המפכ״ל בראיון בלעדי לחדשות 20: ״אהיה עצוב מאוד אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה״ - 0404
+

המפכ״ל בראיון בלעדי לחדשות 20: ״אהיה עצוב מאוד אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה״

המפכ״ל רוני אלשיך התייחס בראיון בלעדי ל״חדשות ערוץ 20״ שישודר במהדורת החדשות הראשונה של הערוץ ביום ראשון (20:00) למגוון נושאים.

אלשיך התייחס לחקירות רה״מ, גילה לראשונה שח״כ יאיר לפיד לא הגיע כעד, אלא זומן לראשונה כנחקר שאת חקירתו אישר היועמ״ש.

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, העניק ראיון מיוחד למהדורת החדשות הראשונה של "חדשות ערוץ 20", אשר תעלה לאוויר ביום ראשון הקרוב בשעה 20:00. המפכ"ל התייחס, בין היתר, לחקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה נתניהו. אלשיך נשאל על ידי מגישת המהדורה דנה סומברג על סוגיית השימוש בעדי מדינה. סומברג: "כמה עדי מדינה אתה צריך בשביל להוכיח 'שמפניות', 'סיגריות'…".אלשיך: "אין כמו עד מדינה כדי לייצר הרתעה וכדי להביא תוצאה במקומות שבהם נחקרים לא נוהגים להודות, ולכן הם צריכים אינטרס להודות. כלומר, ככל שמדובר במישהו שהוא בפרונט שלך, לאו דווקא ראש ממשלה, בחקירות שחיתות הרבה פעמים מישהו עושה עבורך את העבירות ואתה הנהנה העיקרי, אז אז יש מקום לגייס את אותו אדם כעד מדינה" . אלשיך נשאל האם אין זה בעייתי שעד המדינה יוצא בלא כלום, והשיב: "קודם כל, אני לא מכיר אף אחד שיצא בלא כלום. נגד כל אחד, ובשנים האחרונות יותר ויותר, עדי המדינה יש להם סנקציות, חלק מעדי המדינה הולכים לכלא…". סומברג: "ניר חפץ כעד מדינה, הוא קיבל איזושהי סנקציה?". אלשיך: "אני לא אתייחס פרטני. באופן כללי, אני לא מכיר בינתיים אף עד מדינה שאין מולו סנקציה ולא אפרט מעבר לכך כי על חקירות מתנהלות אני לא אפרט".

"אהיה עצוב מאד אם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה". אלשיך סירב להתייחס להסכם עם עד המדינה ניר חפץ, אך אמר: "אני לא מכיר בינתיים אף עד מדינה שאין מולו סנקציה ולא אפרט מעבר לכך"

אלשיך נשאל על שיחת התדרוך לכתבים שנערכה בנושא "תיק 1000", בה הוכרז יאיר לפיד כעד מפתח. "לא חשבתם לבדוק את קשריו עם מילצ'ן? זה נראה שאתם לא מחפשים שם את האמת", שאלה סומברג. המפכ"ל אלשיך: "אף אחד לא הכריז על יאיר לפיד כעד מפתח. זאת פרשנות עיתונאית עצמאית לחלוטין. הוא היה ברשימת הנחקרים, זה הכל. במסגרת זה הוא נתן עדות. אני בכלל לא חושב שהוא עד מפתח. התיק הזה הוא תיק הרבה יותר מורכב מכדי להכריז על איש כזה או איש אחר כעד מפתח. הוא זומן לחקירה באישור היועץ המשפטי לממשלה. כל פעולה פה היא באישור היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי לממשלה גם מאשר מי נחקר כחשוד, מי נחקר בעדות פתוחה. משלא עלה חשד נגדו, הוא נחקר בעדות פתוחה ובסופו של דבר אף אחד לא הכריז עליו כעד מפתח. אני מאד התפלאתי שזה נהיה פתאום 'כותרת'. הוא לא עד מפתח בתיק הזה".

"לפיד זומן לחקירה באישור היועץ המשפטי לממשלה. משלא עלה חשד נגדו הוא נחקר בעדות פתוחה"

עוד נשאל המפכ"ל אלשיך האם הוא רואה מצב בו לא יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה. אלשיך: "היות וזו לא סמכותי אז אני לא רוצה לעשות ניחושים ואני גם לא רוצה להכניס אף גורם שזאת לא סמכותו לפינה". סומברג: "אתה תראה בזה כישלון אישי?". אלשיך: "לא. זה יהיה כישלון אישי אם יסתבר שמה שאנחנו הצגנו כחקר האמת ברמת העובדות, יתברר כלא נכון. זה יהיה כישלון אישי כי בסוף זה התפקיד המקצועי שלנו. תפקידנו לא להחליט אם מוגש כתב אישום כן או לא ולכן זה לא ענייני. אני רק אומר לך שאני אהיה עצוב מאד אם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה, כאזרח. זה לא מצב נעים".

המפכ"ל אלשיך נשאל האם לדעתו ראש הממשלה נתניהו מושחת. "חזקת החפות עומדת לכל אחד, עד שהוא מורשע בדין", השיב אלשיך. "לכן, אני לא קובע מי מושחת ומי לא מושחת. אני צריך לקבוע מה העובדות, מה קרה, ובזה להגיע לחקר האמת ולהניח את זה על שולחן פרקליטות המדינה".