מחקר בארה"ב מוכיח: הנחת תפילין בריאה ללב ולכלי הדם - 0404
מחקר בארה דובר צה"ל

מחקר בארה"ב מוכיח: הנחת תפילין בריאה ללב ולכלי הדם

מחקר חדש וראשון מסוגו שנערך בארה"ב, מצביע על כך ששגרה קבועה של הנחת תפילין תורמת לבריאות הלב וכלי הדם.

המחקר, שפורסם באתר הרפואי "מדיקל אקספרס", ופורסם לראשונה בישראל באתר "כיכר השבת", נוהל על ידי צוות של אוניברסיטת סינסינטי באוהיו שבארה"ב ובראשו פרופסור ג'ק רובינסטיין – מרצה בכיר במחלקה לבריאות הלב וכלי הדם.

המחקר עקב אחרי 20 גברים יהודים בגילאי 18-40, במצב בריאותי תקין – 9 מתוכם מניחים תפילין בכל יום ו-11 נוספים שאינם מניחים תפילין.

צוות החוקרים תיעד מידע רפואי בסיסי של המשתתפים בשעות הבוקר המוקדמות, לפני הנחת התפילין, וכ-30 דקות לאחר הנחת התפילין. התיעוד כלל בנוסף מדידת לחץ הדם בזרוע עליה אין מניחים תפילין.

פרופסור רובינסטיין הסביר כי "הנחת תפילין היא פרקטיקה כמעט יומית בקרב גברים יהודים מעל גיל 13 בתפילת הבוקר. הרצועות נכרכות סביב הזרוע הלא דומיננטית ומהודקות סביב השריר במשך 30 דקות ברציפות. במהלך התפילה, המתפללים משנים תנוחה (מישיבה לעמידה ולהיפך) כל כך הרבה פעמים, כך שנדרש הידוק מחדש של הרצועות בכל פעם שהן מעט מתרופפות".

לדבריו, קשירת הזרוע ותחושת אי הנוחות שנלוות לה יש בהן בכדי לשפר את זרימת הדם ולהציע מידה ניכרת של הגנה מפני מחלת לב איסכמית – מצב בו נוצר פער בין הביקוש של הלב לחמצן לעומת ההיצע של הדם הזורם ללב.

נתי שוחט, פלאש 90


יהודים דתיים נמצאים בסיכון נמוך יותר למות ממחלות לב

"מצאנו שהנחת תפילין בטווח הקצר או הארוך, מייצרת השפעה חיובית הניתנת למדידה על זרימת הדם, וזה קשור לתוצאות טובות יותר במהלך התקפי לב", נכתב במחקר.

זרימת הדם הייתה גבוהה יותר בקרב גברים שהניחו תפילין מדי יום והשתפרה בקרב הנחקרים שלא הניחו, לאחר שהתבקשו להניח תפילין פעם אחת בלבד במהלך המחקר.

זאת ועוד, תוצאות המחקר מצביעות על הימצאות פחותה יותר של מולקלות בשם ציטוקינים בדם (חלבונים הגורמים לשיבוש כללי של המערכת לחילוף החומרים בגוף ומעודדים יצירת דלקות ומחלות לב) בקרב גברים שהניחו תפילין מדי יום – וזאת בהשוואה לגברים שלא הניחו תפילין.

החידוש הגדול נעוץ בעובדה שגברים שהניחו תפילין דיווחו על תחושת אי נוחות ואף כאב בזרוע – תחושה המלווה במיני התקף לב בחלק אחר של הגוף, ובכך מגנה על הלב. עובדה זו כבר הוכחה בעבר בקרב בעלי חיים, במחקרים שדימו התקפי לב בחלק אחר של הגוף.

פרופסור רובינשטיין הסביר את חשיבות תוצאות המחקר שלו בכך ש"הבעיה הגדולה שלנו היא שאנחנו לא יודעים מתי מישהו יקבל את התקף הלב, בעיקר בגלל שזה כמעט בלתי אפשרי להתמחות על אנשים, אלא אם כן הם מוכנים ומחויבים לעשות משהו יום-יומי. הנחת התפילין היומית מייצרת הגנה טובה יותר על הלב, גם בעת אירוע לבבי, מפני שהגירוי לכלי הדם מתבצע במקום אחר בגוף, ובכך מפחית באופן משמעותי את הסיכון לפגיעה קשה בלב".

פרופסור רובינשטיין הוסיף ואמר כי מחקרו נסמך על מחקרים קודמים, שמצאו כי יהודים דתיים נמצאים בסיכון נמוך יותר למות ממחלות לב בהשוואה ליהודים שאינם מקיימים אורח חיים דתי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com