חיילינו היקרים, כדי שלא תחטפו תביעות: שימו לב על מה אתם חותמים בכנס המשתחררים - 0404
+
חיילינו היקרים, כדי שלא תחטפו תביעות: שימו לב על מה אתם חותמים בכנס המשתחררים דובר צה״ל

חיילינו היקרים, כדי שלא תחטפו תביעות: שימו לב על מה אתם חותמים בכנס המשתחררים

חיילינו היקרים העומדים בפני שחרור מוזמנים דרך קבע ע״י הצבא לכנס משתחררים. מדובר בכנס חשוב מאוד, שעליו אחראי משרד הביטחון ואשר מקנה לחיילים אפשרות לקבל הכוונה לקראת השחרור – לטובת תעסוקה ו/או לימודים. בזכות הכנס, חיילים רבים יוצאים לחיי האזרחות בצורה טובה וחכמה יותר.

הבעיה מתחילה כאשר החיילים (צעירים שאינם מנוסים) חותמים על ניירת המוצגת בפניהם ואינם מקפידים לקרוא את כל הכתוב וכמובן שלא את האותיות הקטנות. כמה וכמה חיילים נתבעו לאורך השנים ע״י גופים כאלה ואחרים לאחר שחתמו על נייר ולבסוף התברר להם כי הם מחויבים בכל האמור בו.

מקרה דומה קרה לחיילת שהשתחררה במרץ 2015 ובכנס המשתחררים חתמה על התחייבות ללימודים, מבלי שהבינה, לטענתה, כי מדובר בהתחייבות. רק בימים האחרונים הסתיים ההליך המשפטי בין הצדדים – לאחר שהחיילת שכבר הפכה מזמן לאזרחית מן המניין, נתבעה בסכום של 11,000 ש״ח.

בית המשפט החליט להטיל את הוצאות המשפט על החברה התובעת – הוצאות בסף של כ-4,000 ש״ח. בית המשפט קבע כי התובעת שלחה הודעות sms על כך שאין בכוונתה ללמוד במקום והודעתה נשלחה יותר מ-30 יום לפני תחילת הלימודים ועל פי החוק הינה רשאית לעשות זאת מבלי לשלם כלל בגין ביטול הלימודים. עוד קבע בית המשפט כי טענות החברה על כך שמסרה ספרי לימוד לחיילת במעמד החתימה על ההסכם, אינן עומדות במבחן המציאות, שכן, החברה אינה יכולה להוכיח זאת והחיילת מכחישה לחלוטין את הטענה.

ר׳, שנתבעה וכאמור, ניצחה את החברה התובעת: ״כשהייתי בכנס משתחררים, היו המון עמדות שאמורות לתת לחיילים שעומדים להשתחרר מידע אודות פסיכומטרי, לימודים ועוד. באחת העמדות הבעלים התחיל להסביר לי על הקורסים שלו, ובעצם לתת לי מידע כללי אודות קורס הפסיכומטרי, כשבסופו של ההסבר הביא לי טופס וביקש שאמלא את הפרטים שלי. הוא הסביר שהטופס הוא על מנת להיכנס למאגר שלו וכדי שאוכל לקבל ממנו מידע עתידי אודות קורסי פסיכומטרי שיפתחו, ככל שארצה בהם״.

״מסתבר שהטופס שחתמתי עליו תוך הסבר מפורש שזה אך ורק לצורך כניסה למאגר הנתונים, היה בעצם הסכם לפיו נרשמתי כבר לקורס שהיה אמור להתחיל בחודש ספטמבר 2015 (6 חודשים ממועד כנס המשתחררים!!!), ובעצם נוצל חוסר ניסיוני בהסכמים ואת חוסר הידע שלי בחובה לקרוא כל דף לפני שחותמים עליו״.

 

בועז גולן, מייסד חדשות 0404: ״אנחנו מקבלים מידי פעם פניות של חיילים משוחררים על כך שחתמנו על נייר ואח״כ ספגו תביעה ושאינם יודעים כיצד להתמודד עימה. יש כאלה שאף אינם מתגוננים בפני בית המשפט ונאלצים לשלם אלפי ש״ח. לטעמי, צריכה לבוא הסברה מצד משרד הביטחון, כדי שיקנו לחיילים כלים להבין שהם חייבים לקרוא כל מילה בהסכם שעליו הם חותמים. מדובר בצעירים שעדיין שוהים במסגרת הצבא ואין להם שום ניסיון אזרחי. אני מתכוון לפנות בעניין למשרד הביטחון ולבקש כי יתנו לחיילינו כלים ללמידת המצב החדש שאליו הם נכנסים״.

מחברת הלימודים נמסר לחדשות 0404: ״פעלנו כשורה. פסק הדין לא הציג שאנחנו פעלנו שלא בסדר. לחיילת, כמו לכל חייל אחר, הוסברו במדויק כל הפרטים ועל מה היא חותמת. אנחנו מתכוונים לערער על החלטת בית המשפט״.

מבזקיםלכל המבזקים