכלוס".

בקעת אונו מתחדשת

מבדיקת חברת סביבות מגורים, בשני העשורים הקרובים צפויים להתווסף לבקעת אונו למעלה מ-100 אלף תושבים, חלקם על שטחים מפונים של בסיס תל השומר ושל ביה"ח שיבא. תכניות רבות במרחב, שחלקן כבר יצאו אל הפועל וחלקן ימומשו בעתיד, צפויות לצופף ולהרחיב את המרקם האורבני הדליל של בקעת אונו, תוך הוספת עשרות אלפי יחידות דיור בבניה לגובה ומאות אלפי מטרים רבועים של שטחי תעסוקה שהיקפם כיום אינו מספק.

בין היתר, בקרית אונו אישרו תכנית מתאר שתכפיל את מספר התושבים תוך 20 שנה, מ-40 ל-80 אלף. התכנית מאפשרת הוספתן של 3,600 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית. ביהוד-מונוסון כוללת תוכנית האב להתחדשות העירונית בנייה של 5,500 דירות. עיריית גבעת שמואל הפקידה לאחרונה תוכנית מתאר כוללנית המציבה יעד של כ-55 אלף תושבים עד שנת 2040. בסוף 2017 אישרה הותמ"ל תכנית באור יהודה לבניית 2,350 יח"ד על שטח של 340 דונם הממוקם צפונית לדרך 461.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]