80 שנה לאחר שנסגר ע"י הבריטים, בית פלוגת הכותל נפתח מחדש ברובע היהודי בירושלים - 0404
80 שנה לאחר שנסגר ע בית"ר העולמית

80 שנה לאחר שנסגר ע"י הבריטים, בית פלוגת הכותל נפתח מחדש ברובע היהודי בירושלים

בית פלוגת הכותל, נפתח מחדש באירוע מרגש כ-80 שנה אחרי שנסגר על ידי הבריטים. באירוע נכח גם סיקא אהרוני, בן ה-97, הלוחם האחרון מהפלוגה המקורית. 

בית פלוגת הכותל הינו מוזיאון חדש בלב הרובע היהודי, אשר מביא לראשונה את סיפורה המדהים של פלוגת הכותל – סיפור שכמעט ונשכח מהיסטוריית הישוב היהודי בארץ ישראל. בית פלוגת הכותל, אשר הוקם ע"י תנועת בית"ר העולמית, בסיוע קק"ל, משרד ירושלים ומורשת, מביא את סיפורם ההירואי של צעירים חברי תנועת בית"ר שהגנו על העיר העתיקה כתגובת נגד להגבלות שהטיל השלטון הבריטי על קיום יהודי בכותל. המוזיאון ממוקם בתוך הבית המקורי ששימש אותם למגורים.

הארוע התקיים באולם 'אחר כתלנו' שבמנהרות הכותל, במעמד נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, שאביו, פרופ' יוסף ריבלין, היה חבר בפלוגת הכותל, השר לענייני ירושלים ומורשת מר זאב אלקין, רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ ומנכ"ל בית"ר העולמית, מר נריה מאיר.

בארוע נכחו גם סיקא אהרוני בן ה-97, הלוחם היחיד מפלוגת הכותל אשר עודנו בחיים, חברי אצ"ל, משפחות לוחמי הפלוגה וביניהם השר לשעבר, דן מרידור, שאביו, אליהו מרידור ז"ל, היה מפקד הפלוגה וכן הרצל מקוב, מנהל מרכז מורשת בגין, שאביו, יצחק מקוב ז"ל, היה לוחם בפלוגה. בנוסף השתתפו ראשי ארגונים יהודיים אמריקנים, אשר הגיעו במיוחד לרגל פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין: "זהו חוב היסטורי של האומה כולה לחברי פלוגת הכותל, ששמרו על חיינו כאן בדרכי העיר העתיקה ודאגו שגם בזמנים של אימה וצלמוות, קול התפילה ישמע בכותל".

ראש ההנהגה העולמית של בית"ר נריה מאיר: "העברת השגרירות אתמול היא פועל יוצא של נחישות יהודית לאורך הדורות. אנחנו מזכירים היום אבן דרך משמעותית נוספת לנוכחות היהודית בירושלים. לאחר מאורעות תרצ"ו, הפגיעה הרוחנית הביאה גם לעזיבת הישוב ולחשש כי העיר העתיקה תיוותר ללא יהודים. ברגע ההיסטורי הקשה, חניכי תנועת בית"ר, תלמידיו של זאב ז'בוטינסקי, נרתמו למשימה. בהגנה,

בתפילה, באירועי תרבות ובמאמצים דיפלומטיים החזירו חברי הפלוגה ותוקעי השופר את הכותל לידיים יהודיות וקול השופר נשמע שוב. פעולתם לא היתה מקומית, אלא בעלת השפעה בינלאומית והיסטורית. האימפריות למדו להכיר כי אי אפשר לנתק את הקשר בין העם היהודי למקום קודשו".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]