חייל דתי הושפל: הורד מההסעה הביתה ורותק עד שיגלח זקנו. זעם רב: ״החיילים הדתיים נתונים למרמס״ - 0404
חייל דתי הושפל: הורד מההסעה הביתה ורותק עד שיגלח זקנו. זעם רב: ״החיילים הדתיים נתונים למרמס״

חייל דתי הושפל: הורד מההסעה הביתה ורותק עד שיגלח זקנו. זעם רב: ״החיילים הדתיים נתונים למרמס״

מה קורה לצה״ל שלנו? חייל דתי הושפל הבוקר בצורה קשה על רקע דתו בלבד ולעיני כולם מפקדו הורידו מההסעה הביתה, ריתק אותו לבסיס והבהיר: לא תצא הביתה עד שתתגלח – כך נודע לראשונה לחדשות 0404.

בתחילה ניסו לטעון בצה״ל כי החייל גידל זקן רק לטובת ספירת העומר, אך מדובר בטענה שקרית וברור כי מפקדיו פועלים בניגוד גמור לפקודת הזקנים. החייל התגייס בנוב׳ 17 לחיל ההנדסה ומאז ומתמיד חובש כיפה גדולה ומגדל זקן כחלק מאמונתו.

מבדיקת חדשות 0404 עולה כי החייל עומד בכל הדרישות והפקודה מחייבת להתיר לו לגדל זקן. לא ברור מדוע בצה״ל ממשיכים להתעצר בחיילים דתיים.

פרקליטתו, עו״ד יעל תותחני, לחדשות 0404: ״מרשי, אור סואיז, חייל דתי המצוי כיום בקורס מפעילי צמ"ה בחיל הנדסה, הושפל היום בבוקר כאשר ביקש לעלות לאוטובוס עם יתר חבריו ולשוב הביתה, אך נתקל בסירוב ממפקדו, אשר דרש ממנו לגלח את זקנו. אור סירב והתגובה הייתה השפלה וריתוק לבסיס. מדובר בחייל אשר מיום גיוסו מגדל זקן מסיבות דתיות.

אנו רואים בכך החמרה של תופעה פסולה המתרחשת בתקופה האחרונה, בה מנסים גורמי צבא כאלו ואחרים להדיר חובשי כיפה ואנשי אמונה יהודיים משורות הצבא או לחלופין, להקשות עליהם את בחירתם בחיים כאלו״.

מעמותת ״צו 1״ נמסר בתגובה לחדשות 0404: ״יתכבד כבוד הרב הראשי לצה"ל ויתחבר לשטח. החיילים הדתיים נתונים למרמס. זהו אירוע גילוח הזקנים השני בבסיס ההנדסה הקרבית, מה שמלמד כי אולי הפקודה שונתה אך רוח המפקד הדורסנית כלפי חיילים שומרי מסורת נמשכת״.

בצה״ל בודקים את הסיפור הקשה מאז הבוקר, אך עד לרגע זה החייל מרותק לבסיסו וכל חבריו כבר נמצאים בביתם.

מדובר צה״ל נמסר לחדשות 0404 בתגובה: ״בצה״ל קיימים גורמים מוסמכים לאישור גידול זקן משלב הגיוס. לעיתים ומסיבות שונות, ניתן לקבל אישור זה גם במהלך השירות, בהתאם לנהלים הקבועים לסידור השפם והזקן.

החייל המדובר הגיש בעבר בקשה וערעור לקבלת אישור לגידול זקן, אשר נדחו. החייל אינו מחזיק באישור קבוע לגידול זקן, על כן התבקש להתגלח טרם יציאתו הביתה״.

בצה״ל לא הסבירו מדוע החייל הדתי נדרש לגלח זקנו למרות הפקודה בנושא גידול זקן על פי האמונה.

בנוסף, בניגוד לתגובת צה״ל, עו״ד יעל תותחני טוענת כי מעולם לא ניתנה לחייל אפשרות להגיש ערעור.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]