חשיפה: הקאות וקשיי נשימה - ילדים בכרם שלום סובלים משריפות הצמיגים ומרימוני גז - 0404

חשיפה: הקאות וקשיי נשימה – ילדים בכרם שלום סובלים משריפות הצמיגים ומרימוני גז

כך הם חיים בחודשים האחרונים ועד עתה סרבו לדבר, אבל, ככל שהבעיה הופכת קשה ובריאותית, הם החליטו שאי אפשר לשתוק יותר.

לחדשות 0404 ולתכנית ״האולפן הפתוח״ בערוץ 20, נודע לראשונה כי מזה כארבעה חודשים וחצי סובלים תושבי כרם שלום מהקאות, קשיי נשימה ועוד. מדובר בעיקר בילדים וחלקם אף נזקק לטיפול. הילדים סובלים בגלל זיהום אוויר ברמה גבוהה מאוד וכן עשן כבד המגיע דרך קבע לכרם שלום וזאת בעקבות הטרור על הגדר – עשן הצמיגים הבוערים, אך גם רימוני הגז שמשליכים כוחותינו לעבר המחבלים. ענן הגז חוזר אחורנית ופוגע בתושבי כרם שלום.

לאחרונה קיימו בכרם שלום ישיבת חירום בעניין, פנו לצה״ל ולגורמי הביטחון והבהירו כי כך לא ניתן להמשיך.

עליית מדרגה נוספת אירעה ביום שישי האחרון. אז, סבלו תושבים מחנק בעקבות העשן הכבד וגורמי המשרד להגנת הסביבה הוזעקו כדי לבצע ניטור במקום. החריגה בזיהום האוויר היתה אדירה. במקום מקסימום מותר של 132 במדד הזיהום, מרצה ברחבי כרם שלום מדידה של 1380!

מיד עם זיהוי החריגה, נדרשו תושבים להסתגר בבתים. גם בתוך בתים שנוטרו נמצאו חריגות וזיהום אוויר כבד ומסוכן.

״אי אפשר לחיות כך יותר. הילדים שלנו הפכו הפקר. עד עכשיו היה מדובר בעיקר במזל – אם תיפול עליך רקטה או שייפול בלון תבערה, אלא שכעת מדובר בבעיה בריאותית קיימת. החיים שלנו כאן בסכנה נוראית״, סיפרה תושבת לחדשות 0404.

תושב כרם שלום הוסיף ואמר: ״אנו דורשים משר הביטחון לטפל מיידית בטירוף הזה. צה״ל מגיב ברימוני גז במקום להגיב בירי חי ולא רק שאינו מונע את הטרור על הגדר, או אף ״עוזר״, שלא במתכוון, לפגוע בנו״.

תושבת בקיבוץ: ״אנחנו על סף בריחה ומעבר למקום אחר. אני אומרת תוך כדי דמעות שכך אי אפשר להמשיך. פשוט אי אפשר״.

גורם צבאי אישר לחדשות 0404 את הפרטים. גורם במשרד להגנת הסביבה ציין כי מדובר בסכנה של ממש.

במשרד הביטחון, כך נודע לחדשות 0404, ביקשו להטיל צנזורה על הפרשה, אך הצנזור הצבאי אישר לפרסם את הפרטים שהובאו כאן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com