משפט דומא: הפרקליטות לבימ"ש - ״מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים" - 0404
משפט דומא: הפרקליטות לבימ”ש – ״מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים” Zakaria Sadah RHR, ויקיפדיה

משפט דומא: הפרקליטות לבימ”ש – ״מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים”

משפחות נאשמי התיק בדומא חשפו כי במהלך דיון הסיכומים בחלקו הראשון של משפט דומא אשר התקיים לפני מספר שבועות, הודיעה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט בצעד חסר תקדים כי היא מוותרת על מספר הודאות של הנאשמים במעורבות באירוע. מדובר בהודאות אשר נמסרו במהלך החקירות בהן הופעלו ‘האמצעים המיוחדים’ – כאשר הכוונה לעינויים.

״משמעות הדבר״, הסביר גורם משפטי אשר נודע לו על העניין, כי הפרקליטות מודה כי ההודאות אשר מסרו הנאשמים בחקירות אלו אינן קבילות והיא חוששת כי בימ”ש יפסול אותם: “משמעות ההודעה של הפרקליטות לבימ”ש היא הבנה כי לאור הנסיבות בהן נמסרו ההודאות של הנאשמים לא ניתן להכשירן משפטית. מדובר ברעידת אדמה של ממש – עומדת פרקליטות מול בימ”ש ובעצם מודה – נעשו כאן בתיק חקירות שהביאו לנאשמים למסור דברים והודאות שלא מרצון חופשית כמתחייב בחוק”.

בדיון שמעו השופטים את הסיכומים לשלב הראשון במשפט, הסיכומים בעל פה מתווספים לסיכומי ההגנה והתביעה אשר נפרסים על מאות רבות של עמודים. בסופו של הליך, יכריעו הרכב השופטים האם הודאות הנאשמים בתיק דומא הינן קבילות או אינן קבילות.

נזכיר כי לפני הדיון נחשף כי המדינה הגישה בקשה לבימ”ש בה ביקשה כי יכיר בעינויים כחוקיים. משפחות הנאשמים סיפרו כי בבקשה נכתב שאמנם עינויים אסורים ופסולים על פי חוק בחקירות בישראל, אך למרות זאת הם מבקשים כי בימ”ש יקבע שבתיק דומא “לא מדובר באמצעים פסולים ולא באמצעים שהופעלו ‘שלא כדין’, ויפסוק כי העינויים בדין נעשו, וזאת לאור התיק החריג”.

המשפחות: “בכדי להראות שהעינויים זה לא כזה נורא, הפרקליטות מעיזה לכתוב לבית המשפט כי בעינויים הם הקפידו על הכללים, הפעילו שיקול והכי מקומם הם כותבים שהכל נעשה תוך ‘שמירה ככל האפשר על כבודם של הנאשמים’, עינו אותם תוך שמירה על כבודם – כך נכתב במסמך של מדינת ישראל בשנת 2018. אי אפשר להאמין. הם בבידוד, ללא טלפונים ונשללות מהם זכויות רבות שניתנות לכלל האסירים. אפילו המחבלים מקבלים תנאי כליאה טובים יותר”.

עו”ד ציון אמיר, המייצג את הקטין בתיק: “הגענו לשלב הסיכומים, אני מאוד מקווה שיום אחד הדברים שעלו במהלך משפט הזוטא, העובדות והפרטים במהלך העובדות והעדויות של כולם, בעיקר של אנשי השב”כ – ייחשפו, הציבור אמור להזדעזע זעזוע עמוק מאוד כיצד התנהלה חקירה כלפיי קטין צעיר לימים, שלא מואשם ברצח, מואשם בקשר לכך אבל לא ברצח. באיזה אופן התנהלה חקירה שכל כולה איומים והפעלת אמצעים אלימים בכל מיני צורות ובכל מיני אופנים. הדבר הזה מזעזע את הנפש, אי אפשר להשלים עם חקירה שמתנהלת באופן כזה בחברה דמוקרטית, אני מאוד מקווה שביהמ”ש בסופו של יום יאמר את דברו בסוגיות המהותיות האלה”.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com