מי ניצח בעזה? לדוד המלך יש תשובה ברורה - 0404
+
מי ניצח בעזה? לדוד המלך יש תשובה ברורה תקשורת ערבית

מי ניצח בעזה? לדוד המלך יש תשובה ברורה

ישראל או חמאס? מי סיים את סבב הלחימה הנוכחי שידו על העליונה ואיך מייצרים תמונת ניצחון אמתית? לדוד המלך יש תובנה מעניינת בסוגיה שמטרידה את עם ישראל בימים האחרונים

ספר התהלים, על עושר פרקיו, מהווה מראה שימושית כמעט עבור כל רגש אנושי קיים. כעס ונחמה, זעם ועידוד, אמונה וייאוש, תחינה וברכה, פחד והודיה. כולם משמשים בו בערבוביה ומלווים את האדם היהודי לאורך כל תחנות חייו – ברגעי שמחה כמו גם בשעות קשות.

מאז הסתיים סבב הלחימה האחרון מול ארגוני הטרור ברצועת עזה, התחושה הרווחת בקרב הציבור הישראלי היא בעיקר של תסכול גדול. רבים – וביניהם שרי קבינט – דורשים 'תמונת ניצחון' ברורה וחד-ערכית, וזועמים על החלטת ממשלת ישראל להפסיק את הלחימה, רק כי מחבלי חמאס נתנו הסכמתם לכך.

באופן דומה, גם משורר תהילים כועס ומבקש מהקב"ה שייתן לרשעים הסובבים אותו את מה שמגיע להם: "תֶּן לָהֶם כְּפָעֳלָם, וּכְרֹעַ מַעַלְלֵיהֶם; כְּמַעֲשֵׂה יְדֵיהֶם, תֵּן לָהֶם" (פרק כ"ח, ג-ה), שאם לא כן, המשמעות מבחינתו היא סופנית "וְנִמְשַׁלְתִּי עִם יוֹרְדֵי בוֹר [המתים]".

בסך הכל בקשה הגיונית, לא?

אלא שעיון מעמיק במזמורי תהלים, חושף מימד נוסף בתפיסת דוד המלך את הניצחון המיוחל. כך, במזמור כ"ג, אחד ממזמורי תהלים המפורסמים ביותר, בזמן שהוא עדיין נמצא במאבק מול אויביו – פונה מלך ישראל לקב"ה בבקשה מפתיעה : "תַּעֲרֹךְ לְפָנַי שֻׁלְחָן נֶגֶד צֹרְרָי" (פסוק ה').

עכשיו? אתה בטוח? באמצע הלחימה העיקשת באויבים שלך אתה מבקש לערוך סעודה? מה נסגר?

כן – בדיוק עכשיו – אני מדמה אותו עונה לי. כי תמונת הניצחון בעיני רוחו של דוד היא הרבה מעבר לעשן מיתמר מעל גגות הבתים, אויבים שמרימים ידיים ולוויות המוניות של מחבלים. תמונת ניצחון יהודית היא גם – ואולי בעיקר – היכולת ההיסטורית המופלאה שלנו כמשפחה וכעם להסב מדי ערב לשולחן האוכל ולהתריס אל מול דורשי רעתנו: "היי, אתם שם, הביטו בנו סועדים את לבנו בהנאה, רגועים ושלווים – על אפכם, חמתכם …ועשרות הפצמ"רים שלכם".

ולכן הערב, כשתסבו לשולחן השבת עם היקרים לכם, קחו לעצמכם רגע ודמיינו את אויבנו עומדים מנגד ומביטים בנו אוכלים, בדיוק כפי שדוד המלך ביקש – והרי לכם תמונת ניצחון מלכותית!