כך תגלו אם היהלומים שברשותכם מזויפים – המדריך המלא - 0404
כך תגלו אם היהלומים שברשותכם מזויפים – המדריך המלא שאטרסטוק

כך תגלו אם היהלומים שברשותכם מזויפים – המדריך המלא

יהלומים ואבני ספיר, שנשתמרו במשך שנים ארוכות במוזיאון הלאומי שבפראג והוערכו כבעלי שיווי של מיליוני דולרים, נמצאו מזויפים. יהלום במשקל של 5 קראט, שנרכש על ידי המוזיאון בשנת 1968, התגלה כחתיכת זכוכית חסרת ערך במהלך ביקורת של אוצרים מודאגים. במקביל, אבן ספיר במשקל של 19 קרט, שנרכשה על ידי המוזיאון במחיר של למעלה מ-7,000 פאונד בשנת 1978 (אז, סכום כסף לא מבוטל), נמצאה כחיקוי זול ששווה ערך לסכום מזערי במיוחד.

עוד התגלה, כי מחצית מאוסף אבני האודם המוצגות במוזיאון מזויפות גם הן. לא ברור כיצד הגיעו הזיופים הללו למוזיאון, או מדוע לא נבדקו כראוי לפני הרכישה. ייתכן ושימשו כחלופה עבור פושעים שניסו להשיג את האבנים המקוריות. כך או כך, מדובר בתקרית מצערת מאד שמעלה שוב ושוב את השאלה שבה מתחבטים רבים: איך יודעים כאשר היהלומים מזויפים?

טכנולוגיות חדשניות המסייעות לזייפנים

בעידן של ימינו, ישנן טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות מאד, המספקות מענה לכל צורך כמעט. הדבר נכון גם לכל הקשור לעניין הזיופים. באמצעות פיתוחים של השנים האחרונות, ניתן כיום לזייף חומרי גלם שונים ולהגיע לתוצאה הנראית, פיזית, בדומה למקור. הדבר מושך חקיינים ופושעים רבים לנסות לעשות זאת, ובאופן הזה להרוויח מיליוני דולרים על גבם של אחרים. היהלומים הנחשבים לאבנים היקרות ביותר בטבע מזויפים גם הם לא אחת ומוצעים למכירה כיהלומים מקוריים. עיין בלתי מקצועית לא יכולה לזהותם כמזויפים, מה שמוביל למכירות רבות מאד של התחליף, של הזיוף.

אז, איך מזהים יהלומים מזויפים?

משקל סגולי מסוים לעומת קוטר האבן – כאמור, רק עין מקצועית יכולה לזהות בוודאות שאכן מדובר ביהלום מזויף ולא מקורי. טבעות אירוסין רבות, למשל, כוללות יהלום גדול ומפואר. זייפנים, שגילו את הטכנולוגיות החדשניות השונות כיום, מנצלים אותן לטובת יצירת טבעת אירוסין עם יהלום מזויף, הנראה בדומה ליהלום האמיתי. התבוננות ביהלום באמצעות זכוכית מגדלת יכולה לעזור בזיהוי. בנוסף, ידוע כי ליהלום יש משקל סגולי מסוים ובדומה לכל חומר אחר בטבע. יהלום במשקל מסוים, יהיה בקוטר מסוים.

אם מזהים אבן כלשהי בעלת קוטר זהה אך במשקל גבוה בהרבה, הרי שזהו איננו יהלום כי אם זיוף שלו. בנוסף, היהלום הוא החומר החזק ביותר בטבע. לא ניתן לשרוט אותה, למעט בעזרתו של יהלום אחר. כדי לזהות אם זהו יהלום אמיתי או מזויף, אפשר לנסות לשרוט אותו. אם הוא נשרט – הרי שזהו זיוף. כאשר מחירם של היהלומים המוצעים למכירה נמוך מאד, הסבירות שאלה יהלומים מזויפים גבוהה.

תעודה רשמית המעידה על היותו אמיתי

יצרני התכשיטים, המציעים טבעות אירוסין, טבעות נישואין ותכשיטים נוספים, נוהגים להחזיק ברשותם תעודה גמולוגית, עליה חתומים המכונים המורשים. תעודה זו מעידה כי היהלום הנמכר עבר בדיקה קפדנית והוא אכן חומר גלם מקורי ולא מזויף. רכישה של יהלומים ממקור מוסמך מבטיחה לכם אמינות ומקצועיות ואיננה מותירה מקום לזיוף ולהונאה.

זכרו – היהלומים (המקוריים) הם מקור השקעה משתלם. בניגוד למקובל לחשוב – רבים יכולים לרכוש אותם, גם כאלו שאינם מיליונרים, ובמיוחד כאשר הם משובצים בטבעות אירוסין או אחרות, ומחירם סביר בהחלט. בהיותם חומר גלם מבוקש מאד, הם שומרים על ערכם ובמקרים מסוימים הוא עולה מעבר לערך המקורי. כך מתקבל מקור השקעה אטרקטיבי מאד, כזה הנחשב בטוח יותר מכל מקור אחר.

מספרם ההולך וגדל של היהלומים המזויפים כיום נולד לאור הקושי במציאתם בטבע, והמחיר הגבוה שניתן לקבל עליהם הוביל זייפנים רבים לייצר יהלומים מזויפים. לשמחתנו, ניתן כיום בלא מעט אמצעים ושיטות פשוטות לזהות את הזיוף ולהעמיד את הזייפנים לדין. יהלום אמיתי ישמור על תכונותיו לנצח, וגם אם איננו מושלם במראהו – הנצנוץ שלו הוא זה שיעשה את ההבדל בין מקורי ומרשים לבין מזויף.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]