ליברמן: "כשאני מתקשר לצה"ל אומרים לי שנכון היו בלונים, אבל אלו בלונים בלבד ולא בלוני תבערה" - 0404
ליברמן: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן: "כשאני מתקשר לצה"ל אומרים לי שנכון היו בלונים, אבל אלו בלונים בלבד ולא בלוני תבערה"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר הבוקר (שלישי), בתרגיל צבאי בצפון עם מפקד פצ"ן, אלוף יואל סטריק, ומפקד זרוע יבשה, אלוף קובי ברק. שר הביטחון דיבר על התרגיל בצפון, על הלווית המחבל שנערכה הלילה באום אל-פאחם וכן על טרור בלוני התבערה מעזה.

ליברמן: "אמנם תשומת הלב הציבורית עדיין בדרום, אבל לא שכחנו אף לא לרגע אחד את הצפון. התרגיל שנכחתי בו הוא באמת מן המרשימים ביותר, לפחות ממה שלי יצא לראות. מדובר על תרגיל משולב של היחידות הכי טובות ומבחינת היכולת וכושר הביצוע אין ספק שמדובר בצבא הכי טוב במזרח התיכון כולו לפחות.

כוחות שמסוגלים להגיע לכל נקודה ונקודה במזרח התיכון. אנחנו ערוכים גם פה, אנחנו עוקבים אחרי כל השינויים וכל האירועים גם בסוריה וגם בלבנון, וכמו שאמרתי, החוכמה היא להיות ערוך בשתי החזיתות כל הזמן, גם בדרום וגם בצפון".

ליברמן התייחס להלווית המחבל שנערכה הלילה באום אל-פאחם, "זה מצער מאוד לראות את אזרחי ישראל שנהנים מחופש, משגשוג ומצמיחה כלכלית, אלפים, מדובר ביותר מאלף איש. היו פרסומים שאמרו 'מאות רבות', בדקתי, יותר מאלף איש לפחות לפי נתוני המשטרה, מלווים מחבל עם דגלי אש"ף ועם קריאות 'בדם ובאש נפדה את השהיד'.

הדבר הזה רק מעיד שכנראה האנשים האלו לא שייכים לחברה הישראלית, וגם האזרחות הישראלית שלהם היא מקרית לחלוטין וכנראה שגויה לחלוטין. לפחות אני מעולם לא הסתרתי באותה הסתכלות שלי על הסדר הקבע עם הערבים, אם היא אי פעם תהיה.

אין שום סיבה שאום אל-פאחם תמשיך להיות חלק ממדינת ישראל ואני בטוח שאצל אבו מאזן יהיה להם את אותו חופש ביטוי ואותם יתרונות כלכליים, וכמובן יהנו מהדמוקרטיה הערבית במיטבה".

עוד התייחס שר הביטחון לטרור הבלונים, לנסיון הירי בחיילים ולמעבר כרם שלום: "קודם כל, כשאנחנו מדברים על העובדות בשטח יש ללא ספק ירידה דרמטית (בטרור). גם המקרה של הירי אתמול מדובר כנראה באדם בודד שלא משוייך לאף אחד ואי אפשר למנוע באופן מוחלט מקרה טרור בודד כזה או אחר.

גם לגבי בלונים, כשאני רואה בתקשורת שיש בלונים בדרום ומתקשר לצה"ל, לפיקוד דרום, אומרים לי שנכון היו בלונים, אבל אלו בלונים בלבד ולא בלוני תבערה. אין ספק שיש ירידה אבל זה לא מספיק, ולכן כל מה שאנחנו עושים ומה שחשוב באמת זה ליצור זיקה מוחלטת בין השקט הביטחוני לבין ההטבות הכלכליות.

בסופו של דבר, צריך להבין שבהסתכלות על עוד 12 שנה, על מה אנחנו רוצים לראות בסוף, מה שאנחנו מדברים עליו זה שקט ביטחוני, ולכן חייבים גם להבין שהפונקציה של המצב הכלכלי, היציבות הכלכלית, גם מבטיחה שקט ביטחוני.

אני שומע אין ספור דיבורים וסיפורים על ההסדרה של מדינת ישראל עם חמאס ואני חוזר ואומר, אנחנו אכן מדברים עם המצרים, עם האו"ם ועם הגורמים בזירה הבינלאומית. מבחינתי יש רק הסדרה אחת והיא המציאות בשטח, ואם רוצים להגיע לאיזושהי הסדרה כללית, אז תנאי מוגדר זה ההסדר בנושא שו"ן. אנחנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח וכנראה כך גם יימשך".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]