המנהל ידע והעלים עין: צפו בערבים שתוך ימים הקימו בתים בלתי חוקיים סמוך לתלם בהר חברון - 0404
+
צילום: 0404

המנהל ידע והעלים עין: צפו בערבים שתוך ימים הקימו בתים בלתי חוקיים סמוך לתלם בהר חברון

המנהל האזרחי – היחידה שאחראית על אכיפת הבנייה הבלתי חוקית מטעם צה״ל, העלימה עין מזה כשלושה חודשים ובזמן הזה ערבים ניצלו את המצב ובנו כמה מבנים בלתי חוקיים, תוך שהם משתלטים על אדמות מדינה ואף בונים על שטח ארכיאולוגי. בתוך ימים, הוקמו מבנים שצפויים בתוך זמן קצר להיות מאוכלסים.

לחדשות 0404 נודע כי בימים האחרונים וממש עד לרגע זה, ממשיכים הערבים לבנות בצורה בלתי חוקית את המבנים, כאשר הם ממשיכים לצוק בטון באין מפריע וכבר עובדים על מבנה חדש.

תושבי היישוב תלם בהר חברון, הנמצאים כ-400 מטר מזרחית לבנייה הערבית הבלתי חוקית שהחלה בשטח, החלו לתעד את הבנייה והזעיקו את המנהל למקום. פקח המנהל הגיע ולאחר שהתושבים דרשו, המנהל הוציא צו הפסקה לכלים לפעול בשטח. הצו לא עשה רושם על הערבים, שהמשיכו לבנות במקום. שוב הזעיקו התושבים את המנהל ושוב סיפור דומה ולמעשה, התעלמות מלאה של המנהל האזרחי מאפשר השתלטות ערבית, ולא בפעם הראשונה, על אדמות מדינה וקביעת עובדה בשטח.

התושבים סיפרו לחדשות 0404 כי, ״הכל החל לאחר שלפני כשלושה חודשים הקימו הערבים טרסה ענקית צמוד לכביש חוצה יהודה. המנהל הוזעק ותירץ את זה ב״בנייה חקלאית״. עברו חודשיים ובתוך ה״בנייה החקלאית״ צץ לו מבנה עם ארבע קירות ובשטח הכלים המשיכו לעבוד ללא הפסקה. שוב דיווחנו למנהל שהוציא צו הפסקה, אך כמובן שהעבודות נמשכו ונמשכות עד עתה במלוא המרץ. זיהינו יציקות בטון של גג ורצפה והכנה למבנה נוסף. שוב דיווחנו למנהל, אבל אז אתה רואה שהם לא עושים כמעט כלום, בלשון המעטה״.

0404

התושבים המשיכו וסיפרו: ״תוך כדי התעלמות המנהל, שתפקידו הוא לפקח ולהשגיח, הם הקימו עוד שלושה בתים לפחות על שטחים ״חקלאיים״. אם לא אנחנו, המנהל בכלל לא מגיע לכאן. זו מדיניות ברורה של העלמת עין ומתן דרור לערבים לגזול אדמות מדינה ולהשתלט עליהן״.

אחד מהתושבים התעמת עם ערבי שבנה במקום ודרש ממנו להפסיק. התשובה שהוא קיבל מסבירה את הכל: ״הגג לא נקרא בנייה, זה רק לסיים את מה שהתחלנו״.

0404

ביישוב תלם טוענים כי בתקופה האחרונה צמחה מאוד הבנייה הערבית הבלתי חוקית באזור. בשבת בבוקר זיהו התושבים עוד משאית בטון (מיקסר) עובדת בשטח והכנה נוספת ליציקה ומבנה חדש – כל זאת בחסות ״צו הפסקה״ מהמנהל – צו שכלל לא נאכף והוצא רק בגלל לחץ תושבי תלם.

השיטה של הערבים פשוטה מאוד: הם שופכים בשטח כמויות אדירות של עפר ומכסים את השטח הארכיאולוגי ולאחר מכן מתחילים לעסוק בקוד המוסכם ״בנייה חקלאית״. אחרי התרמית הזאת מגיעה הבנייה המלאה, אבל אז כבר מאוחר מידי והעובדות קיימות בשטח.

״אנחנו בהלם בכל פעם מחדש מעוצמת הזלזול של המנהל. מי שאחראי ישירות על המנהל זה שר הביטחון אביגדור ליברמן והוא מתעלם פעם אחר פעם. כך זה נראה בתקופתו – הבנייה הערבית הבלתי חוקית צומחת לנו מתחת לעיניים״, סיכמו התושבים.

תגובת המנהל האזרחי לא התקבלה עד לרגע זה בחדשות 0404. (בסרטון ובתמונות: המבנים הבלתי חוקיים סמוך לתלם).

0404

0404

0404

0404