פרסום ראשון: צה״ל החמיר נהלי פתיחה באש בגבול עזה. לוחמים: ״השתגעו - כך לא מטפלים בטרור״ - 0404
פרסום ראשון: צה״ל החמיר נהלי פתיחה באש בגבול עזה. לוחמים: ״השתגעו – כך לא מטפלים בטרור״ דובר צה"ל

פרסום ראשון: צה״ל החמיר נהלי פתיחה באש בגבול עזה. לוחמים: ״השתגעו – כך לא מטפלים בטרור״

במקום להלחם בטרור – בוחרים להקשיח ולהחמיר את נהלי הפתיחה באש ולאפשר ללוחמינו להגיב רק באירועים חריגים מאוד.

לחדשות 0404 נודע לראשונה כי החל מאתמול ירדה הוראה חדשה מהדרגים הגבוהים ללוחמינו לגבי נוהל הפתיחה באש בגבול הרצועה. על פי ההוראה החדשה, מרגע זה אסור ללוחמינו לירות לעבר מחבלים במגוון מקרים שבהם נהגו לבצע ירי עד עתה. בין השאר אסור לירות יותר לעבר זורקי אבנים, כולל רוגטקות ואפילו אם מדובר בסיכון חיי הלוחמים.

בנוסף, נאסר לירות במקרים נוספים, שעליהם לא ניתן לחדשות 0404 אישור לפרט, אך אין ספק שמדובר במהלך חריג המסכן את חיילינו.

למעשה, ההוראה החדשה מבהירה כי מותר לירות רק במקרים הבאים: ירי לעבר מחבלים חמושים, צלפים ו/או לעבר מקור ירי לעבר כוחותינו מכיוון עזה. בכל יותר המקרים – נאסר לחלוטין על לוחמינו לבצע ירי.

גורם בכיר בצה״ל אישר לחדשות 0404 את הפרטים: ״אלה הוראות חדשות שהתקבלו כעת. ההחלטה באה בעקבות שורה של פגיעות בערבים בגבול הרצועה. הירי יבוצע כעת רק במקרים של מחבלים חמושים שיזוהו בגדר, צלפים שינסו לפגוע בלוחמים וכמובן לעבר מקור ירי מהרצועה״.

לוחמינו זועמים על ההוראה החדשה. לוחם בגבעתי לחדשות 0404: ״הלם טוטאלי לקבל הודעה כזאת. מה אתם רוצים שאני יגיד? פשוט הלם״.

קצין המשרת בגבול הרצועה: ״קיבלנו הוראות חדשות לגבי הפתיחה באש. היינו בטוחים שיתנו לנו להגיב בצורה קשה הרבה יותר, בגלל הטרור שנמשך ומתגבר כאן, אבל בפועל, קושרים לנו כעת את הידיים״.

גורמי ביטחון בישובי העוטף שעודכנו בהוראות החדשות, זועמים על ההחלטה: ״מדובר בהחלטה בלתי נתפסת. אני לא מצליח להבין מה רוצים בצה״ל? מה הרמטכ״ל רוצה? שיפגעו בנו בדרך קשה יותר? כך לא נלחמים בטרור״.

גורם ביטחוני נוסף בעוטף ישראל: ״השתגעו לגמרי. כולנו מדברים היום רק על הטירוף הזה. אני לא מבין מה עובר על שר הביטחון, הרמטכ״ל, היכן ראש הממשלה בסיפור הזה? זו הדרך שבה בחרו לשמור על התושבים בעוטף? ירדו מהפסים. אין לי מילה אחרת״.

בדובר צה״ל מסרו בתחילה לחדשות 0404 כי מדובר בידיעה שאסורה בפרסום בעקבות הצנזורה, אך לאחר שהצנזורה הצבאית אישרה את הפרטים המפורסמים כאן, בצה״ל הבטיחו תגובה ומסרו אותה לאחר שעות רבות. בצה״ל טוענים כי השינוי מבוצע בהתאם להוראת מפקדים בשטח.

מצה״ל נמסר כי, ״במסגרת התקופה החולפת מתמודד צה"ל עם אתגרים מבצעיים מגוונים בחזית רצועת עזה, החל מהפרות סדר אלימות דרך אירועי פח״ע וטרור ההצתות. צה״ל פועל בהתאם להוראות פתיחה באש מסודרות ומותאמות לגזרה. הוראות אלו לא שונו כפי שנטען בפנייה״.

עוד מסרו בצה״ל: ״יישום הוראות אלו הוא בהתאם לנסיבות בשטח, כפי שקובע המפקד בגזרה באותו רגע״.

*פרטים נוספים יפורסמו בתכנית ״האולפן הפתוח״ עם בועז גולן בערוץ 20. (הערב, 21:00).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]